Dirigent František Babický čestným občanem Liberce

Čestné občanství Liberce obdržel za mimořádné zásluhy o rozvoj města v umění osmdesátiletý dirigent František Babický. Dlouholetý šéf liberecké opery řadu let působil také v Národním divadle, opeře divadla v Ústí nad Labem či Armádním uměleckém souboru (AUS). Dosud je pedagogem na pražské Akademii múzických umění.
František Babický (zdroj Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Je známý tím, že na rozdíl od většiny českých dirigentů umí zpívat, takže zpěvákovi předzpívává nádherným medovým barytonem,“ řekl hudební publicista a liberecký zastupitel Jiří B. Sturz, který v obřadní síni přednesl laudatio oceněného.

František Babický pochází z Prahy, vyrůstal v Brandýse nad Labem. Ještě za studií si myslel, že nikdy operu dělat nebude. Názor změnil, když viděl operu Carmen, která ho okouzlila. „Podlehl jsem,“ řekl dnes Babický. V libereckém divadle působil 32 let, s přestávkami až do léta minulého roku. Jako šéf liberecké opery nastoupil v roce 1974. Na svém webu Babický uvádí, že díky tomuto angažmá zažil několik životních premiér. „První bylo to, že jsem se poprvé stal někde šéfem opery, což byla obrovská výhoda pro možnost uplatnění vlastních dramaturgických přání, přestože to, co máme a smíme hrát, nám diktovali komunističtí pohlaváři. Prožil jsem zde do té doby nejšťastnější období svého uměleckého růstu, protože po dvou angažmá, v nichž rozhodovali jiní, jsem se musel a mohl rozhodovat sám,“ uvedl. Od té doby vnímá Liberec jako své osudové město, kde od roku 2001 definitivně bydlí a chce dožít.

Podle Sturze je oblast působnosti Babického velmi široká. „I když se většinu profesního života věnoval operní tvorbě, tak se stal i uznávaným na symfonickém poli,“ uvedl. Babický je podle něj milovníkem a znalcem děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. „Je také odborník na verismus,“ dodal. Rád pracuje i na operách romantických. Ze svého dramaturgicky bohatého života si váží nastudování kompletního cyklu Smetanových oper v letech 1974 až 1980 v Liberci.

I když Babický v libereckém divadle nyní již nediriguje, na repertoáru stále zůstává „jeho“ Rusalka. „V jeho nastudování je skutečně hudebně bombastická,“ ocenil Sturz. Velký úspěch v minulosti podle něj například sklízelo Babického nastudování Prodané nevěsty. „Hrála se 15 let nejen v Liberci, ale i ve světě,“ dodal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat