Do Znojma se po 10 letech vrátil jako Giovanni Adam Plachetka, inscenaci odvysílají rozhlas i televize

Mozartův Don Giovanni v titulní roli se sólistou Státní opery ve Vídni Adamem Plachetkou zahájil dnes večer dvanáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo.

Letošní festivalový program je věnovaný právě Wolfgangu Amadeu Mozartovi, autorovi opery, která se ve Znojmě hraje pod taktovkou Romana Válka a v hudebním provedení Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. „V hlavní roli září hvězda první velikosti, barytonista Adam Plachetka. Právě on před deseti lety na Hudebním festivalu Znojmo ztvárnil vůbec prvního Dona Giovanniho své úspěšné kariéry. V roli legendárního svůdníka se navíc v tomto roce představí v České republice pouze ve Znojmě,“ připomněla mluvčí znojemské přehlídky Ľuba Peterková.

W.A.Mozart: Don Giovanni - Hudební festival Znojmo 2016 (foto Petr Vokurek)
W.A.Mozart: Don Giovanni – Hudební festival Znojmo 2016 (foto Petr Vokurek)

Stěžejní festivalový projekt ve vlastní produkci připravil francouzský režijní tým ve složení Constance Larrieu a Didier Girauldon, který se ve Znojmě uvedl před dvěma lety inscenací Rameauovy Platée. „Nabízíme jednak skvělé obsazení, jednak pozoruhodné propojení klasicistní hudby s moderním scénickým pojetím,“ uvedl umělecký ředitel festivalu a dirigent Roman Válek.

Vedle Adama Plachetky v titulní roli se v dalších úlohách při dnešní premiéře představili Boris Prýgl jako Leporello, Jana Šrejma Kačírková coby Donna Anna, Kateřina Kněžíková byla Donnou Elvirou a Krystian Adam Donem Ottaviem. Komtura ztvárnil Richard Wiegold, Zerlinu Lenka Cafourková Ďuricová a Masetta Jiří Miroslav Procházka.

Scénu pro uvedení inscenace v jízdárně Louckého kláštera navrhl Tom Ciller, kostýmy Petra Krčmářová, pod choreografii se podepsala Ladislava Košíková. Ceny vstupenek se pohybují od 490 do 1.050 korun. Po dnešní premiéře jsou plánována již jen dvě další představení, a to v sobotu a v neděli. Sobotní reprízu odvysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava, záznam inscenace pořizuje Česká televize.

V prostředí královského města a jeho okolí Hudební festival Znojmo do 24. července dále nabídne desítky koncertů a akcí, obohacených o degustace znojemských vín. Ohlášeny jsou například tři koncerty houslisty Pavla Šporcla, který pokaždé vystoupí na jiném místě a s jiným klavíristou. Doprovodí ho Rakušan Matthias Fletzberger, Michael Tsalka z Izraele a česko-německá pianistka Barbara Maria Willi. Součástí festivalu bude také charitativní koncert, jehož výtěžek připadne dárcům kostní dřeně, nebo charitativní koncert, který má pomoci vybrat peníze na opravu uherčického zámku. Letošní novinkou je luxusní Hostina pro Mozarta na vranovském zámku, na kterou stojí vstup téměř 3300 korun. Vedle hudby Baroque Tria Brno a ukázek dobových tanců v provedení Alla Danza Brno bude hostům servírována opulentní hostina ve stylu Mozartovy doby klasicismu. Každoročně festival navštíví kolem třinácti tisíc lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat