Dodnes nezvěstné stradivárky

Případ houslí "Davidov Stradivarius" je dodnes trvající záhadou a zůstává tak na seznamu deseti nejzávažnějších nevyřešených zločinů v umění, vyšetřovaných FBI.
Erica Morini v roce 1940 (zdroj Pinterest)

Vídeňská rodačka Erica Morini (1904-1995), byla známou houslovou virtuózkou, která mimo jiné vystudovala u českého houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka.

Spolu s Guadagniniho houslemi, vlastnila nástroj, vyrobený v roce 1727 Antoniem Stradivarim a pojmenovaný “Davidov Stradivarius” podle bývalého vlastníka, ruského violoncellisty Karla Davidova. Housle dostala od svého otce, ředitele a majitele hudební školy ve Vídni, který je zakoupil v roce 1924 v Paříži za 10.000 dolarů.

V roce 1995 žila již řadu let v New Yorku, kvůli svému nemocnému srdci však konec svého života strávila v nemocnici.  Když v říjnu toho roku přišli rodinní přátelé zkontrolovat byt slavné houslistky, místo, kde housle v hodnotě 3,5 milionu amerických dolarů obvykle visely, zelo prázdnotou. Ztratily se též veškeré její hudební materiály, korespondence a některá umělecká díla.

Zloděj nebyl nikdy dopaden a nástroj dosud nalezen. Od toho dne jsou stradivárky “Davidoff-Morini” na seznamu deseti nejzávažnějších nevyřešených zločinů v umění, vyšetřovaných FBI, spolu s krádežemi obrazů od Caravaggia a Van Gogha.

Erica Morini se o krádeži nikdy nedověděla, zemřela 1. listopadu 1995.

Případ ukradených stradivárek není ojedinělý: Housle “Huberman Stradivarius” byly ukradeny z šatny Carnegie Hall a byly nezvěstné 51 let, “Vévoda z Alcantry” zmizel ze světa po dobu 27 let, “Ames Stradivarius” na 35 let, zatímco “Lipinski Stradivarius” se našel za týden po krádeži.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na