Do Prahy míří ke společnému vystoupení Simon Keenlyside a Štefan Kocán

Cyklus Hvězdy světové opery, který do Prahy přiváží špičkové zahraniční sólisty, má své další pokračování. Jak oznámila pořadatelská agentura, v úterý  27. ledna v české metropoli vystoupí v jednom večeru britský barytonista Simon Keenlyside společně se slovenským basistou Štefanem Kocánem. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Rastislava Štúra se představí v originálním projektu nazvaném Mozart versus Verdi. Ve Smetanově síni Obecního domu se tak sejdou například jako prostopášník Don Giovanni a mstitel Komtur nebo jako šašek Rigoletto a vrah Sparafucile.Oba sólisté jsou hosty nejprestižnějších světových operních scén včetně Vídeňské státní opery, milánské La Scaly, Pařížské národní opery či newyorské Metropolitní, odkud je znají i návštěvníci přenosů do kin. Simon Keenlyside byl například Hamletem ve stejnojmenné opeře Ambroise Thomase a Prosperem v Bouři Thomase Adese, Štefan Kocán pak Králem ve Verdiho Aidě, Komturem v Mozartově Donu Giovannim, Sparafucilem ve Verdiho Rigolettovi a chánem Končakem v Borodinově Knížeti Igorovi.

Simon Keenlyside je jedním z nejžádanějších britských pěvců. Jeho umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnují vystoupení v Bavorské státní opeře v Mnichově (Don Giovanni, Vojcek, Macbeth a Giorgio Germont), v Covent Garden (Valentin ve Faustovi, Giorgio Germont, Vojcek a Rigoletto), ve Vídeňské státní opeře (hrabě Almaviva ve Figarově svatbě a Rigoletto) a v Německé opeře v Berlíně (Macbeth a Giorgio Germont). V březnu a dubnu 2015 se vrátí do Metropolitní opery v roli markýze Posy ve Verdiho Donu Carlosovi.

Štefan Kocán se v krátké době dokázal vypracovat v jednu z nejvýraznějších osobností slovenského operního umění. Jeho kalendář pro tuto sezonu obsahuje role Velkého inkvizitora a Filipa II. v Donu Carlosovi v milánské La Scale (říjen 2013), Končaka (Borodin: Kníže Igor), Gremina (Čajkovskij: Evžen Oněgin) a Sparafucila (Verdi: Rigoletto) v Metropolitní opeře a jarní osobní debut v roli Modrovouse (Bartók: Hrad knížete Modrovouse) ve Vlámské opeře v Antverpách a Gentu.

Foto Uwe Arens, Anton Novotný

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na