Dny Bohuslava Martinů si i přes zákaz živých koncertů udržely vysokou laťku

  1. 1
  2. 2

Slavné Dvořákovy Dumky jsou obecně známy, opět nechme skladbu charakterizovat pianistkou Jitkou Čechovou: „Na malé ploše Dumek poodhaluje Dvořák celý svůj svět – vášeň, vřelost, mazlivou poezii. Taneční podtext není zdaleka prvoplánovou, ale důležitou součástí jiskřivých změn nálad.“ V podání Smetanovců zněly Dumky tak, jak autor patrně zamýšlel („Bude to veselé a smutné. Někde to bude jako zádumčivá píseň, tu zase jakoby veselý tanec,“ napsal skladatel). Melancholicky i s jásavým temperamentem, s posmutnělou zamyšleností i ve svižném tempu.

Smetanovo trio vytěžilo maximum z možností, jež skladba interpretům nabízí a podalo bravurní výkon. Z uchvacujícího dialogu klavíru a smyčců vyzařovala niterná procítěnost a vroucnost, vlastní Dvořákovi i souboru, a samozřejmě dokonalá sehranost a vysoká kvalita provedení.

Duo Bohémo – Matouš Pěruška, Kristina Vocetková – Dny Bohuslava Martinů 2020 (zdroj martinu.cz)

Také ostatní koncerty festivalu měly velmi dobrou úroveň, což nám potvrdil i profesor Hlaváč: „Výkony všech interpretů v šesti provedených koncertech bez publika měly svoji jedinečnost a bylo patrné, že přednesený repertoár mají nejen nastudovaný, ale i zažitý.“ Zároveň ale dodal: „Věřme v brzký návrat do stavu, v němž ideálně polarizuje svět dávajících a přijímajících. Hudba je na tomto vztahu postavena a díky němu má svá poselství po celá staletí.“ 

Doufejme, že v příštím, dvacátém sedmém ročníku festivalu, ani na dalších hudebních přehlídkách a koncertech se nebudou účinkující klanět prázdnému sálu.

Na závěr aspoň malá optimistická zpráva: na stránkách Dnů Bohuslava Martinů zůstávají záznamy letošních koncertů bez časového omezení, dlouhodobě je mohou sledovat posluchači z celé republiky (což by dříve bylo sotva možné…).

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments