Dodnes nezvěstné stradivárky

Případ houslí "Davidov Stradivarius" je dodnes trvající záhadou a zůstává tak na seznamu deseti nejzávažnějších nevyřešených zločinů v umění, vyšetřovaných FBI.
Erica Morini v roce 1940 (zdroj Pinterest)

Vídeňská rodačka Erica Morini (1904-1995), byla známou houslovou virtuózkou, která mimo jiné vystudovala u českého houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka.

Spolu s Guadagniniho houslemi, vlastnila nástroj, vyrobený v roce 1727 Antoniem Stradivarim a pojmenovaný “Davidov Stradivarius” podle bývalého vlastníka, ruského violoncellisty Karla Davidova. Housle dostala od svého otce, ředitele a majitele hudební školy ve Vídni, který je zakoupil v roce 1924 v Paříži za 10.000 dolarů.

V roce 1995 žila již řadu let v New Yorku, kvůli svému nemocnému srdci však konec svého života strávila v nemocnici.  Když v říjnu toho roku přišli rodinní přátelé zkontrolovat byt slavné houslistky, místo, kde housle v hodnotě 3,5 milionu amerických dolarů obvykle visely, zelo prázdnotou. Ztratily se též veškeré její hudební materiály, korespondence a některá umělecká díla.

Zloděj nebyl nikdy dopaden a nástroj dosud nalezen. Od toho dne jsou stradivárky “Davidoff-Morini” na seznamu deseti nejzávažnějších nevyřešených zločinů v umění, vyšetřovaných FBI, spolu s krádežemi obrazů od Caravaggia a Van Gogha.

Erica Morini se o krádeži nikdy nedověděla, zemřela 1. listopadu 1995.

Případ ukradených stradivárek není ojedinělý: Housle “Huberman Stradivarius” byly ukradeny z šatny Carnegie Hall a byly nezvěstné 51 let, “Vévoda z Alcantry” zmizel ze světa po dobu 27 let, “Ames Stradivarius” na 35 let, zatímco “Lipinski Stradivarius” se našel za týden po krádeži.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]