Dětský sbor zkoušel kvůli raketovým útokům v bunkru
Skladbu Ščedryk ukrajinského skladatele, dirigenta a pedagoga Mykoly Dmytrovyče Leontovyče dnes zná většina lidí spíše pod jejím anglickým názvem – Carol of the Bells. Od její severoamerické premiéry uplyne letos sto let. Skladba byla v roce 1922 uvedena v newyorské Carnegie Hall v podání Ukrajinského národního sboru Oleksandra Košyce. V roce 1936 pak Peter Wilhousky, zaměstnanec rádia NBC, opatřil skladbu anglickým textem.
Základní hudební téma si Leontovyč vypůjčil z jedné z ukrajinských lidových písní, takzvané „štědrovky“, které jsou jako koledy zpívané také v období Vánoc. Hudba této písně je hlavním hudebním motivem mnoha vánočních reklam a znělek řady amerických rozhlasových stanic. Její parodie zazněly v animovaných seriálech South Park a Family Guy, mnozí diváci ji naopak znají z filmu Sám doma.
U příležitosti stoletého výročí uvedou společně 4. prosince 2022 Ukrajinský institut, Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny, Razom pro Ukrajinu a Ukrajinský festival současné ukrajinské hudby v Carnegie Hall program Notes from Ukraine: 100 Years of the Carol of the Bells. Program je sborovou oslavou ukrajinské kultury a dědictví, výtěžek z prodeje vstupenek je určen na obnovu veřejných služeb.
Z Kyjeva do New Yorku přijede 29. listopadu více než 50 dětí z Ukrajinského dětského sboru Ščedryk a na koncertě vystoupí také Ukrajinský sbor Dumka z New Yorku, Sbor Trinity Wall Street, sopranistka Janai Brugger a ukrajinská zpěvačka lidových písní z Toronta Marička Marczyk.
V programu zazní světová premiéra sborové skladby skladatele Trevora Westona na slova Serhije Žadana, ukrajinského básníka nominovaného na Nobelovu cenu a také díla skladatelů s ukrajinskými vazbami, jako jsou Eric Whitacre, Leonard Bernstein, Valentyn Sylvestrov, George Gershwin a další.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]