Týden s tancem
Vážení čtenáři,
vítám Vás v nové sezoně a u prvního obnoveného tanečního týdeníku na stránkách portálu OperaPlus! Svět tance a baletu ze stránek tohoto magazínu nezmizí, budeme se dál snažit přinášet vám informace a recenze podle našeho nejlepšího uvážení, pro radost i poučení, pro prohloubení povědomí o vývoji v baletu i tanečním divadle u nás. Týdenní přehled, který vás od nynějška bude čekat každé úterý, poslouží jako hlavní zpravodajská rubrika, ve které se dozvíte o premiérách, festivalech a událostech, které zaujaly nás a mohou zaujmout i vás.
Důležité události taneční sezony budou recenzovány, čas od času bude prostor představit vám některou osobnost v rozhovoru a časem určitě přijdou další nové formáty. Neváhejte nám také dávat tipy a náměty, neostýchejte se polemizovat, protože publicistika je ze své podstaty založená na názoru a jako taková by měla být i vnímána.
Umělcům přejeme úspěšnou sezonu a zlomte vaz, čtenářům a divákům mnoho krásných i podnětných a diskuzi rozněcujících zážitků v našich divadlech a nezávislých scénách!
A začínáme tím, že vám přehledně na jednom místě představíme dramaturgické plány baletních souborů v tzv. kamenných divadlech.

Národní divadlo
Balet Národního divadla otevírá druhou sezonu pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze. Jde cestou uvádění velkého klasického repertoáru, moderní klasiky a k tomu umírněného včleňování současné tvorby mladších autorů.
První premiérou sezony bude 11. a 12. října komponovaný program Kylián – Mosty času, který bude uváděn v historické budově ND. Není to sice poprvé, co se na repertoáru objevují díla Jiřího Kyliána, našeho bezpochyby nejznámějšího choreografa, ale poprvé bude celý večer složen jen z jeho děl. Až přijde čas premiéry, připomeneme konkrétně význam a pozadí vzniku jednotlivých choreografií. Na programu bude Žalmová symfonie na hudbu Igora Stravinského, Bella Figura, jedna z Kyliánových nejslavnějších choreografií, která naplňuje krásou pohybu barokní hudbu, dále se vrací neméně slavná Petite Mort a program doplňuje odlehčených Šest tanců (obě choreografie na hudbu W. A. Mozarta). Diváky jistě potěší živá účast Orchestru a Sboru Opery Národního divadla.
Další premiérou bude až 28. a 29. března Labutí jezero, a ne jen tak ledajaké – Národnímu divadlu se podařilo získat jednu z nejslavnějších novodobých verzí tohoto klasického baletu, dílo předčasně zesnulého mistra neoklasických dějových baletů Johna Cranka. Pro pražskou premiéru vznikne originální domácí výprava scénografa Martina Černého a vyhlášeného kostýmního výtvarníka Josefa Jelínka, který je zodpovědný za romantické vzezření desítek a desítek tanečních inscenací. V ND bylo inscenováno už 12 verzí Labutího jezera, Crankova verze by mohla být jedním z vrcholů této takřka národní tradice.
Nakonec 13. a 14. června rozmnoží repertoár ve Stavovském divadle Proces v choreografii Itala Maura Bigonzettiho. Taneční inscenace inspirovaná volně románem Franze Kafky sleduje příběh Josefa K., který se v den svých 30. narozenin probudí a uvidí u své postele tři policejní agenty, kteří ho chtějí z nepochopitelných důvodů zatknout. Zmatený a ohromený Josef K. je pak zatažen do justiční mašinérie a ztratí se ve víru podivných událostí… Proces jako taneční divadlo nabízí velké možnosti dramatického ztvárnění, ale je také velkou výzvou. Franz Kafka se stal pojmem, který je spojen s Prahou jako Mozart se Salzburgem, málokterý turista odjíždí z hlavního města bez upomínky na něj, a tak je každé uchopení jeho díla velmi zavazující, ačkoli čtenářů, kteří by se jím skutečně „prokousali“, je ve skutečnosti mnohem menší počet. Budiž tato premiéra i motivací zkusit si najít k tomuto autorovi cestu.
Laterna magika také uvede v premiéře taneční inscenaci, bude jí 20. a 21. prosince Zahrada, volně na motivy pohádkového příběhu Jiřího Trnky. Inscenace na téma fantazie a návratů do zahrad našeho dětství, bude tanečním multimediálním divadlem, za jehož vznikem stojí autoři předchozí inscenace Cube, kteří spolupracují s novými umělci: jako režisér a scénograf Pavel Knolle, choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, spolu s nimi dramaturg Lukáš Trpišovský. Inscenace bude mít originální vizuální řešení s animovanými projekcemi, které ale jsou od námětu po realizaci dílem mladých současných výtvarníků a k Trnkovi se žádnými citacemi neodkazují.

Národní divadlo Brno
Balet ND Brno už v nové sezoně uvede premiéry na prknech zrekonstruovaného Janáčkova divadla. Nejprve se na repertoár vrátí Labutí jezero. Jde o obnovenou premiéru oblíbeného zpracování Roberta Strajnera, které se až do rekonstrukce divadla uvádělo dvacet let a soubor nemá důvod ohlížet se po jiné verzi. Obnovená premiéra připadá na 19. únor, kdy bylo přesně před sto lety Labutí jezero v Brně uvedeno poprvé. Balet se jen dočká nového výtvarného pojetí, autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s brněnským souborem spolupracuje již dvacet let a je také jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří anglický výtvarník Peter Horne, který se v Brně uvedl scénickou výpravou k baletu Louskáček.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]