Do Chopinovy soutěže se přihlásil rekordní počet klavíristů

Rekordní počet více než 500 mladých klavíristů se přihlásil do 18. ročníku mezinárodní klavírní soutěže pojmenované po polském skladateli a klavírním virtuózovi Fryderyku Chopinovi. Téměř polovina uchazečů o účast v soutěži pochází z Asie, uvedla agentura AFP s odvoláním na polské organizátory.
International Chopin Piano Competition (foto YT)

Přihlásili se tři klavíristé z Česka, ale žádný ze Slovenska,” řekl novinářům Jerzy Michniewicz z varšavského Chopinova ústavu, který soutěž pořádá.

Mezi klavíristy je více než stovka Číňanů, ale toto číslo zahrnuje i hudebníky z Hongkongu a Tchaj-wanu. Každopádně je to nejvýznamnější kontingent mezi zájemci, uvedla AFP. Následuje devadesátka Japonců a šedesátka Poláků.

Soutěž, patřící mezi velké hudební události začínajícího roku, je vyhrazena klavíristům ve věku od 16 po 30 let. Naposledy, v roce 2015, ji vyhrál tehdy jednadvacetiletý Seong-Jin Cho z Jižní Koreje, který o rok později zahrál v prologu Pražského jara. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 35 jeho krajanů.

Celkem přihlášky poslali zájemci z 53 zemí. Po Asijcích a Polácích k nejpočetnějším patří Američané, Kanaďané, Rusové a Italové. Asijci jsou zastoupeni i v porotě.

Do 9. března mají pořadatelé ze zájemců vybrat zhruba třetinu, tedy 160 klavíristů, kteří postoupí 17. a 28. dubna ve Varšavě vyřazovací zkoušku, která rozhodne o 80 postupujících. Sama soutěž se odehraje od 2. do 23. října 2020.

Chopinova soutěž, jejíž první ročník se konal už v roce 1927, často představovala důležitý mezník v kariéře mnoha vynikajících hudebníků. Vítězstvím z Varšavy se mohl pochlubit například Ital Maurizio Pollini (1960), Argentinka Martha Argerich (1965), Polák Krystian Zimerman (1975) anebo Číňan Li Jün-ti (2000).

Sám Chopin měl prvního profesionálního učitele z Čech. Vojtěchu Živnému jako jedenáctiletý v roce 1821 věnoval svou Polonézu As dur. Chopinův učitel je pochován ve Varšavě.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na