Festival hudebního divadla Opera 2020 dnes otevře Janáčkův Osud

Festival hudebního divadla Opera 2020 dnes v pražském Národním divadle (ND) otevře opera Osud Leoše Janáčka v provedení ostravského Národního divadla moravskoslezského. Své nejlepší inscenace nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska do 2. března 2020 na scénách ND v Praze i na jiných místech. Festival nabídne 17 inscenací.
Janáček: Osud, Národní divadlo moravskoslezské 2018 (foto Martin Popelář)

Opera 2020 uvede operní klasiku, málo známé tituly i novinky, operní díla od Wolfganga Amadea Mozarta až po současnost. Nová autorská díla tentokrát zahrají nejen alternativní soubory jako Ensemble Damian či Opera studio Praha.

Z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit například na dvě aktovky skladatele a klavírního virtuóze Sergeje Rachmaninova, které v Liberci nastudoval inscenační tým Martin Doubravský – Linda Keprtová. V programu jsou i dvě opery Leoše Janáčka a výrazněji než v minulých letech je jmény Ludwig van Beethoven, Carl Maria von Weber, Giuseppe Verdi a Giacomo Puccini zastoupena německá a italská klasika.

Festival hudebního divadla Opera vznikl v roce 1993 s cílem nabídnout souborům i divákům srovnání a připomenout, že si operní divadlo zaslouží pozornost a podporu. Základem přehlídky jsou představení operních souborů z českých, moravských a slezských divadel zřizovaných státem nebo obcemi. V roce 2015 se festivalu poprvé zúčastnily operní soubory ze Slovenska. Rozhodnutí, jakou inscenací se prezentují, je na vedení divadel.

Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny Libuškami – čestnými cenami festivalu. Odborníci (porota kritiků) i diváci (prostřednictvím ankety) budou vybírat nejlepší festival inscenaci a oceňovat výjimečné pěvecko-herecké výkony. Jednu cenu opět udělí ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na