DJKT otevře sezónu 2020/2021 Prodanou nevěstou v tradičních plzeňských krojích

Po nestandardní divadelní sezóně, během níž bylo po řadu dlouhých týdnů znemožněno divadlům i jiným kulturním scénám pravidelně vítat diváky ve svých hledištích, plánuje plzeňské Divadlo J. K. Tyla zahájit nadcházející sezónu 9. srpna 2020. V repertoáru divadla se objeví 24 nových inscenací a 2 obnovené premiéry úspěšných pohádek, přičemž 7 z těchto titulů mělo být uvedeno na jaře roku 2020.
DJKT: Prodaná nevěsta (foto Martina Root)

Mimořádná situace zamíchala zamýšlenou dramaturgií, a přestože všechny umělecké soubory musely minimálně jednu premiéru zrušit nebo přeložit na další období, o nové inscenace nebude nouze. „Hned v srpnu nás čekají čtyři premiéry děl, které jsme již nazkoušeli, ale nemohli jsme je odehrát. Činohra Dortel se dočká své světové premiéry v září, ostatní inscenace ze sezóny 2019/2020, Španělská muška a My Fair Lady, byly přesunuty na původně plánované termíny premiér jiných inscenací, které jsou tím pádem oddáleny, nebo zrušeny. Diváci se tak bohužel vůbec nedočkají činohry Kupec benátský a baletu Nonverbální dialog a na inscenace Čajkovskij a Lohengrin si budou muset počkat do dalších sezón,“ přibližuje změny ředitel divadla Martin Otava. „V předplatném bude Lohengrin nahrazen novým nastudováním Prodané nevěsty, jež bude také prvním představením, kterým divadlo zahájí svůj provoz po koronavizoré krizi a bude také poděkováním našim divákům, kteří byli s námi i v tomto těžkém období,“ zdůrazňuje Martin Otava. Předprodej vstupenek na nové nastudování operní klasiky i na všechna srpnová a zářijová představení bude spuštěn 15. června.

Divadlo J. K. Tyla nabídne během srpna až prosince náhradní termíny pro většinu neuskutečněných abonentních představení. „Abychom poskytli našim abonentům náhradní termíny pro téměř 120 neodehraných představení, museli jsme přistoupit u některých skupin k ústupkům, například vyměnit den v týdnu, nebo nabídnout jiný titul. Ve snaze neochudit naše abonenty o zážitek, na který se těšili, jsme přistoupili v několika málo případech i ke sloučení dvou skupin do jedné,“ vysvětluje Martin Otava.

Od ledna 2021 vstoupí v platnost nové řady předplatného, které budou v prodeji od 12. října 2020 a ve kterých se objeví i několik změn. Skupiny KMD již nebudou platné pro sezónu, ale pro kalendářní rok stejně jako je to u ostatních abonentních skupin. Vznikne také zcela nová skupina, která zahrne vybrané tituly týden po jejich premiéře a bude obohacena o doprovodný program.  „Tato skupina je z našeho pohledu velmi zajímavá, nabídneme ji přednostně abonentům ze skupiny V9, kterou jsme nuceni pro její nedostatečně naplněnou kapacitu zrušit,“ uvádí Martin Otava. Abonmá bude v prodeji v místě předprodeje Smetanovy sady 16 nebo on-line na webových stránkách divadla.

V Divadle J. K. Tyla trvala vynucená pauza přes tři měsíce a přinesla citelný ekonomický propad. Divadlo odhaduje ztráty výnosů na 27,5 milionu korun. „Omezený provoz přinesl snížení nákladů, například za nevyplacené honoráře, licenční poplatky, nerealizované marketingové aktivity, ušetřené výrobní náklady za zrušené premiéry, které odhadujeme ve výši 16,5 milionů korun. V rozpočtu DJKT tak bude chybět 11 milionů,“ zdůrazňuje náměstkyně ředitele DJKT Kateřina Königová.

Přestože divadlo čeká náročná sezóna, opět bude spolupořadatelem Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň a součástí celoevropských akcí Noc divadel a Noc literatury, která byla z května přesunuta na říjen, a bude pokračovat v projektech Literární kavárna a Kouzelná flétnička. V červnu 2021 uspořádá čtvrtý ročník muzikálového festivalu Na scénu!, který opět, po letošní velmi omezené formě, nabídne pestrý program a širokou škálu doprovodných workshopů vhodných pro profesionály i veřejnost. Závěr sezóny by měl znovu patřit projektu Noc s operou, který 25. června 2021 představí Verdiho významnou operu Macbeth.

DJKT: Opera Korunovace Poppey (foto Martina Root)

Opera

Soubor opery vstoupí do sezóny 2020/2021 s novým šéfem, dirigentem Jiřím Petrdlíkem, který byl pověřen vedením souboru na jeden rok. Celkově soubor uvede šest nových titulů. Vedle již zmíněné Prodané nevěsty a očekávané Monteverdiho Korunovace Poppey, v níž vynikne stejně jako v Orfeovi orchestr složený z dobových nástrojů, se mohou diváci těšit na Janáčkovo vrcholné dílo v režii Martina Otavy Věc Makropulos přinášející nadčasové drama podle románu Karla Čapka podpořené nesmírně silnou a originální hudbou. Jedna z nejoblíbenějších operet – Netopýr Johanna Strausse mladšího rozzáří jeviště v lednu 2021 a jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace využívat všech technologických možností Nové scény. „Jedním z atributů dobré dramaturgie je i její kontrast. Proto po roztančené operetě bude následovat dílo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů, ba přímo reformátorů opery – dramatický titul Alceste Christopha Willibalda Glucka. Význam tohoto skladatele a jeho díla je skloňován v každé učebnici hudebních dějin, avšak na jevištích se s jeho tvorbou setkáte méně často, než by si zasloužila. Proto jsem rád, že tuto mezeru můžeme zaplnit právě na jevišti Velkého divadla v dubnu 2021, a že se hudebního nastudování ujme proslulý německý dirigent Michael Hofstetter,“ rozvedl nastupující šéf opery Jiří Petrdlík. Šestým titulem sezóny bude komická opera mistra tohoto žánru Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, která se dle slov Jiřího Petrdlíka „hodí k letní atmosféře tak výborně, jako sklenička dobrého italského vína“.

„Pro příznivce komorní hudby opět nabídneme oblíbený cyklus nedělních Matiné ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle a v prosinci 2020 jevištní ztvárnění Rybovy České mše vánoční,“ přislíbil Jiří Petrdlík. Pomyslnou tečkou za sezónou 2020/2021 bude velkolepá Noc s operou, při níž se lochotínský amfiteátr rozezní slavnou Verdiho operou Macbeth.

DJKT: Anastazie (foto Irena Štěrbová)

Balet

Balet má před sebou v nadcházející sezóně 4 premiéry. Zkoušky baletu na hudbu Petra Iljiče Čajkovského Anastázie – poslední dcera cara byly přerušeny krátce před jeho premiérou, která byla přeložena na 16. srpna. Následující titul Princezna se zlatou hvězdou roztančí Malou scénu díky choreografickému uskupení DEKKADANCERS a bude určen pro nejmenší diváky. „Choreografem březnové premiéry bude Libor Vaculík, jehož díla mají četná zastoupení v našem repertoáru. Plzeňský divák může znát jeho práci mimo jiné z baletu Anna Karenina, Zvoník od Matky boží, Freddie – The King of Queen či Edith – vrabčák z předměstí. Tentokrát tanečně přetlumočí podle novely Nikolaje Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu na výběr ze skladeb Dmitrije Šostakoviče. Taneční drama přinese další velkou nejen taneční, ale především hereckou příležitost pro dlouholetou sólistku našeho souboru Jarmilu Hruškociovou,“ uvádí šéf baletu Jiří Pokorný a přibližuje i další inscenaci: „Inspirací pro poslední baletní premiéru je román Vyhoďme ho z kola ven, podle něhož byl natočen slavný Formanův film Přelet nad kukaččím hnízdem. Náročné téma zpracuje německý choreograf Dustin Klein v intimním prostředí Malé scény, které umožní prohloubit psychologický obraz jednotlivých postav.“ Konkrétní název taneční adaptace je v jednání.

I nadále bude soubor baletu pokračovat v divácky oblíbených Baletních ateliérech, během nichž zasvěcení profesionálové poodhalují zájemcům nejrůznější zákoutí tanečního světa. „Novinkou sezóny bude prezentace členů baletního souboru v rolích choreografů a režisérů v samostatném večeru na Malé scéně, kde bychom rádi podpořili jejich tvůrčí talent a růst nové choreografické generace,“ dodává závěrem Jiří Pokorný.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat