Další premiérou Slezského divadla Opava bude Dvořákova opera Jakobín

Slezské divadlo Opava uvede operu Antonína Dvořáka Jakobín v režii Jany Andělové Pletichové a pod taktovkou dirigenta Josefa Štefana. Půjde o poslední premiéru letošního roku, diváci inscenaci uvidí od 18. prosince 2022.
Slezské divadlo Opava (zdroj Slezské divadlo Opava)
Slezské divadlo Opava (zdroj Slezské divadlo Opava)

“Opera Jakobín patří mezi nejčastěji uváděné české opery. Její absolutně první premiéra se uskutečnila 12. února 1889 v Národním divadle v Praze, kde proběhla i premiéra druhé verze 19. června 1898 a také úprava Karla Kovařovice v roce 1909,” řekla mluvčí divadla Barbora Šenfeldová.

Inspirací pro Jakobína bylo Dvořákovi jeho dětství, kdy chodil hrát na kůr a k muzice v rodné Nelahozevsi i jejím okolí, kde byl učitelem Štěpán Benda. V postavě učitele se také objevily Dvořákovy vzpomínky na jeho učitele Antonína Liehmanna. Libreto k opeře vytvořila Marie Červinková–Riegrová.

“Při hudebním nastudování opery jsem vycházel z úpravy Karla Kovařovice, kterou Kovařovic provedl při příležitosti nového nastudování Jakobína v Národním divadle v roce 1909 a opera tak díky tomu dostala větší spád,” vysvětluje dirigent Josef Štefan. Režisérka opery Jana Andělová Pletichová uvedla, že všechna témata opery provázejí silné emoce, které otevírají psychické rozpoložení jednotlivých postav. “Hudba přináší také komickou a úsměvnou rovinu, která vyvažuje celé dílo,” řekla.

V hlavních rolích se představí Pavel Vančura, Martin Gurbaľ, Alexander Vovk, Pavel Klečka, Katarína Jorda-Kramolišová, Agneša Vrabľová, Zdeněk Kapl, Jiří Rajniš a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments