Do prvního kola soutěže Concertino Praga se přihlásilo 58 mladých umělců

55. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga bude již podruhé vyhlášen společně Českým rozhlasem a Akademií klasické hudby. V tomto ročníku proběhne soutěž ve dvou kategoriích: sólová hra a komorní hra. Po uzávěrce přihlášek do soutěžní kategorie „sólová hra“ se pořadatelé těší na celkem 58 soutěžících.
Vítězové a laureáti Concertino Praga 2020 (foto Petra Hajská)

Na ty nejúspěšnější čekají hodnotné ceny v podobě rozhlasové profesionální nahrávky, vystoupení na koncertech nebo účelových stipendií určených k dalšímu studiu nebo nákupu hudebního nástroje. Český rozhlas i spolupořádající Akademie klasické hudby tak chtějí podporovat talentované hudebníky v dalším vzdělávaní směřujícímu k dráze profesionálního špičkového interpreta.  

Je potěšující, že přes stávající omezení výuky hry na hudební nástroje, které zapříčinila situace spojená s pandemií COVID 19, obdrželi pořadatelé přihlášky z celkem 14 zemí. Zájemci byli oproti běžné přípravě na přihlášení do prvního kola nuceni k velmi samostatnému způsobu studia soutěžních skladeb,“ uvedla ředitelka výroby Českého rozhlasu Kateřina Konopásková. Kandidáti se připravovali na své nahrávání většinou v režimu distanční výuky. Výsledky jejich úsilí zhmotněné právě do soutěžních nahrávek budou na konci měsíce března vyhodnoceno porotou, která je složena z uznávaných osobností hudební scény. Členové poroty 1. kola, konkrétně klarinetista Karel Dohnal, litevský klavírista Justas Dvarionas, hudební režisérka Markéta Tomková Janáčková, vítězka Concertino Praga z roku 1969 japonská houslistka Shizuka Ishikawa a klavírista Karel Košárek, vyberou 25 nahrávek, které postoupí do druhého kola soutěže. Postupující nahrávky pak z důvodů objektivity bude hodnotit porota v odlišném složení.   

Do 55. ročníku soutěže své nahrávky zaslalo 58 soutěžících z České republiky, Ruska, Bulharska, Slovinska, Maďarska, Rumunska, Itálie, Německa, Slovenska, Polska, Španělska, Rakouska, Irska a Severního Irska. Zastoupeno je celkem 14 nástrojů, a to klarinet, klavír, flétna, housle, lesní roh, fagot, saxofon, trubka, violoncello, akordeon, trombón, harfa, zobcová flétna a kytara. Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby a ředitel MHF Dvořákova Praha zaregistroval i pozitivní moment ve vývoji soutěžního klání: “Jsem moc rád, že po loňské proměně soutěže dochází ve struktuře přihlášených soutěžících k důležitému posunu z hlediska zastoupení jednotlivých hudebních nástrojů. Registrujeme zejména u hráčů na dechové i další nástroje větší odvahu poměřit své schopnosti s tzv. tradičními sólovými nástroji, jakými jsou klavír nebo housle. Soutěž totiž nehledá nejlepšího klavíristu, houslistu nebo flétnistu, ale největší talent a perspektivní osobnost.“

Finalisté soutěže se představí na finálových koncertech 17. a 18. září. V sólové kategorii doprovodí finalisty již tradičně Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Vahanem Mardirossianem. Následně vystoupí na tradičním Jihočeském festivalu Concertino Praga, který pořádá Český rozhlas.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments