Daniel Harding dnes na Pražském jaru povede Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu

V Obecním domě se dnes v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro uskuteční koncert Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. Orchestr povede britský dirigent Daniel Harding.
Daniel Harding (foto Julian Hargreaves)
Daniel Harding (foto Julian Hargreaves)

“Dirigenta Daniela Hardinga přivážíme na festival se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, se kterým nás pojí dva silné příběhy. Jednak je to Rafael Kubelík, který působil více než dvacet let v čele toho orchestru, a pak je to Mahlerova 7. symfonie, která měla premiéru v Praze pod vedením samotného autora,” řekl ředitel Pražského jara Pavel Trojan.

Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu se na Pražském jaru poprvé představil v roce 1987 pod taktovkou Colina Davise. V roce 2005 pak s Marissem Jansonsem uzavíral tehdy jubilejní 60. ročník festivalu. Úspěšné bylo jeho hostování v roce 2010, kdy provedl Mahlerovy Písně o mrtvých dětech.

Dirigent Harding patří mezi blízké umělecké partnery orchestru. Oxfordský rodák zahájil svou dráhu jako zázračný mladík. Už po prvním ročníku studia na Cambridgeské univerzitě jej Claudio Abbado jmenoval svým asistentem u Berlínských filharmoniků. Jeden z nejlepších světových orchestrů dirigoval poprvé v jednadvaceti letech, a když v roce 1996 debutoval na BBC Proms, byl nejmladším dirigentem v celé festivalové historii. Harding už patnáct let působí jako hudební ředitel Symfonického orchestru Švédského rozhlasu.

Mahlerova Symfonie č. 7 měla premiéru roku 1908 u příležitosti diamantového výročí panování císaře Františka Josefa I. v podání České filharmonie na pražském Výstavišti. Ze všech Mahlerových symfonií je sedmá podle mnohých hudebních znalců nejvíce vizionářská. Arnold Schoenberg v ní viděl konec romantismu, sám Mahler o symfonii mluvil jako o “převážně veselé” a “obsahem humorné”. Celovečerní dílo je napsáno pro velký orchestr, ve kterém autor uplatnil i méně užívané nástroje včetně kravských zvonců, mandolíny a kytary.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments