Divadlo J. K. Tyla v Plzni v loňském roce odehrálo jen třetinu představení

Divadlo J. K. Tyla v Plzni loni vlivem koronavirové pandemie a souvisejícího dvojího uzavření divadel na jaře a na podzim odehrálo zhruba třetinu původně naplánovaných představení.
Divadlo J. K. Tyla: Velké divadlo (foto Irena Štěrbová)
Divadlo J. K. Tyla: Velké divadlo (foto Irena Štěrbová)

Z plánovaných 651 činoher, baletů, oper a muzikálů jich divadlo stihlo odehrát 241. Průměrná návštěvnost byla přes 88 procent. Pandemie přerušila i uvádění premiér. Z původně dvaceti avizovaných premiér a jedné obnovené premiéry mohli diváci vidět v divadle devět premiér, jednu obnovenou premiéru a muzikálový koncert Každý má svůj sen.

Většina neuskutečněných loňských premiér byla přeložena do dalšího roku. I letos ale sezonu výrazně omezují protipandemická opatření a divadlo mohlo začít hrát s omezeným počtem diváků poprvé až minulý týden. Podle výroční zprávy uvedlo divadlo v roce 2019 na třech svých scénách 22 premiér a jednu obnovenou premiéru a doma odehrálo 610 představení a dalších 33 na zájezdech v ČR i zahraničí.

“Všechny umělecké soubory byly nuceny během roku 2020 improvizovat a neustále měnit a upravovat hrací a zkouškové plány. Mnoho aktivit bylo přesunuto do on-line prostoru. Umělecké soubory celkově vytvořily 115 mimořádných projektů nebo výstupů dostupných na sociálních sítích či platformě Dramox nebo vysílaných v České televizi,” uvedla mluvčí divadla Martina Drbušková. Umělecká rada podle ní vyzdvihla aktivní přístup divadla, které i při zákazu veřejných kulturních akcí připravovalo nové inscenace a zkoušelo stálý repertoár. Díky tomu bylo schopno pružně reagovat na změny vládních opatření a rychle minulý týden obnovit provoz.

Pandemie se dotkla také hospodaření. Nebylo možné předvídat, kdy se divadla znovu otevřou, řekl ředitel Martin Otava. Uzavření divadel loni trvalo více než polovinu roku, proto podle Otavy nelze srovnávat loňské hospodaření s léty předcházejícími. Kvůli výraznému propadu příjmů se vedení divadla snažilo o co největší snížení nákladů. “K úsporám došlo zejména snížením počtu plánovaných premiér, úsporou provozních nákladů a úsporou mzdových nákladů, kdy jsme šetřili především prostředky za přesčasovou práci a práci o víkendech,” shrnul Otava. Díky snížení nákladů a zvýšení dotace z ministerstva kultury o 17,5 milionu korun oproti schválenému rozpočtu, nemuselo divadlo žádat svého zřizovatele, město Plzeň, o navýšení provozního příspěvku, řekl. Celkové náklady divadla byly v rozpočtu naplánována na 319,56 milionu korun. Kvůli pandemii se ke konci minulého roku vyčerpalo o 40,8 milionu korun méně, dodal Otava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments