Divadlo J. K. Tyla připravuje propojení Haydnova Stvoření a obrazů Zdeňka Hajného

Po šesti letech od uvedení Honeggerova oratoria Jana z Arku na hranici se dramaturgie operního souboru Divadla J. K. Tyla vrací k tomuto v repertoárových divadlech zřídkakdy uváděnému hudebnímu žánru a v sobotu 23. dubna 2022 představí na jevišti Velkého divadla zásadní hudební dílo vídeňského klasicismu Stvoření Josepha Haydna. Hudebně oratorium nastuduje dirigent Jiří Štrunc, o hlavní pěvecké úlohy se podělí Tomáš Kořínek, Jiří Hájek, Jakub Hliněnský, Andrea Frídová, Radka Sehnoutková, Yukiko Kinjo, Jana Sibera a Jan Hnyk.
Andrea Frídová, Jiří Hájek, Divadlo J. K. Tyla (foto Irena Štěrbová)
Andrea Frídová, Jiří Hájek, Divadlo J. K. Tyla (foto Irena Štěrbová)

Oratorium Stvoření (Die Schöpfung) vzniklo na libreto Gottfrieda van Swietena podle Ztraceného ráje Johna Miltona a společně s dílem Roční doby stejného autora se zařadilo k tomu nejlepšímu, co bylo v té době v oratorní literatuře napsáno. Neveřejná premiéra se konala 30. dubna 1798 ve Vídni, běžné obecenstvo ho mohlo slyšet v polovině března následujícího roku. Jeho autorem je rakouský skladatel Joseph Haydn, jenž se společně s Mozartem a Beethovenem zasloužil o to, že období nazývané hudebním klasicismem vyvrcholilo právě ve Vídni. Za svůj život vytvořil několik stovek děl, z toho asi dvacet oper a přes sto symfonií.

„Osobně se na uvedení Stvoření velmi těším, Haydn patří k mým nejoblíbenějším skladatelům a jeho oratorní tvorbu považuji za jeden z absolutních vrcholů klasické hudby,“ potvrzuje jedinečnost titulu šéf souboru opery Jiří Petrdlík. V Divadle J. K. Tyla zazněla Haydnova hudba naposledy téměř před čtyřiceti lety, v roce 1983 byla v Komorním divadle uvedena opera Svět na měsíci v režii Oldřicha Kříže.

Joseph Haydn: Stvoření – Divadlo J. K. Tyla (foto Irena Štěrbová)
Joseph Haydn: Stvoření – Divadlo J. K. Tyla (foto Irena Štěrbová)

Haydnovo oratorium je epické dílo vyprávějící o zázraku stvoření světa, přírody, živých tvorů včetně člověka – Adama a Evy, kteří společně prožívají v ráji své šťastné dny. Sólové výstupy jsou střídány náročnými sbory, inspirovanými velkými oratorii Georga Friedricha Händela. Ve Velkém divadle bude Stvoření představeno koncertně, režijně na díle spolupracoval Michal Lieberzeit. „Téma oratoria sahá k samotnému počátku naší existence a vytvořit vizuální doprovod, který by dílo nerušil a podpořil jej, byl opravdu náročný úkol,“ svěřuje se Michal Lieberzeit, jenž v inscenaci využil projekce obrazů malíře, grafika a psychologa Zdeňka Hajného. „Věřím, že obrazy Zdeňka Hajného nás přenesou do kosmického dění, snů a představ. Abstrakce jeho maleb vytváří ilusorní svět, který podpořen hudbou jistě zanechá v divácích netradiční dojem.“

Oratorium bude uvedeno v německém originále s českými a německými titulky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments