Daniel Raiskin zakončí 72. sezonu Slovenské filharmonie s houslistou Sergeiem Dogadinem

V pátek 18. června zakončí šéfdirigent Daniel Raiskin 72. sezonu Slovenské filharmonie. Koncert se uskuteční v 19:00 hodin a platí přednostně pro držitele abonentek Hudba tří století a Symfonicko-vokálního cyklu AD, BE, A a B. Sledovat ho můžete také v přímém přenosu na webových stránkách filharmonie.

Sergei Dogadin (foto Sergei Dogadin)
Sergei Dogadin (foto Sergei Dogadin)

Daniel Raiskin zařadil na úvod pátečního večera předehru k opeře Kovář Wieland Jána Levoslava Belly, představitele slovenské národní hudby 19. století. Šéfdirigent během sezony uvedl několik jeho děl a všechny jsou součástí připravovaného nového propagačního CD mapující Bellovu symfonickou a symfonicko-vokální tvorbu. Patří do edice děl, jejíž kompletní vydání připravuje v tomto období Hudební centrum.

Program bude pokračovat Koncertem pro housle a orchestr č. 1 „Seascapes“ Alexeye Shora, rodáka z Kyjeva žijícího v USA, jehož kompozice, navzdory jeho mladému věku, znějí na prestižních světových koncertních pódiích. Houslový koncert zazní v interpretaci ruského houslisty Sergeie Dogadina, který si svým podmanivým výkonem buduje úspěšnou mezinárodní kariéru jako sólista i komorní hráč. Je vítězem prestižních houslových mezinárodních soutěží – P. I. Čajkovského v Moskvě (2011, 2019), Josepha Joachima v Hannoveru (2015) a dalších. V současnosti pokračuje ve studiu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Borise Kuschnira. Hraje na housle 1721 Domenico Montagnana zapůjčených od Rin Collection v Singapuru. Hrává na různých vzácných nástrojích, včetně legendárních Paganiniho „Sivory“ houslí z dílny Jeana-Baptisty Vuillaumea a Amati, které kdysi vlastnil Johann Strauss. Koncert pro housle a orchestr č. 1 „Seascapes“ bude součástí programu podzimního turné Slovenské filharmonie se šéfdirigentem v Dubaji. Na závěr programu zazní populární Čajkovského Symfonie č. 5 e mol, op. 64 v autentickém nastudování Daniela Raiskina, rodáka z Petrohradu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments