Na festivalu Americké jaro vystoupí Uri Caine a Attacca Quartet

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí již v úterý 10. května významný americký klavírista a skladatel Uri Caine. I letos nabídne festival originální dramaturgii plnou jedinečných koncertů klasické i jazzové hudby v Praze i regionech. Kromě Uriho Cainea vystoupí také klavírista Kenny Broberg nebo cenou Grammy oceněný soubor Attacca Quartet.

Uri Caine (zdroj Uri Caine, foto Roberto Cifarelli)
Uri Caine (zdroj Uri Caine, foto Roberto Cifarelli)

„Na zahajovacím koncertě v úterý 10. května 2022 v multifunkčním sále DOX+ vystoupí Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením dirigenta Davida Roberta Colemana. Posluchači uslyší světovou premiéru Caineovy skladby Nein!, výběr z Books of Angels od Johna Zorna a po přestávce v české premiéře i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací. Po koncertu proběhne debata protagonistů večera s posluchači, “ zve ředitelka festivalu Americké jaro Zdenka Součková.

Uri Caine vešel ve známost v 90. letech, když coby kurátor Benátského bienále odvážně přepracoval Othella. Později se stal výraznou osobností newyorské downtown scény a sblížil se s okruhem experimentálních hudebníků z prostoru Knitting Factory.

Se sérií šesti koncertů v Praze a regionech vystoupí klavírista Kenny Broberg, vítěz ceny American Pianist Award za rok 2021. V minulosti získal stříbrnou medaili na Mezinárodní klavírní soutěži Vana Cliburna v roce 2017 a bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Petra Iljiče Čajkovského v roce 2019. Jen hrstka klavíristů Brobergovy generace se dočkala takového ohlasu a obdivu jako on. Jeho koncertní vystoupení vynikají intenzitou, invencí a důsledností a na Americkém jaru uvede skladby Medtnerovy a Barberovy. Pražský koncert proběhne 12. května od 19 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka kvartetu Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin provedou mistrovská díla klasicismu a romantismu v aranžmá pro klarinetové trio, které vzniklo na objednávku absolventa Curtis Institute, Darona Hagena pro sérii koncertních turné Curtis on Tour.

Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, například Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Koncert se koná 23. května od 19:00 hodin v multifunkčním sále DOX+. Grammy oceněný soubor se pohybuje v hudbě 18. až 21. století, a právě tato flexibilita z něj činí jedno z nejvšestrannějších a nejvýraznějších uskupení. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments