Dickensova Vánoční koleda jako taneční příběh

Liberecký baletní soubor se připravuje na svoji první premiéru v sezóně. V historické budově Šaldova divadla nabídne divákům českou premiéru tanečního příběhu Vánoční koleda. Titul vhodný pro nadcházející adventní čas připravuje se členy baletního souboru hostující choreograf Richard Ševčík. Inspiraci čerpal ze stejnojmenné útlé povídky vynikajícího anglického spisovatele Charlese Dickense. Vánoční koleda přinese na liberecké jeviště kouzlo Vánoc a především sdělení, že štěstí nespočívá v hromadění majetku, ale v porozumění a v lásce k lidem. Premiéry se konají 16. a 25. listopadu 2018 v Šaldově divadle v Liberci.
Vánoční koleda Liberec (foto: Martina Root)

Příběh začíná na Štědrý den, kdy se zlému lakomci Vydřigrošovi zjeví duch zesnulého obchodního společníka. Pronese varování, že Vydřigrošova duše nikdy nenajde klid, pokud on sám nezmění své hamižné způsoby a nestane se lepším člověkem. O to, že se v něm ozve svědomí, se přičiní tři duchové, kteří mu ukážou obrazy z jeho minulosti, přítomnosti a budoucnost. Snad zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu…

Režisér a choreograf Vánoční koledy, dlouholetý sólista baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni a držitel Thálie za rok 2014, Richard Ševčík přizval ke spolupráci svoji ženu Kateřinu Ševčíkovou a ta vystavěla dějovou linii. Vánoční koleda bude osobní premiérou pro skladatele Jana Matáska, který k inscenaci napsal originální hudbu. Vánoční koleda je jeho první celovečerní balet. Výpravné dobové kostýmy k Vánoční koledě navrhl vynikající a zkušený výtvarník Tomáš Kypta, autorem scény je Luděk Hora. Tým inscenátorů doplňuje Jakub Mareš a Vratislav Mikan, oba z plzeňského divadla, kteří svými projekcemi a světelnými efekty navodí tajuplnou atmosféru viktoriánské Anglie.

V hlavní roli lakomce Vydřigroše se alternují dlouholetý člen baletního souboru Jaroslav Kolář s tanečníkem Rory Fergusonem. Velkou taneční příležitost dostanou i ostatní členové baletního souboru, protože o herecky a tanečně rozmanité postavy nebude ve Vánoční koledě nouze! Klíčové role odehrají i děti.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat