John Nelson: Berlioz je jeden z největších vizionářů v historii

Přední americký dirigent John Nelson, který je specialistou na dílo Hectora Berlioze, provede na festivalu Pražské jaro 15. května 2019 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) jeho monumentální Te Deum. Koncert k oslavě francouzského skladatele ve Smetanově síni Obecního domu ponese název Vizionářský Berlioz.
John Nelson, Pražské jaro 2019 (foto Zdeněk Chrapek)

Berlioz je opravdu jeden z největších vizionářů v historii. Jeho předchůdce Ludwig van Beethoven je fantastický, ale jeho hudba byla velmi germánská, interpretovaná ve stejné dynamice. Berlioz byl první skladatel, který to začal dělat jinak. Francouzi ho nemají v oblibě, je pro ně příliš zvláštní, nezdá se jim dost francouzský. Měl však úspěch v Německu, Rusku, Anglii a jinde. Pro mě je to nejzajímavější a největší skladatel,” uvedl John Nelson na setkání s novináři.

Te Deum skladatele, od jehož smrti 8. března uplynulo 150 let, je zkomponováno pro tři sbory, tenoristu, varhany a orchestr. Premiéru mělo roku 1855 u příležitosti světové výstavy v Paříži. Na prvním provedení spojilo síly 900 zpěváků a instrumentalistů. Na Pražském jaru společně vystoupí Slovenský filharmonický sbor a Kühnův smíšený sbor. Na pódiu bude 240 lidí.

Zatímco na pařížské premiéře zpívalo šest stovek dětí, v Praze jich bude 40. Je mi to líto, dětský zpěv je neposkvrněný a sladký, ale více účinkujících by se do Smetanovy síně nevešlo. Ale tolik to nevadí, protože v Obecním domě je skvělá akustika,” řekl Nelson.

Nelson povede na středečním koncertu SOČR. První zkouška byla podle něho náročná. “Přišli bez znalosti skladby, což je běžné, ale v případě symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii, která koncert otevře, to byla katastrofa. Ale jsou to profesionálové a druhá zkouška už byla v pohodě,” řekl Nelson.

Dirigent se do Prahy vrátil poprvé od roku 1981, kde v bývalém Československu vystoupil na koncertu s Českou filharmonií. “Bylo to náročné, v hotelu Intercontinental nebyla možnost s nikým mluvit, protože všude byly štěnice. Když se teď rozhlížím, vidím obrovský rozdíl. Praha se od mé první návštěvy změnila, je to krásné město se světly a spoustou turistů, stala se jedním z nejkrásnějších měst na světě,” konstatoval.

Důležitou roli v Berliozově Te Deum sehrává tenorový part. Toho se ujme Američan Nicholas Phan, jehož časopis Opera News označil za majitele “jednoho z nejkrásnějších mladolyrických hlasů současnosti“. V první půli koncertu zazní Berliozova symfonie pro violu a orchestr Harold v Itálii. Inspirací mu byla virtuozita Niccola Paganiniho i příběh stejnojmenné Byronovy poemy, kterou propojil s filozofií vlastního osudu. Sólového partu se ujme přední český violista Karel Untermüller.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat