Dirigent Martin Majkút a klarinetista Martin Adámek vystoupí se Slovenskou filharmonií

Ve čtvrtek 5. května 2022 od 19:00 hodin vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou Martina Majkúta, hudebního ředitele Queens Symphony Orchestra v New Yorku a Rogue Valley Symphony v Ashlandu v jižním Oregonu. Sólistou bude klarinetista Martin Adámek, který je od roku 2016 stálým členem Ensemble intercontemporain, jednoho z nejuznávanějších světových souborů soudobé hudby, který v roce 1976 založil Pierre Boulez.
Martin Adámek (zdroj Slovenská filharmonie, foto Franck Ferville)
Martin Adámek (zdroj Slovenská filharmonie, foto Franck Ferville)

„Před pandemií jsem vystupoval v Bratislavě. Bylo to v Koncertní síni, ale ne se Slovenskou filharmonií. Se Slovenskou filharmonií před dvanácti lety, ale ne tady. Bylo to v době rekonstrukce historické budovy Slovenského národního divadla,“ říká s úsměvem Martin Majkút.

Talent a virtuozitu Martina Adámka si posluchači vychutnají v interpretačně náročném Koncertu pro klarinet a orchestr op. 57 dánského skladatele Carla Nielsena. Koncert zahájí symfonická báseň En saga op. 9 finského skladatele Jeana Sibelia, který dokázal přenést fantastický svět skandinávských mýtů do hudby. Čtvrteční program uzavře suita z hudby ke hře Julia Zeyera Radúz a Mahulena, op. 16 Josefa Suka.

„Program čtvrtečního koncertu je velmi zajímavý. První polovina je skandinávská, druhá česká. Spojení mezi prvním a posledním dílem je mýtus. Na spolupráci s Martinem Adámkem se velmi těším. Bude to poprvé, co se setkáme na koncertním pódiu. Je to zjevně mimořádný talent, a protože se specializuje na postromantickou hudbu, myslím, že Nielsenův koncert dokáže velmi dobře pochopit a interpretovat. Je to neuvěřitelně náročná část. Když jsem studoval dílo Josefa Suka, které je v Americe víceméně neznámé, řekl jsem si, že ho musím se svými orchestry uvést i tam,“ dodává dirigent Martin Majkút.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments