Další porce Nurejeva v Baletním panoramatu

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jedným z jej najväčších počinov je projekt Kings of the Dance v ktorom na koncertoch vystupuje aktuálne tá najlepšia zostava pánskych tanečníkov. Hviezdili v ňom David Hallberg, Roberto Bolle, Marcelo Gomes, José Manuel Carreño, Denis Matvienko, Guillaume Côté a ďalší. Či projekty ako Tour de Fource, alebo koprodukčný projekt s Bolšoj baletom Reflections. Na programoch spolupracujú najvýznamnejší choreografia ako napríklad Ratmansky či McGregor a Duato. Do stajne agentúry, ktorú spravujú Sergei a Gaiane Danilian, často označovaní za novodobého Ďagileva, patria najzvučnejšie mená ako Natalia Osipova, Diana Vishneva, Polina Semionova či Ivan Vasiliev. Z New Yorku samotný riaditeľ agentúry Sergei Danilian zaslal pre Panorámu výber fotografií, ktoré môžete v knihe nájsť, aby ste nemali strach, ako sa u nás povie, že kupujete „mačku vo vreci.“ Výborný darček k Vianociam. Áno, už sa približujú.

 

Čo sledujem?
Dnešným hosťom rubriky je vynikajúca baletná fotografka Tamara Černá, známa aj pod umeleckým pseudonymom SofiG, ktorá z Česka prerazila aj do sveta svojimi kompozične pôsobivými a technicky brilantnými fotografiami, ktorými oslavuje, dokumentuje a zvečňuje balet. Začala na baletnej sále, na javisku ako interpretka a sólistka, až sa prepracovala od tých, ktorých si fotia k tým, ktorí fotia iných.

Tamara Černá (SofiG) - autoportrét (foto SofiG)
Tamara Černá (SofiG) – autoportrét (foto SofiG)

Jako kolegové přede mnou, i já jsem dlouho přemýšlela nad tím, co z toho, co ráda sleduji tady zveřejním“, hovorí Tamara. „Okruh je široký, ale v těchto teplých dnech jsem chtěla předat především svou náladu, protože miluji léto. Nejprve mě napadla hudba z filmu Табор уходит в небо (pozn. autora – Cigáni idú do neba), která mě v mládí hodně ovlivnila a vždy se k ní s oblibou vracím. Potom Jacques Brell a jeho Je suis un soir d’été. Má oblíbená píseň souznící s teplými večery, které nyní prožíváme“, prezrádza renomovaná fotografka.

Nakonec jsem se ale vrátila do svého kanálu a věřím, že pochopíte proč. Rozhodla jsem se zveřejnit jedno ze slideshow, ve kterém jsou zobrazeni mí kolegové, abych jim tímto mohla poprvé veřejně vyjádřit svůj dík. Jsou to mladí, krásní a nesmírně talentovaní umělci, kteří určitě právem patří na tyto vaše stránky. Díky jejich obětavosti, lásce k baletu a talentu, moje práce má smysl. Naše společné výtvory prezentují naši kulturu daleko v zahraničí v mnoha zemích. Na obrázcích nejsou všichni, ale já bych tady chtěla moc poděkovat všem, kteří se mnou spolupracovali. Udělali tím něco významného a potěšili čistou krásou hodně duší“, napísala pre rubriku srdečne Tamara Černá. Jej video je tu.

A čo ju čaká v najbližšom období na jej mnohých cestách svetom? „Právě tato tématika je nyní i tím, co mne a můj tým, nyní plně zaměstnává. Hned po mém příjezdu jsme se museli pustit do přípravy nové výstavy v Bělorusku. Pozvání totiž přišlo mimo naše dlouhodobé plány a já bych ráda potěšila své fanoušky i v této zemi. V Bělorusku budou mé fotografie oficiálně vystaveny letos poprvé.“ Tak veľký úspech a mnoho zaujatých a pozorných divákov pre Tamaru. A Tamara Černá SofiG na oplátku pre čitateľov Baletnej panorámy: „Ze srdce přeji krásný, romantický, teplý letní večer!

 

***
V článku sú mimo iné použité citácie z nasledujúcich zdrojov:
www.belursus.info/la-danse-des-hommes/i.php?c=soloviev
www.ria.ru/culture/20060616/49615309.html
www.mynureyev.narod.ru/BIO.htm
www.mtholyoke.edu/courses/cflachs/limited/osipenko.html
www.telegraph.co.uk/news/obituaries/11324358/Alla-Sizova-obituary.html
Joel Lobenthal: Alla Osipenko – Beauty and Resistance in Soviet Ballet
Julie Kavanagh: Nureyev: The Life
Peter Watson: Nureyev
Otis Stuart: Nurejew, Die Biographie
Alexander Bland: Fontyen and Nureyev
Patricia Foy: Nureyev a Portrait
Diane Solway: Nureyev, His Life

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat