Debut Pražského jara uvede dirigenta Šedivého a hobojistu Grossa

Debut Pražského jara letos 31. května v Rudolfinu nabídne dirigenta Marka Šedivého. Jako host s ním vystoupí francouzský hobojista Johannes Grosso, vítěz soutěže Pražského jara z roku 2014. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídnou díla Klementa Slavického, Martina Hyblera a Petra Iljiče Čajkovského.Do programu Pražského jara byl pravidelný dirigentský debut zařazen poprvé loni. Jeho účelem je podporovat mladé dirigenty a dát jim šanci uvést se na mezinárodním fóru. „Takto vytvořená šance se jim může stát tím rozhodujícím odrazovým můstkem do další kariéry,“ uvedl dirigent Jiří Bělohlávek, který jako předseda Umělecké rady Pražského jara přišel s myšlenkou podporovat mladé dirigenty.

Osmadvacetiletý Šedivý vystupoval u řady domácích orchestrů a má za sebou první mezinárodní zkušenosti. Grosso je hlavním hobojistou Filharmonického orchestru Radio France. Ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedou Slavického Rapsodické variace pro orchestr, Hyblerův Koncert pro hoboj a komorní orchestr a Čajkovského Čtvrtou symfonii f moll. „Program Rapsodických variací jsem si nevybral sám. Doporučila mi ho moje manželka, která má shodou okolností 31. května narozeniny, takže to bude mít ode mne jako dárek,“ řekl Šedivý.

Zahajovací koncert sedmdesátého ročníku Pražského jara bude 12. května v pražském Obecním domě. Smetanovu Mou vlast zahraje Severoněmecký rozhlasový orchestr Hamburk za řízení Thomase Hengelbrocka. Předcházet mu dopoledne bude tradiční pietní akt na vyšehradském hřbitově. Závěr festivalu 2. a 3. června obstará Královský filharmonický orchestr v Liverpoolu.

Program sedmdesátého ročníku festivalu přináší čtyřicet pět koncertů – od hostování velkých zahraničních symfonických orchestrů přes koncerty komorní hudby až po specifické projekty, přinášející premiéry nových děl či hudbu starších epoch v autentické interpretaci.

Česká televize odvysílá přímý přenos zahajovacího koncertu, od 11. května do 4. června nabídne festivalové zpravodajství a pořídí záznam koncertu Afflatus Quintet, který uvede 25. května. Český rozhlas na stanici Vltava uvede sedmnáct koncertů, z toho šest ze záznamu.

Prodej vstupenek byl zahájen 12. prosince. Rozpočet festivalu je přibližně 83 milionů korun, v posledních letech se pohyboval mezi 75 až 80 miliony korun.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky