Dnešním koncertem vyvrcholí Dvořákova Praha

Po téměř třech nabitých týdnech dnešním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina vyvrcholí 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který si připomněl 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Pod taktovkou rezidenčního umělce Sira Andráse Schiffa vystoupí orchestr České filharmonie, Sir András Schiff se zároveň ujme sólového partu v Mozartově Klavírním koncertu č. 20 d moll.

Sir András Schiff (zdroj Dvořákova Praha)
Sir András Schiff (zdroj Dvořákova Praha)

„Nesmírně nás těší, jaký zájem měli diváci o každý jednotlivý koncert, a máme radost, že v souladu s platnými nařízeními se podařilo uskutečnit program v celé jeho plánované šíři,“ uvedl ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon. Zároveň dodal: „Děkujeme všem, kdo za námi přišli na koncerty, a dali tak přednost krásné hudbě před trochou nepohodlí.“

Pořadatelé se letos opět setkali s velkým zájmem veřejnosti a festival navštívilo bezmála patnáct tisíc diváků. Dvořákova Praha 2021 nabídla návštěvníkům celkem dvacet osm akcí, z toho dvacet pět koncertů. Šest programů bylo určených dětem a studentům, z toho tři byly mistrovské kurzy. Na festivalu vystoupilo dohromady deset orchestrů, pět z nich bylo zahraničních, čtyři české a jeden studentský. Příležitost na pódiu Dvořákovy Prahy dostalo přes šedesát adeptů interpretačního umění z řad studentů vedle interpretační špičky a v přímém srovnání s ní, postupně se na pódiích vystřídalo více než 700 umělců (orchestry, sbor, komorní soubory a sólisté).

Pořadatel festivalu, Akademie klasické hudby, je s Českým rozhlasem zároveň spolupořadatelem soutěže Concertino Praga. Na festivalu se tak 17. a 18. září uskutečnila veřejná finálová kola letošního ročníku této soutěže v kategorii komorní a sólová hra. V pondělí 20. září byla na festivalu předána Siru Andrási Schiffovi Cena Antonína Dvořáka .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments