Jihočeské divadlo opravuje točnu, práce potrvají 10 měsíců

Jihočeské divadlo začalo dnes opravovat otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Rekonstrukce potrvá do března příštího roku, podle odhadů bude stát zhruba 24 milionů korun bez daně. Opravovat se bude kovová konstrukce a elektroinstalace. Dělníci dnes začali s přípravnými pracemi, odstranili první sedačky, zabezpečili i přístupové cesty, sdělili ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a ředitel stavební firmy František Briezstienský.
Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj theatre-architecture.eu)

Jihočeské divadlo zrušilo letošní sezonu před otáčivým hledištěm kvůli nejasné situaci kolem koronaviru. Město pak oznámilo, že točnu opraví.

První fáze prací, kdy budou dělníci z hlediště odstraňovat sedačky a beton, potrvá měsíc a 20 dní. Potom projektant vytvoří přesný plán oprav.

„Firma musí nejdřív otáčivé hlediště odstrojit. Zmizí sedačky, betonové části, opláštění,“ řekl Lukáš Průdek. Až poté bude jasné, kde a nakolik je ocelová nosná konstrukce poškozená. Divák změnu nepozná, díky nové elektroinstalaci ale přestanou občasné výpadky světel a zvuku, které museli řešit divadelní technici. V testovacím režimu začne točna fungovat od dubna příštího roku, v květnu začnou herci zkoušet.

„Bylo velmi dobré rozhodnutí zrušit sezonu na otáčivém hledišti a věnovat ji opravě, protože se ukázalo, že oprava bude technologicky náročná a nevešla by se mezi dvě sezony. Nám by (jinak) nezbývalo než odehrát tuto sezonu a obětovat sezonu příští, nebo sezonu za dva roky. A vzhledem k tomu, že máme (s památkáři) smlouvu na tři roky, tak čím dřív se to udělá, tím líp, aby se investice mohla vrátit. Navíc máme letos možnost kompenzací kvůli koronaviru. Myslím si, že je to rozhodnutí s péčí řádného hospodáře,“ řekl Průdek.

České Budějovice, jimž točna patří, mají smlouvu s památkáři o pronájmu zámecké zahrady do konce roku 2023. Místo programu v Krumlově bude hrát přes léto Jihočeské divadlo na několika místech kraje.

V červenci začnou zároveň památkáři opravovat přilehlý letohrádek Bellarie, jehož rekonstrukce za 50 milionů Kč potrvá do roku 2022.

Nynější točna je v provozu od roku 1994, vyrobila ji firma Škoda Plzeň. Vejde se na ni 644 diváků, váží 650 tun, pohánějí ji čtyři elektromotory.

Točna v Českém Krumlově přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny všech tržeb, které byly loni dohromady 55 milionů Kč. V roce 2019 přijelo na otáčivé hlediště 58 863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat