Kostelu v Plzni-Liticích se vrátí varhany

Ještě letos by se měly do gotického Kostela sv. Petra a Pavla v Plzni-Liticích vrátit varhany z roku 1833, které už několik měsíců opravují odborníci v Itálii. Na kostele, jenž patří k nejvýznamnějším církevním objektům ve městě, letos bude také dodělána fasáda. Objekt z druhé poloviny čtrnáctého století se opravuje postupně už od konce devadesátých let, nutné jsou ještě práce v interiéru, tedy několik etap jeho restaurování.

„Co se týká varhan, počítáme s tím, že už na vánoční svátky by tam měly být. Kůr je připraven, připravena je i skříň, tedy to, co je okolo stroje,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič. Varhany jsou dílem chebských varhanářů Ignáce a Josefa Müllera.

Podle Maroviče letos bude také dokončen plášť kostela. Do památky šlo od roku 1996, kdy se začal objekt odvlhčovat, na dotacích a peněžních darech přes šest milionů korun, kostel už má opravenou věž, severní stranu, celý presbytář kromě několika oken a zbývá jižní strana lodi kostela. Postupně se opravuje také strop se šablonovou malbou z přelomu devatenáctého století.Kostel, jenž byl postaven na místě starší románské sakrální stavby, má unikátní gotický portál. Výjimečný je tím, že nebyl dokončen, v tympanonu jsou vidět tři kamenné hmoty připravené na vytesání. „Nejspíš tam měla být Panna Marie v rukou s Ježíškem a dvě další figury měly nejspíš patřit patronům kostela sv. Petru a Pavlovi. Protože přišly husitské války, zůstal portál nedodělaný, už nikdy se k tomu nikdo nevrátil,“ řekl památkář.

Nejvíce peněz si dosud vyžádala v roce 2006 oprava krovu a střechy hlavní lodi a oprava střechy sakristie za dva miliony korun. O kostel se stará sdružení křesťanů Koinonia Jana Křtitele. Město Plzeň už do něj dalo kolem milionu korun, například loni sto dvacet tisíc korun na pokračování opravy jižní strany lodi. Využívány jsou i příspěvky z dotací Ministerstva kultury, Plzeňského kraje a podobně.

Foto archiv

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments