Do Chopinovy soutěže se přihlásil rekordní počet klavíristů

Rekordní počet více než 500 mladých klavíristů se přihlásil do 18. ročníku mezinárodní klavírní soutěže pojmenované po polském skladateli a klavírním virtuózovi Fryderyku Chopinovi. Téměř polovina uchazečů o účast v soutěži pochází z Asie, uvedla agentura AFP s odvoláním na polské organizátory.
International Chopin Piano Competition (foto YT)

Přihlásili se tři klavíristé z Česka, ale žádný ze Slovenska,” řekl novinářům Jerzy Michniewicz z varšavského Chopinova ústavu, který soutěž pořádá.

Mezi klavíristy je více než stovka Číňanů, ale toto číslo zahrnuje i hudebníky z Hongkongu a Tchaj-wanu. Každopádně je to nejvýznamnější kontingent mezi zájemci, uvedla AFP. Následuje devadesátka Japonců a šedesátka Poláků.

Soutěž, patřící mezi velké hudební události začínajícího roku, je vyhrazena klavíristům ve věku od 16 po 30 let. Naposledy, v roce 2015, ji vyhrál tehdy jednadvacetiletý Seong-Jin Cho z Jižní Koreje, který o rok později zahrál v prologu Pražského jara. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 35 jeho krajanů.

Celkem přihlášky poslali zájemci z 53 zemí. Po Asijcích a Polácích k nejpočetnějším patří Američané, Kanaďané, Rusové a Italové. Asijci jsou zastoupeni i v porotě.

Do 9. března mají pořadatelé ze zájemců vybrat zhruba třetinu, tedy 160 klavíristů, kteří postoupí 17. a 28. dubna ve Varšavě vyřazovací zkoušku, která rozhodne o 80 postupujících. Sama soutěž se odehraje od 2. do 23. října 2020.

Chopinova soutěž, jejíž první ročník se konal už v roce 1927, často představovala důležitý mezník v kariéře mnoha vynikajících hudebníků. Vítězstvím z Varšavy se mohl pochlubit například Ital Maurizio Pollini (1960), Argentinka Martha Argerich (1965), Polák Krystian Zimerman (1975) anebo Číňan Li Jün-ti (2000).

Sám Chopin měl prvního profesionálního učitele z Čech. Vojtěchu Živnému jako jedenáctiletý v roce 1821 věnoval svou Polonézu As dur. Chopinův učitel je pochován ve Varšavě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat