Dny české kultury na Slovensku nabídnou koncerty i výstavy

Na sérii výstav, koncerty a přednášky se zaměří letošní ročník Dnů české kultury na Slovensku, které připravili zástupci české menšiny ve spolupráci s Českým centrem. Český spolek v Košicích informoval, že akci finančně podpořila i slovenská vláda. Festival je největší přehlídkou české kultury v zemi pod Tatrami. Na rozdíl od loňska tentokráte program odstartuje už koncem září a potrvá až do začátku listopadu.V rámci festivalu se představí například Kvarteto Martinů, naplánováno je společné vystoupení mezzosopranistky Pavly Švestkové a klavíristky Markéty Janáčkové, na Slovensko zavítá i Boučkovo loutkové divadlo v Jaroměři. Literárně-hudební vystoupení zase bude věnováno životu a dílu hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Program kromě vystoupení umělců zahrnuje i výstavy a přednášky. Během festivalu se uskuteční také výstava věnována českým památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO nebo výstava připomínající obranu hranic Československa v letech 1918 a 1919. Součástí Dnů české kultury už tradičně bude vzpomínkové shromáždění u příležitosti výročí vzniku Československa v roce 1918.

Hlavní část programu Dnů české kultury se uskuteční v Košicích, kde žije početná česká komunita. Několik koncertů a výstav je naplánováno také v dalších městech na východním Slovensku.

Česká komunita se na pětimilionovém Slovensku zmenšuje. V posledním sčítání lidu v roce 2011 se k české národnosti na Slovensku přihlásilo třicet tisíc tři sta šedesát sedm lidí, což bylo o téměř třetinu méně než v roce 2001.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]