Díla Adriána Demoče zazní v podání Ensemble Ricercata

Ve Španělsku působící skladatel Adrián Demoč se v poslední době vedle hledání svého hudebního jazyka zabývá hudebním časem. Koncept dynamického a kontrastně statického plynutí času, který může záměrně „stát na místě“, je nosným prvkem skladeb, které zazní na dubnovém koncertě Hudba za názvom souboru Ensemble Ricercata, který se uskuteční v pátek 1. dubna 2022 v 19:00 hodin v Malém koncertním studiu Slovenského rozhlasu. V Ensemble Ricercata vystoupí David Danel (housle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír, umělecké vedení).

Adrián Demoč (foto Julian Veverica)
Adrián Demoč (foto Julian Veverica)

Ma Fin Est Mon Commencement (verze pro housle, klarinet a klavír) parafrázuje slavný Machautův kánon. Přísný kánon holé třídílné textury se statickým středním hlasem, který se rozehrává v minimální dynamice a chce se pohybovat pouze v tichých a ještě tišších rovinách. Ve světové premiéře zazní druhá skladba Music (Behind the Title). Hudební plocha se rozvíjí pomocí změn rejstříků, členění rytmů a těsného unisona hráčů, které vytváří nenápadnou ozvěnu. Demoč i v této skladbě vychází ze své časové představy o dlouhých skladbách. „Pod základním statickým povrchem se posluchač může oddávat vnímání několika časových pásem. Pod zdánlivě statickým konceptem se skrývá dynamický vývoj jednotlivých vrstev, tiché „drama“ nenápadných střetů řízených pravidly kontrapunktu.“ Vyzývá posluchače, aby se zastavil, zpomalil a hledal vnímání času v sobě, v kontrastu s uspěchaným a podněty přesyceným světem každodenního života.

Skladbu Ma Fin Est Mon Commencement vydal Adrián Demoč v roce 2021 ve verzi pro violu, klarinet a klavír také na CD (label Another Timbre). Ve stejném roce vyšla i další dvě profilová CD tohoto skladatele, Dream a Touches. Skladba Music (Behind the Title) svým jazykem navazuje na toto monumentální hodinové sólové dílo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments