Do Chopinovy soutěže se přihlásil rekordní počet klavíristů
“Přihlásili se tři klavíristé z Česka, ale žádný ze Slovenska,” řekl novinářům Jerzy Michniewicz z varšavského Chopinova ústavu, který soutěž pořádá.
Mezi klavíristy je více než stovka Číňanů, ale toto číslo zahrnuje i hudebníky z Hongkongu a Tchaj-wanu. Každopádně je to nejvýznamnější kontingent mezi zájemci, uvedla AFP. Následuje devadesátka Japonců a šedesátka Poláků.
Soutěž, patřící mezi velké hudební události začínajícího roku, je vyhrazena klavíristům ve věku od 16 po 30 let. Naposledy, v roce 2015, ji vyhrál tehdy jednadvacetiletý Seong-Jin Cho z Jižní Koreje, který o rok později zahrál v prologu Pražského jara. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 35 jeho krajanů.
Celkem přihlášky poslali zájemci z 53 zemí. Po Asijcích a Polácích k nejpočetnějším patří Američané, Kanaďané, Rusové a Italové. Asijci jsou zastoupeni i v porotě.
Do 9. března mají pořadatelé ze zájemců vybrat zhruba třetinu, tedy 160 klavíristů, kteří postoupí 17. a 28. dubna ve Varšavě vyřazovací zkoušku, která rozhodne o 80 postupujících. Sama soutěž se odehraje od 2. do 23. října 2020.
Chopinova soutěž, jejíž první ročník se konal už v roce 1927, často představovala důležitý mezník v kariéře mnoha vynikajících hudebníků. Vítězstvím z Varšavy se mohl pochlubit například Ital Maurizio Pollini (1960), Argentinka Martha Argerich (1965), Polák Krystian Zimerman (1975) anebo Číňan Li Jün-ti (2000).
Sám Chopin měl prvního profesionálního učitele z Čech. Vojtěchu Živnému jako jedenáctiletý v roce 1821 věnoval svou Polonézu As dur. Chopinův učitel je pochován ve Varšavě.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]