Divadelníci vyzývají k vytvoření jasného plánu otevírání kulturních odvětví

U příležitosti Světového dne divadla, který připadá na 27. března, vyzývají tuzemští zástupci divadla k vytvoření jasného plánu pozvolného otevírání kulturních odvětví. Ve výzvě Chci znát, kdy hrát apelují na masivní testování a postupující očkování, která podle nich umožní fungování kultury. Ve zmíněný den zasvěcený divadlu chtějí znát kdy a za jakých okolností se budou moci diváci vrátit do hledišť a studenti do škol.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)
Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

O výzvě českého střediska Mezinárodního divadelního institutu (International Theatre Institute, ITI) dnes informovala jeho tajemnice Martina Pecková Černá. Divadla jsou v Česku uzavřená kvůli pandemii koronaviru znovu od loňského podzimu.

Ke Světovému dni divadla každoročně zveřejňuje své poselství některá významná osobnost světového divadelního umění. Letos je to britská divadelní a filmová herečka Helen Mirrenová, držitelka Oscara i Zlatého globu za titulní roli ve filmu The Queen. „Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu,“ uvedla ve svém textu Mirrenová.

Poselství se následně vždy překládá do více než 20 jazyků a 27. března předčítá před desítkami tisíc diváků v divadlech po celém světě. Letos bude představeno pouze online. Autorem prvního poselství́ ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla.

„Divadlo a umění jsou nezbytnou součástí regenerace společnosti. Dokud nebude zdravá kultura, nebude zdravá společnost. Žádáme o vytvoření jasného plánu, který pomůže nastartovat tvůrčí dialog navracející do našich životů slova jako radost, krása, fantazie,“ uvedlo české středisko ITI. Požaduje také vytvoření plánu pro divadelní a taneční školství, aby studenti nemuseli žít v obavách o svou profesní budoucnost. „Je nejvyšší čas přemýšlet o tom, co bude za týden, za měsíc, v létě,“ apelují divadelníci.

Světový den divadla se slaví od roku 1962. V posledních letech se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a se Světovým dnem loutkářství ́(21. března). Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav, nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments