Ptali jste se: Marie Fajtová

  1. 1
  2. 2

Sólistka Opery Národního divadla v Praze odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus 

Vy jste ta nejlepší a nejmilejší a nejhezčí a nejusměvavější členka Opery Národního divadla. Jste takový smíšek i v soukromí???:-) Přeji vám mnoho úspěchů a těším se na vás zase brzo do divadla! (Petr) 

Děkuji vám, pane Petře, za milou poklonu a přání. Jsem vždy moc ráda, když mohu lidi potěšit, a to jak zpěvem, tak třeba obyčejným úsměvem. Když jsem si přečetla vaši otázku, vzpomněla jsem si na profesorku Slavickou z Pražské konzervatoře. Byla to a je, úžasná osobnost, vyrovnaná, usměvavá, moudrá, nad věcí… Tenkrát jsem si řekla, že bych jednou chtěla být aspoň trochu taková. Tedy jsem ráda, pokud se mi to někdy podaří. 🙂 A jestli jsem taková i v soukromí? Pokud mě právě nikdo nezlobí, tak ano. 🙂

Dobrý den, paní Fajtová, nevzpomínám si, že bych někde viděl vaše jméno v souvislosti s jakýmkoli Janáčkovým kusem. Míjíte se s Janáčkem záměrně, nebo jde o dílo náhody? Díky moc, přeji mnoho úspěchů. (Vojtěch Rataj)

Milý pane Rataji, děkuji vám za přání. Máte pravdu, s Janáčkem se míjíme. Možná je to prozatímní stav, to nevím, je možné, že můj hlas bude časem jaksi dramatičtější a vhodnější pro většinu sopránových Janáčkových rolí. Jestli, pak možná za pět deset let… Zatím se ale do tohoto oboru nehrnu, zcela záměrně chci mít hlas co možná „nejodlehčenější”, abych neztratila vyšší tesituru, nosnost a pohyblivost. Je pravda, že bych mohla zpívat už nyní třeba Bystroušku, ta mi ale nebyla nabídnuta. 🙂

Dobrý den, paní Fajtová, stále vzpomínáme na vaše působení v plzeňském divadle, i když bylo krátké. Jaké máte vy vzpomínky? Nevrátíte se alespoň jako host? Moc se za to přimlouváme. (Váchovi, Plzeň)

Milí Váchovi, děkuji vám za otázku. Při jejím čtení se mi okamžitě v hlavě začala přehrávat Smetanova Vzpomínka na Plzeň. 🙂 Ty moje vzpomínky jsou spjaty s mými úplnými začátky s operou (o které jsem byla vždy přesvědčená, že ji nikdy zpívat nebudu!). Byla jsem ten úplně nejkandrdosovější kandrdas a navíc moje první role byla hned hlavní a docela těžká – Norina. Byl to pěkný nápor na psychiku. Ale měla jsem obrovskou pomoc v režisérce Magdaléně Švecové, též páni dirigenti Zbavitel a Štrunc byli mou velkou oporou, za což jsem jim doteď vděčná. Potom jsem v Plzni zpívala už jen Fiordiligi a pak odešla do Národního divadla v Praze. Měla jsem nedávno nabídku dělat v Plzni Traviatu, ale v době zkoušek jsem byla na dlouhou dobu v Japonsku, takže z toho bohužel sešlo. V Plzni bych si jistě ještě ráda zazpívala. Pokud se to však nepovede, zvu vás srdečně do Prahy! 🙂

Dobrý den, paní Fajtová, jak už jste dlouho v angažmá v Národním divadle a jak se tam cítíte? Nežárlí na vás některé kolegyně? Moc se mně líbíte hlavně v Traviatě – kdy ji budete příště zpívat? Velmi vás zdravím. (Jan K.)

I žárlí, milý Jane K., a jak! 🙂 A kují pikle! 🙂 A jak… Ale to k životu v Národním divadle jaksi patří. Možná k životu vůbec…? Sama nejsem typ s ostrými lokty, raději volím klid a ústup. Pokud ale podpásovky zajdou příliš daleko a chování, ať už ze stran kolegyň, či šéfů je nefér, musím se ozvat. Troufám si ale říct, že za téměř deset let působení v Národním divadle mě už jen tak něco nepřekvapí, snažím se nad konflikty, protekcemi, neschopností, neetickým chováním mávnout rukou a cítit se co nejlépe. Prvotní je divák a to, aby odcházel z představení  potěšen, povznesen, duševně občerstven… A rád se vracel. 🙂 Na druhou stranu jsem díky divadlu potkala několik úžasných lidí, čestných, charakterních, kterých si nesmírně vážím, kteří mi byli a jsou nemalou podporou a za které bych dala ruku do ohně. 🙂 Jsem velice ráda, že se vám líbí má Violetta, děkuji. 🙂 Nejbližší další představení budou 11. a 23. června 2015.Dobrý den, když jsem se díval na stránkách Národního divadla na to, jaké role máte za sebou, trošku mě překvapilo, že snad s výjimkou role Karoliny ve Dvou vdovách jste toho z českého operního repertoáru moc nenazpívala. Čím to? Nedostalo se vám zatím dostatku zajímavých nabídek, nebo obecně preferujete spíše zahraniční repertoár. Pokud byste si mohla vybrat, jakou roli v českých operách byste si v budoucnosti ráda zazpívala? (Honza B.)

Dobrý den, Honzo, díky za otázku. Je to tak, mému hlasu naprosto evidentně svědčí především italský a francouzský repertoár. Tam jsem jako ryba ve vodě. 🙂 Také mozartovské party. Mimochodem, my zpěváci v Čechách máme obrovské štěstí, že tu je Stavovské divadlo, ve kterém se provádí velké množství Mozartových oper (to jiná divadla nemají), máme tak obrovskou příležitost se pěvecky dobře rozvíjet, protože zpívání Mozartových skladeb je očistné jak turecké lázně. 🙂 Pokud bych si směla pomyslet na českou roli typu Vendulky, Mařenky, Rusalky, Jenůfy, pak možná v horizontu příštích pěti až deseti let. Nicméně se ale věnuji soudobým českým autorům. S velkým potěšením jsem nedávno natočila panu Klusákovi Sličnou Rusovlásku. Budu mít tu čest premiérovat Kumžákovo oratorium Svatý Václav (září 2015, FOK) a v tomto měsíci budu zpívat několik skladeb terezínských skladatelů (16. a 17. května, Terezín). Jinak je mi moc líto, že Národní divadlo zmiňované Dvě vdovy stahuje.

Dobrý den, paní Fajtová, nechystáte se v blízké době zpívat v Brně? Děkuji a přeji vám mnoho úspěchů. 🙂 (Rozálie)

Milá paní Rozálie, v Brně bych měla zpívat na Moravském podzimu 10. října 2015 spolu s violoncellisty Filharmonie Brno. Srdečně vás zvu a přeji i vám vše dobré! 🙂

Dobrý den, paní Fajtová, slyšel jsem, že v příští sezoně máte v pražské Státní opeře zpívat Belliniho Normu. Je to pravda? S kým budete alternovat? A hlavně, jak se na tuto přetěžkou roli cítíte? Už se jí učíte? Přeji, abyste s ní měla hodně úspěchů! (Věra Příkazská, Praha)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments