Další rozruch kolem proruských postojů Gergijeva: Mattila s ním odmítla zpívat

Světově uznávaná finská operní sopranistka Karita Mattila odmítla zpívat pod vedením ruského dirigenta Valerije Gergijeva kvůli jeho schvalování ruské invaze na Ukrajině a také odporu vůči právům homosexuálů. Rozhodnutí Karity Mattily zveřejnil finský list Ilta-Sanomat. Při koncertu v newyorské Carnegie Hall tak nakonec musel Gergijeva za dirigentským pultem nahradit Ital Fabio Luisi.

Karitě Mattile, o jejíž výhradách vůči spolupráci s Gergijevem se dosud nevědělo, vadí blízký vztah dirigenta k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Slavný ruský dirigent, považovaný za světovou špičku, několikrát podpořil kontroverzní politiku šéfa Kremlu a podepsal i prohlášení ruských umělců schvalující březnovou anexi Krymu.To, že Gergijev vehementně podporuje současné ruské vedení včele s Putinem, mu působí  stále větší problémy. Minulý týden ho před zahájením koncertu na Trafalgarském náměstí v Londýně „vítalo“ bučení a pískání obecenstva, podle ruského tisku šlo většinou o ukrajinské aktivisty. V hledišti se objevily transparenty „Gergijev podporuje válku na Ukrajině“ a ukrajinské vlajky. Podobný incident překvapil ruského dirigenta v Londýně i loni v listopadu při veřejných protestech proti ruským zákonům namířeným proti homosexuálům. Dne 13. června se Gergijev má představit v Praze na mimořádném koncertu s Českou filharmonií v Rudolfinu.

Příští rok má Gergijev převzít post šéfdirigenta v Mnichově a otazníky se podle německého tisku objevují i tam. Ruský dirigent se dosud stranil veřejných diskusí a na protesty nereagoval. Nakonec v těchto dnech zaslal vedení Mnichovské filharmonie dopis, v němž se snažil své postoje vysvětlit.„Jsem hudebník a dirigent,“ napsal Gergijev. „Jsem ale také ruský občan s těsnými vazbami na rodnou zemi,“ uvedl v dopisu. „Nemohu opomíjet skutečnost, že ruská společnost žije podle zásad, které jsou rozdílné od principů vyznávaných na Západě. Svůj lid a jeho tradice ale respektuji, stejně jako respektují životní zásady, které jsou pro ruský lid důležité. Týká se to i dodržování tabu, která už na Západě mnoho let neplatí,“ hájí svoje postoje Gergijev.Své politické názory a vztah k Putinovi ruský umělec v dopise nijak nekomentoval. Loni v prosinci se pokusil uklidnit mnichovské veřejné mínění, když vydal prohlášení, jímž se přihlásil k německým zákonům zaměřeným proti diskriminaci.

Fenomenální dirigent spolupracuje s významnými světovými tělesy. Od konce osmdesátých let minulého století vede Mariinské divadlo i jeho orchestr. Od roku 1995 byl hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie a posléze zde byl jmenován i hudebním ředitelem. Několik let hostoval jako hlavní dirigent Metropolitní opery v New Yorku. Od počátku roku 2007 je Gergijev šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru. V hudebních kruzích ho vzhledem k jeho démonickému pohledu, exotickému osetskému původu a strhujícímu charisma nazývají Ivan Hrozný.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments