Do Brna se po šesti letech vrátí Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua

Pro klavírní dua existuje v České republice jen jediná soutěž a ta se koná v Jeseníku. Nazývá se „Mezinárodní Schubertova soutěž pro klavírní dua“ a v roce 1978 ji založili manželé Věra a Vlastimil Lejskovi, kteří působili dlouhá léta jako koncertní klavírní duo. A proč byl vybrán pro tuto soutěž Jeseník? Protože z této oblasti pocházeli oba rodiče Franze Schuberta, kteří později přesídlili do Vídně, kde se slavný skladatel narodil.

Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua 2015 (foto ICL Brno)
Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua 2015 (foto ICL Brno)

Myšlenka na založení soutěže v Brně, která by byla pro děti a mládež, a která by vyhledávala talenty pro soutěž v Jeseníku, se objevila již v roce 2015. Navrhla jí klavíristka Věra Lejsková a soutěž se tehdy realizovala v menším rozměru. Na soutěž navázal velký klavírní festival, který se konal v předvečer oslav 100. výročí republiky v listopadu roku 2018 ve vile Löw-Beer. Nyní se tedy po šesti letech odehraje druhý ročník soutěže, která je určena pro děti a mládež ze základních uměleckých škol, hudebních gymnázií, konzervatoří a akademií v České republice i zahraničí ve věkové hranici od 6 do 26 let.

A proč nese jméno Vlastimila Lejska? Vlastimil Lejsek (21. července 1927-12. března 2010) byl brněnským pianistou, který vystupoval jak sólově, kdy rád premiéroval skladby soudobých autorů, tak i především v klavírním duu se svojí manželkou, klavíristkou Věrou Lejskovou, se kterou propagoval hru pro klavírní dua i pro dva klavíry u nás i ve světě. Jejich repertoár zahrnoval především skladby soudobých skladatelů. Uvedli například jako první Sonátu pro dva klavíry, bicí a orchestr od Bély Bartóka, Concerto per due pianoforti soli Igora Stravinského, Skotskou baladu pro dva klavíry a orchestr Benjamina Brittena, jejíž československou premiéru manželé realizovali v roce 1964 v Olomouci společně s Moravskou filharmonií, za přítomnosti autora. Rovněž v československé premiéře provedli od Bohuslava MartinůKoncert pro dva klavíry a orchestr. Vlastimil Lejsek byl rovněž hudebním skladatelem a věnoval se především instruktivní literatuře, a to jak pro klavír, tak i pro klavírní dua. 

Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua 2015 - Tereza Kalábová a Johannes Gugg (foto ICL Brno)
Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua 2015 – Tereza Kalábová a Johannes Gugg (foto ICL Brno)

Mezinárodní soutěž Vlastimila Lejska pro klavírní dua se uskuteční v Brně ve dnech 24. – 26. června 2021 v prostorách vily Löw-Beer a je realizována ve spolupráci s Konzervatoří Brno a firmou Petrof, která zajišťuje především přítomnost kvalitních nástrojů. Není jistě jen náhoda, že vila sloužila po válce mnoho let jako internátní zařízení právě pro studenty konzervatoře. Nyní, kdy je po nákladné a úspěšné rekonstrukci, slouží pro potřeby Muzea Brněnska a konají se zde kulturní akce. Proto je prezentace výsledků soutěže právě zde smysluplná. Smysl soutěže je připravovat dorost pro velkou klavírní soutěž Franze Schuberta v Jeseníku a propagovat nejen klavírní duo jako disciplínu, ale i propagovat město Brno a Českou republiku jako centrum hudební kultury.

Soutěž se zaměřuje také na propagaci skladatelské tvorby, v jejím rámci je totiž možné hrát pouze originální skladby pro čtyři ruce nebo pro dva klavíry. Tím se stává také pobídkou pro soudobé autory, aby se skladbě pro toto uskupení věnovali. Povinnou skladbou ve všech kategoriích je jedna skladba Vlastimila Lejska, dále jsou v podmínkách povinné skladby baroka nebo klasicismu a skladby romantismu, záběr je tedy velmi široký.

Přihlášených je více než dvacet účastníků, zatím z České republiky a ze Slovenska, další vyčkávají, jak se upraví podmínky pro možnost účasti z hlediska epidemiologické situace. Pořadatelé počítají s nutností dodržovat hygienická opatření a připravili pro účastníky potřebné podmínky. V porotě zasednou Ivelina Ivančeva z Bulharska, Helena Suchárová-Weiser z České republiky, Inna Aslamas z Ruska, Katarzyna Borowiak z Polska a předsedkyní poroty bude Ida Černecká ze Slovenska.

Soutěž bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 24. června, kdy na slavnostním koncertě vystoupí francouzské klavírní duo Geister, jehož členy jsou Manuel Vieillard a David Salmon. Duo se stalo v poslední soutěži v Jeseníku laureátem a získalo 1. cenu a současně i cenu publika na mezinárodní klavírní soutěži pro čtyři ruce v Monaku, nyní si buduje kariéru koncertováním po celém světě.

Věra Lejsková (foto ICL Brno)
Věra Lejsková (foto ICL Brno)

Soutěž je koncipována do dvou kategorií. Kategorie A má pět podskupin, dělených podle věku, a je pro účastníky do 21 let. Těm, kteří uspějí v této kategorii, bude věnován páteční večer 25. června. Zde se představí výběr žáků ze základních uměleckých škol v benefičním koncertu Děti dětem. Po dohodě s Dětskou nemocnicí bude výtěžek koncertu věnován onkologickým pacientům na zlepšení jejich životní situace.

Kategorie B má tři podskupiny a je pro účastníky od 21 do 26 let. Účastníkům této kategorie bude věnován v sobotu večer dne 26. června, na kterém vystoupí vítězové soutěže. Bude to Galavečer k životnímu jubileu paní Věry Lejskové, která nedávno oslavila krásných 90 let a stále je plně aktivní a bude celé soutěži přítomna.

V současné době přípravy na soutěž vrcholí, připravuje ho spolek ICLife pod záštitouMinisterstva kultury, primátorky města Brna a za finanční podpory města Brna. Více informací o soutěži mohou zájemci najít na webových a facebookových stránkách soutěže.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments