Ďagilev by jásal!

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Málokdy se stane, že některé představení vyvolá tolik rozporuplných reakcí a nenechá laxní ani příznivce ani odpůrce. Nový večer baletního souboru Národního divadla Brno sestavený z choreografie Itzika Galiliho Six a baletu Ptáka Ohniváka (L’Oiseau de feu) v choreografii Nataši Novotné vyvolává pozitivní diskuzi příznivců a milovníků brněnského baletu nad dramaturgií, směrováním souboru a uměleckou licencí svěřenou choreografům vykládat libreta klasických děl, jež se nám jeví posvátná, po svém. Může se to zdát úsměvné, taky tak vážné, ale je to rozhodně divadelní.

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Six - Galili (ND Brno)

[Celkem: 1    Průměr: 3/5]

Vaše hodnocení - Pták Ohnivák - Novotná (ND Brno)

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Ďagilev by jásal!

 1. Balet nesleduji systematicky, ale po přečtení této rozsáhlé stati bych rád reagoval: Ano, je to tak, každý si režijní výklad čte po svém. V baletu to platí mnohonásobně. Ale platí to i v opeře. Každý má právo číst režijní výklad optikou svého nahlížení na svět. A proto jsem chtěl poděkovat autorovi této stati, protože pomáhá evangelizovat i četné domácí operní fandy, kteří často velmi tvrdě lpějí na “nerežijních” výkladech operních inscenací. Když se nějaký progresivnější režijní výklad u nás v kotlině české objeví (třeba jako poslední dva na oblasti v Plzni v podobě nové Dona Giovanniho a Nápoje lásky), neumějí ho mnozí, kteří sami sebe označují za znalce opery, číst a přijmout tak, aby dokázali relevantně referovat (recenzenti a autoři článků) nebo diskutovat (čtenáři a diváci).

  Jsem velmi, velmi rád, že se do diskusí zapojují svými články i reakcemi mnozí výkonní umělci, kteří pomáhají jak baletnímu, tak hlavně opernímu publiku u nás s tím, co je nejtěžší: s přijetím podoby inscenací, které nutí k zamyšlení a nejsou jen prázdnou ilustrací děje pohybem nebo zpěvem a dekoracemi.

  Krásné Velikonoce všem autorům tohoto serveru i spoludiskutujícím přeje Dan Kraus.

Napsat komentář