Do Prahy neplánovaně přiletěl nový Mefistofeles, umí i několik českých rolí

Od dnešního dopoledne je v Praze dvaačtyřicetiletý basista Ramaz Chikviladze, aby na jevišti Státní opery nahradil v páteční repríze Boitova Mefistofela v titulní roli původně ohlášeného Jiřího Sulženka.

Ramaz Chikviladze
Ramaz Chikviladze

Po dnešní odpolední zkoušce má nový pražský Mefistofeles naplánovánu ještě jednu ve čtvrtek. Faustem mu při pátečním představení bude Raúl Gabriel Iriarte, Markétou Petra Šimková Alvarez.

K posledním vystoupením Ramaze Chikviladzeho, rodáka z Tbilisi, patří Timur (Turandot) v janovském Teatro Carlo Felice, Bonzo (Madama Butterfly) v Opéra de Nice, Opéra de Lille a Grand Théâtre de Luxembourg, Kočubej (Čajkovskij: Mazepa) v Lotyšské národní opeře v Rize, Timur v Teatro Massimo v Palermu a v Opéra de Monte Carlo, Sparafucile (Rigoletto) v Teatro Massimo Bellini v Catanii, titulní role Boitova Mefistofela a Silva (Ernani) v Tel Avivu, Colline (Bohéma) v Malmö, Farfarello (Láska ke třem pomerančům) ve Florencii, Král (Aida) na festivalu v St. Margarethen, Komtur (Don Giovanni) ve Wuppertalu a Geronte (Manon Lescaut) v Essenu. V této sezoně vystoupí jako Bartolo (Lazebník sevillský) v Bonnu, Nabucco v Teatro Pergolesi v Jesi a Wurm (Luisa Miller) v Hamburské státní opeře. V letech 2008–2013 byl sólistou operního domu v Bonnu, kde k jeho rolím patřil mj. Sarastro (Kouzelná flétna), Osmin (Únos ze serailu), Nilakantha (Lakmé), Dulcamara (Nápoj lásky), Oroveso (Norma), Bartolo či Leporello (Don Giovanni). Ramaz Chikviladze má ve svém repertoáru ale i nejednu českou roli: Dikoje v Kátě Kabanové, Fotise v Řeckých pašijích a také Vodníka v Rusalce.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat