Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstupuje do 95. sezony

V pátek 1. října zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu svou další koncertní sezonu. V čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem uvede Dvořákovu předehru Othello, Čajkovského Koncert b moll s rezidenční umělkyní sezony Gabrielou Montero a Stravinského Svěcení jara. Program nabízí v přímém přenosu také stanice ČRo Vltava, ze záznamu pak ČRo D-dur.

Alexander Liebreich (zdroj Český rozhlas, foto Vojtěch Brtnický)
Alexander Liebreich (zdroj Český rozhlas, foto Vojtěch Brtnický)

Příběh benátského mouřenína Othella, tragický příběh chorobně žárlivého muže ve službách dóžete má u Dvořáka širší kontext. Je součástí volné trilogie symfonických skladeb vydaných pod zastřešujícím podtitulem Příroda, život a láska. Othello, u něhož Dvořák uvažoval i o názvech Tragická ouvertura nebo Eroica, zde ztělesňuje dvojsečnou sílu vášnivé lásky.

Čajkovského Koncert b moll je jednou z nejpopulárnějších hudebních skladeb všech dob. Vznikl v polovině 70. let 19. století a jeho vznik inspiroval pianista Nikolaj Rubinštejn. Pro nás bude tato slavná kompozice příležitostí k setkání s brilantní venezuelskou klavíristkou (a také skladatelkou) Gabrielou Montero, která si díky výjimečnému hudebnímu nadání, vizionářské interpretaci a jedinečné schopnosti improvizace vysloužila chválu kritiků, oddané příznivce v publiku i cenná uznání.

Finále večera bude patřit další strhující kompozici, Stravinského hudbě k baletu Svěcení jara, který – jak známo – vyvolal při premiéře v květnu 1913 v Théâtre des Champs-Élysées největší hudební skandál všech dob. Balet je fantazií na pohanské slovanské rituály. Jeho hudba šokovala publikum barbarskou disonantností, výrazovým napětím a dosud nepoznaným druhem živelné emocionálnosti – tedy kvalitami a charakteristikami naprosto moderními, zároveň nadčasovými. Vždyť posluchače fascinují i po sto letech.

Rudolfinum, 1. října 2021 od 19:30 hodin
Přímým přenosem ČRo Vltava provede Jitka Novotná

PROGRAM:
Antonín Dvořák: Othello. Koncertní předehra, op. 93
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23
Igor Stravinskij: Svěcení jara. Obrazy z pohanského Ruska

Účinkují:
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich – dirigent
Gabriela Montero – klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments