Do Prahy míří ke společnému vystoupení Simon Keenlyside a Štefan Kocán

Cyklus Hvězdy světové opery, který do Prahy přiváží špičkové zahraniční sólisty, má své další pokračování. Jak oznámila pořadatelská agentura, v úterý  27. ledna v české metropoli vystoupí v jednom večeru britský barytonista Simon Keenlyside společně se slovenským basistou Štefanem Kocánem. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Rastislava Štúra se představí v originálním projektu nazvaném Mozart versus Verdi. Ve Smetanově síni Obecního domu se tak sejdou například jako prostopášník Don Giovanni a mstitel Komtur nebo jako šašek Rigoletto a vrah Sparafucile.Oba sólisté jsou hosty nejprestižnějších světových operních scén včetně Vídeňské státní opery, milánské La Scaly, Pařížské národní opery či newyorské Metropolitní, odkud je znají i návštěvníci přenosů do kin. Simon Keenlyside byl například Hamletem ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase a Prosperem v Bouři Thomase Adese, Štefan Kocán pak Králem ve Verdiho Aidě, Komturem v Mozartově Donu Giovannim, Sparafucilem ve Verdiho Rigolettovi a chánem Končakem v Borodinově Knížeti Igorovi.

Simon Keenlyside je jedním z nejžádanějších britských pěvců. Jeho umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují vystoupení v Bavorské státní opeře v Mnichově (Don Giovanni, Vojcek, Macbeth a Giorgio Germont), v Covent Garden (Valentin ve Faustovi, Giorgio Germont, Vojcek a Rigoletto), ve Vídeňské státní opeře (hrabě Almaviva ve Figarově svatbě a Rigoletto) a v Německé opeře v Berlíně (Macbeth a Giorgio Germont). V březnu a dubnu 2015 se vrátí do Metropolitní opery v roli markýze Posy ve Verdiho Donu Carlosovi.

Štefan Kocán se v krátké době dokázal vypracovat v jednu z nejvýraznějších osobností slovenského operního umění. Jeho kalendář pro tuto sezonu obsahuje role Velkého inkvizitora a Filipa II. v Donu Carlosovi v milánské La Scale (říjen 2013), Končaka (Borodin: Kníže Igor), Gremina (Čajkovskij: Evžen Oněgin) a Sparafucila (Verdi: Rigoletto) v Metropolitní opeře a jarní osobní debut v roli Modrovouse (Bartók: Hrad knížete Modrovouse) ve Vlámské opeře v Antverpách a Gentu.

Foto Uwe Arens, Anton Novotný

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat