Týden s hudbou. Koncerty, opery, kino, online a TV přenosy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
V čase před adventem vám přinášíme přehled nejzajímavějších hudebních, operních a festivalových akcí, které je možné navštívit osobně u nás i na Slovensku, nebo shlédnout v kině a během televizních, rádiových či online přenosů.
Témata:Adam Sedlický Amadeus Brno Andreas Homoki Anna Netrebko Anna Paulová Antonio Pappano Brno Contemporary Orchestra Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava ČT art Dalibor Karvay Daniel Mikolášek Daniela Čermáková Debashish Chaudhuri Dennis Russell Davies Divadlo J. K. Tyla Plzeň Divertimento quartet Duo Absoluto Elena Letňanová Emmanuel Villaume Ensemble Damian Ensemble Inégal Ewald Danel Filharmonie Brno Filharmonie Hradec Králové Gabriel Feltz Gabriela Eibenová HAMU Percussion Ensemble Ilja Hurník Irena Troupová Ivo Kahánek Janáček Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Tůma Jiří Heřman Jiří Petrdlík Josef Klíč Juraj Jartim Kateřina Kněžíková Komorní filharmonie Pardubice Konzervatoř Bratislava Konzervatoř Košice Kühnův dětský sbor Lubomír Dočkal Lukáš Daňhel Lukáš Dittrich Magdalena Kožená Maki Namekawa Marek Kozák Marek Prášil Marek Švejkar Marián Lejava Martin Sieghart Matej Arendárik Milena Cejnarová Miroslav Sekera Moravská filharmonie Olomouc Musica Florea Národní divadlo Brno Nicola Proksch Nils Frahm Ondřej Brousek Opera Schrattenbach Orchestr Národního divadla Orquestrina Pavel Bořkovec Quartet Pavel Šnajdr Pavol Breslik (Bršlík) Petr Fiala PKF — Prague Philharmonia Prague Sounds Pražský žesťový soubor Radek Baborák Rastislav Štúr Riccardo Muti Richard Jones Risto Joost Robert Carsen Robert Jindra Robert Kružík Róbert Pechanec Royal Opera House Covent Garden Severočeská filharmonie Teplice Simon Rattle Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Slovenský komorný orchester Sojkovo kvarteto Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu The Calidore String Quartet Tomáš Hanzlík Tomáš Hrubiš Trio Bohémo TV Noe Vladislav Borovka Wiener Philharmoniker Wiener Staatsoper

Calidore String Quartet (foto Marco Borggreve)
Calidore String Quartet (foto Marco Borggreve)

Praha

Smyčcové kvarteto Calidore Quartet se představí v pondělí 21. listopadu v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní At the Octoroon Balls Wyntona Marsalise, Smyčcový kvartet e moll, č. 1 Z mého života Bedřicha Smetany a po přestávce společně s Ivo Kahánkem Klavírní kvintet f moll, op. 14 Césara Francka.

V úterý 22. listopadu od 19:30 hodin v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci vystoupí HAMU Percussion Ensemble s uměleckým vedoucím Danielem Mikoláškem. Zazní skladby Gena Koshinského, Ivana Treviho, Caseye Cangelosiho, Isaaca Schanklera, Steva Reicha, Matthewa Loricka, Antonína Procházky a Eckharda Kopetzkého.

Koncert dirigenta a skladatele Mariána Lejavy pořádaný PKF – Prague Philharmonia se v rámci cyklu soudobé hudby uskuteční v náhradním termínu v úterý 22. listopadu v 19:30 hodin v NoDu.

Česká filharmonie tento týden vystoupí pod taktovkou Sira Simona Rattla ve středu 23., ve čtvrtek 24. a v pátek 25. listopadu vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní symfonická báseň Holoubek, op. 110 Antonína Dvořáka, spolu s Magdalenou Koženou poté Čtyři orchestrální písně, op. 1 na texty Christiana Morgensterna Hanse Krásy, v instrumentaci Jiřího Gemrota Večerní písně na verše Vítězslava Hálka a Písně, op. 2 Antonína Dvořáka a Ukolébavka Gideona Kleina. Koncert zakončí symfonická rapsodie Leoše Janáčka Taras Bulba.

Magdalena Kožená (foto David Port)
Magdalena Kožená (foto David Port)

Státní opera uvádí ve čtvrtek 24. listopadu od 19:00 hodin první premiéru nové inscenace opery Růžový kavalír Richarda Strausse v hudebním nastudování Gabriela Feltze v režii Andrease Homokiho. V hlavních rolích se představí Petra Alvarez Šimková, Timo Riihonen, Arnheiður Eiríksdóttir, Martin Bárta, Vera Talerko, Lucie Hájková, Christoph Späth, Jana Sýkorová, Pavel Švingr, Vít Šantora, Jan M. Hájek, Ivo Hrachovec, Petr Nekoranec a Kristýna Kůstková.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve čtvrtek 24. listopadu v 19:00 hodin v Kulturním centru Ládví v rámci dirigentského masterclassu Martina Siegharta. Dirigenti z Austrálie, Francie, Itálie, USA, Nizozemska, Hongkongu a dalších zemí uvedou díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Bély Bartóka, Sergeje Prokofjeva a Ludwiga van Beethovena.

Musica Florea uvádí ve čtvrtek 24. listopadu v 19:30 hodin v Pálffyho paláci koncert Hammerklavier a smyčce z děl Karla Kohauta, Jana Ladislava Dusíka a Johanna Nepomuka Hummela.

Klavírní recitál Marka Kozáka se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Sergeje Prokofjeva a Petra Iljiče Čajkovského.

V divadle Viola ve čtvrtek 24. listopadu od 20:00 hodin zazní představení Dobré ráno, milá ženuško Ondřeje Brouska a klavíristy Miroslava Sekery inspirované díly Wolfganga Amadea Mozarta.

Miroslav Sekera (zdroj Miroslav Sekera)
Miroslav Sekera (zdroj Miroslav Sekera)

Festival Prague Sounds představí ve čtvrtek 24. listopadu od 20:00 hodin ve Foru Karlín německého skladatele a klávesistu Nilse Frahma a jeho Music for Prague.  

Skladatel, klavírista a výtvarník Tomáš Hrubiš bude křtít své LP Prismatic v pátek 25. listopadu v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově.

Adventní koncert Kühnova dětského sboru, Orchestru Národního divadla a Pražského žesťového souboru se uskuteční v neděli 27. listopadu v 11:00 hodin v Národním divadle. Zazní Serenáda in C Pavla Josefa Vejvanovského, Svatá noc Jiřího Temla a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

V neděli 27. listopadu od 15:00 hodin a 17:30 hodin zazní v Sukově síni Rudolfina I. adventní koncert. Účinkuje Divertimento quartet členů České filharmonie. Spoluúčinkuje hobojista Vladislav Borovka. Zazní Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello F dur, K 370 Wolfganga Amadea Mozarta, Andante a Allegro pro hoboj a smyčcové trio Edwarda Elgara, Fantazie pro hoboj, housle, violu a violoncello, op. 2 Benjamina Brittena, Interlude pro hoboj a smyčcové kvarteto Geralda Finziho a pásmo koled Koledníček Jiřího Temla.

Státní opera uvádí v neděli 27. listopadu od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Růžový kavalír Richarda Strausse v hudebním nastudování Gabriela Feltze v režii Andrease Homokiho. V hlavních rolích se představí Petra Alvarez Šimková, Timo Riihonen, Arnheiður Eiríksdóttir, MArtin Bárta, Vera Taleko, Lucie Hájková, Christoph Spáth, Jana Sýkorová, Pavel Švingr, Vít Šantora, Jan M. Hájek, Ivo Hrachovec, Petr Nekoranec a Kristýna Kůstková.  

Brno

V pondělí 21. listopadu od 19:30 hodin v Divadle Husa na provázku Brno Contemporary Orchestra s Pavlem Šnajdrem zahraje koncert Inkluze ticha. Zazní Mysterium ticha Miloslava Kabeláče, Hlasy v listí Dmitrije Janova Janovského, Židovské sny Jana Duška a premiéra Jany Vöröšové. Spoluúčinkují Irena Troupová (soprán) a Josef Klíč (violoncello).

Irena Troupová (foto Daniel Havel)
Irena Troupová (foto Daniel Havel)

Filharmonie Brno pořádá ve středu 23. listopadu od 19:00 hodin v Besedním domě koncert z děl Benjamina Jusupova u příležitosti jeho šedesátých narozenin. Posluchači uslyší skladby Kultury minulosti, Z židovských tradic, Sonáta pro dva klavíry a Haqqoni. Kromě samotného autora za klavírem uslyšíme Dennise Russella Daviese a Maki Namekawu, dále účinkuje klarinetista Marek Švejkar a Trio Bohémo. Koncert nahrává Český rozhlas Vltava.  

Filharmonie Brno vystoupí ve čtvrtek 24. listopadu a v pátek 25. listopadu od 19:00 hodin v Janáčkově divadle pod taktovkou Dennise Russella Daviese. Ve světové premiéře zazní Kreutzerova sonáta – Pocta Leoši Janáčkovi pro orchestr a Obrazy duše pro dva klarinety a orchestr (sólisté Lukáš Daňhel a Lukáš Dittrich) Benjamina Jusupova a Symfonie č. 4 e moll, op. 98 Johannese Brahmse.

V Besedním domě proběhne od 24. listopadu do 26. listopadu 29. ročník Mezinárodní klavírní soutěže Amadeusurčené mladým pianistům. O hodnocení soutěžících klavíristů se postará pětičlenná odborná porota v obsazení: Jan Jiraský (předseda poroty, ČR), Hana Berger (SRN), Daniel Buranovský (SK), Bernadeta Stańczyk (Polsko) a Peter Toperczer ml. (ČR). V sobotu od 15:00 hodin se uskuteční slavnostní koncert laureátů soutěže.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments