Kolik žádá Gautier Capuçon za koncerty v době krize?

Francouzský violoncellista Gautier Capuçon plánuje na léto sólové turné po své vlasti. Bude hrát koncerty pod širým nebem, ozvučen s reprodukovaným doprovodem, který natočil klavírista Jérôme Ducros. Francouzský magazín La Lettre du Musicien označil toto turné za kontroverzní. Capuçon totiž žádá po obcích poměrně „nesolidární“ částky.
Gautier Capucon (foto Petra Hajská)

Gautier Capuçon je sólistou celosvětového formátu a jeho koncertní cesty běžně protínají napříč většinu kontinentů. Jelikož však letos koronavirová krize ohrozila cestování do zahraničí, plánuje violoncellista sólové turné s příznačným názvem Léto ve Francii. Capuçon vystoupí i v menších městech či vesnicích a sám pojímá tuto iniciativu jako „způsob návratu ke kořenům“. Jak uvedl, půjde o koncerty pod širým nebem pro diváky zdarma a sám bude hrát pouze „za malou oplátku“.

Magazín La Lettre du Musicien označil celý projekt za kontroverzní a zveřejnil s tím i částky, které violoncellista za vystoupení žádá. Jedná se o 2800 eur za účinkování v obcích do 3000 obyvatel, 4800 eur za města mezi 3000 a 10.000 obyvateli, za města s 10.000 až 60.000 obyvateli chce 7800 eur a 9800 eur za vystupování ve městech s více než 60.000 obyvateli. Navíc, částky budou navýšeny o cestovné a ubytování pro něj a jeho rodinu.

Finančně vyčerpané obce po epidemii koronaviru si však takový koncert dovolit nemohou, musely proto Capuçonův recitál odmítnout a oželet tak příležitost slyšet slavného rodáka živě.

Byli bychom rádi, kdybychom si to mohli dovolit,“ říká kulturní manažer jedné z oslovených obcí. „Bohužel, raději oslovíme hudebníky, kteří si řeknou méně a jistě i vydělané peníze budou víc potřebovat,“ dodává s tím, že koncerty pod širým nebem mají navíc tu nevýhodu oproti koncertům v místních sálech a divadlech, že nemají žádnou finanční návratnost za prodané vstupné.

Gautier Capuçon se brání, že výše částky je úměrná velikosti a tudíž i možnostem obce. „Zřekl jsem se svého běžného ohodnocení až o 70 procent ve prospěch malých měst kvůli krizi, kterou teď všichni procházíme,“ řekl umělec.

Zveřejněné částky, které Capuçon žádá, vyvolaly ve Francii negativní emoce jak mezi hudebníky, tak mezi řediteli festivalů a dalšími osobnostmi z oblasti profesionální sféry klasické hudby.

Na Facebookovém profilu umělce se šíří požadavky, aby umělec sám své částky zveřejnil. Capuçon, který se snaží vyhnout větším debatám, odpovídá: „Každý zasvěcený člověk ví, že tyto kritiky jsou neopodstatněné a nepravdivé. Chápu, že někteří jsou zklamáni, ale je mi líto nedostatku vzájemné solidarity mezi umělci.“

To není žárlivost, ale názor profesionála v této oblasti. Hudební profese je v současnosti na kolenou a to, co [Capuçon] žádá, je šokující,“ říká pro magazín  La Lettre du Musicien jeden kulturních organizátorů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat