V košické filharmonii se setká umění s vědou

V Domě umění se ve čtvrtek 17. června odprezentují mladé talenty z oblasti umění i vědy. Pod taktovkou Leoše Svárovského se spolu se Státní filharmonií Košice představí talentovaný sedmnáctiletý klavírista Jan Čmejla. Odehraje Chopinův Klavírní koncert e mol, který považuje za jeden z nejznámějších, nejkrásnějších, ale i technicky a interpretačně nejtěžších klavírních koncertů.
Slovenská akadémia vied (foto Slovenská akadémia vied)
Slovenská akadémia vied (foto Slovenská akadémia vied)

“Myslím si, že v této době koronavirové Chopina potřebujeme. Jeho hudba je nadčasová a přináší nám naději!” uvedl český klavírista Jan Čmejla. Koncert se koná v rámci projektu Mladí mladým – umělci vědcům, ve spolupráci se Slovenskou akademií věd. Koncert začíná v 19:00 hodin a aktuálně je již vyprodáno.

Slovenská akademie věd organizuje každoročně soutěž mladých vědeckých pracovníků SAV do 35 let. Na koncertě slavnostně předá diplomy oceněným mladým vědcům a není náhodou, že to bude právě v košické filharmonii: “Je to vynikající spojení, protože jak vědecké, tak i umělecké práce jsou spojeny s vysokou dávkou kreativity, talentu a rovněž s namáhavou prací na sobě,” řekl předseda SAV profesor Pavol Šajgalík.

Jan Čmejla (foto Khalili Baalbaki)
Jan Čmejla (foto Khalili Baalbaki)

Na koncertě zazní Schumannova Symfonie č. 3 Es dur a zmíněný Chopinův koncert. Klavírista Jan Čmejla řekl: „O druhé větě Fryderyk Chopin v jednom ze svých dopisů napsal toto: Nemá vytvořit silný efekt na posluchače. Je to Romance. Klidná a melancholická, která by měla představovat někoho dívající se k místu, které přináší tisíce šťastných vzpomínek. Je to sen za měsíčního svitu v krásný jarní večer. Při této větě myslím na člověka, který je nejblíže mému srdci a vzpomínám na letní večery, při kterých jsme se poznali.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments