Opera Vojcek zahajuje přenosy z Met v novém roce

Temná, dekadentní a nepříliš prováděná. Taková je opera Vojcek Albana Berga, která je prvním přenosem z Metropolitní opery v roce 2020. Nové nastudování opery se v kinech objeví 11. ledna 2020. Podle recenzí jde o jednu z nejlepších produkcí aktuální sezóny.
A. Berg: Vojcek (zdroj MET)

Dílo rakouského skladatele Albana Berga, vznikající v letech 1915 až 1921, se řadí k operní avantgardě dvacátého století. Přibližně hodinu a půl dlouhá opera, jejíž libreto si Berg napsal sám na základě fragmentu divadelní hry Georga Büchnera, nemá žádnou přestávku. Skutečnou výzvou je látka pro orchestr, protože každý z nástrojů má v podstatě vlastní part. Berg pojal Vojcka jako sestavu patnácti relativně krátkých scén, přičemž každá z nich se liší hudební formou. První dějství se tak rozpadá do pěti fragmentů (mj. suity, rapsodie, vojenského pochodu nebo ukolébavky), druhé je uzavřenou symfonií o pěti větách, klíčové je i použití opakovaných leitmotivů. Vojcek je hudebně náročný kus, který reflektuje nesmyslnou krutost (nejen) první světové války. Příběh vypráví o běžném životě vojáků na německé vesnici, přičemž Bergovy postavy jsou opsané ze skutečného života.

Do Metropolitní opery se Vojcek vrací v novém nastudování Williama Kentridge, jež vychází z jeho vlastní inscenace pro operní festival v Salcburku. Kentridge jej vizuálně zahalil do temných barev, ať už jde o kostýmy nebo projekce, které dotváří syrovou, časem i prostorem neukotvenou atmosféru.

Hlavní postavu ztvárnil švédský barytonista Peter Mattei, dlouholetý člen ansámblu newyorského operního domu. Debutoval v roce 2002 ve Figarově svatbě W. A. Mozarta, v jeho současném repertoáru najdeme mimo jiné hned dvě role v dílech Richarda Wagnera. Sekundují mu Gerhard Siegel jako Kapitán, Christian Van Horn v partu Doktora nebo Elza van den Heever jako Marie. Orchestr řídí Yannick Nézet-Séguin.

V únoru pak budou přenosy z Met pokračovat slavnou operou Porgy & Bess, což je unikátní propojení operní tradice a amerického jazzu z pera bratří Gershwinů. Diváci se mohou rovněž těšit na nové nastudování Wagnerova Bludného Holanďana nebo na Donizettiho Marii Stuartovnu, v níž září sopranistka Diana Damrau.

 

PROGRAM SEZÓNY 2019/2020

Sobota 11. ledna 2020, 18:45
A. Berg: VOJCEK
Nézet-Séguin / Kentridge | van den Heever, Mumford, Ventris, Siegel, Staples, Mattei, Van Horn

Sobota 1. února 2020, 18:45
G. Gershwin: PORGY A BESS
Robertson / Robinson | Blue, Schultz, Moore, Graves, Ballentine, Owens, Walker, Singletary

Sobota 29. února 2020, 18:45
G.
F. Händel: AGRIPPINA
Bicket / McVicar | Rae, DiDonato, Lindsey, Davies, Rock, Rose

Sobota 14. března 2020, 17:45
R.
Wagner: BLUDNÝ HOLANĎAN
Gergiev / Girard | Kampe, Fujimura, Skorokhodov, Portillo, Terfel, Selig

Sobota 11. dubna 2020, 18:45
G.
Puccini: TOSCA
de Billy / McVicar | Netrebko, Jagde, Volle, Carfizzi

Sobota 9. května 2020, 18:45
Donizetti: MARIE STUARTOVNA
Benini / McVicar | Damrau, Barton, Costello, Filończyk, Pertusi

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na