Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Jaké události ze světa tance a baletu přinese tento týden? Výběr aktualit od 4. září 2018.

Vážení čtenáři,
vítám Vás v nové sezoně a u prvního obnoveného tanečního týdeníku na stránkách portálu OperaPlus! Svět tance a baletu ze stránek tohoto magazínu nezmizí, budeme se dál snažit přinášet vám informace a recenze podle našeho nejlepšího uvážení, pro radost i poučení, pro prohloubení povědomí o vývoji v baletu i tanečním divadle u nás. Týdenní přehled, který vás od nynějška bude čekat každé úterý, poslouží jako hlavní zpravodajská rubrika, ve které se dozvíte o premiérách, festivalech a událostech, které zaujaly nás a mohou zaujmout i vás.
Důležité události taneční sezony budou recenzovány, čas od času bude prostor představit vám některou osobnost v rozhovoru a časem určitě přijdou další nové formáty. Neváhejte nám také dávat tipy a náměty, neostýchejte se polemizovat, protože publicistika je ze své podstaty založená na názoru a jako taková by měla být i vnímána.
Umělcům přejeme úspěšnou sezonu a zlomte vaz, čtenářům a divákům mnoho krásných i podnětných a diskuzi rozněcujících zážitků v našich divadlech a nezávislých scénách!
A začínáme tím, že vám přehledně na jednom místě představíme dramaturgické plány baletních souborů v tzv. kamenných divadlech.

Slovansky temperament, Národní divadlo (foto Martin Divíšek)

 

Národní divadlo

Balet Národního divadla otevírá druhou sezonu pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze. Jde cestou uvádění velkého klasického repertoáru, moderní klasiky a k tomu umírněného včleňování současné tvorby mladších autorů.
První premiérou sezony bude 11. a 12. října komponovaný program Kylián – Mosty času, který bude uváděn v historické budově ND. Není to sice poprvé, co se na repertoáru objevují díla Jiřího Kyliána, našeho bezpochyby nejznámějšího choreografa, ale poprvé bude celý večer složen jen z jeho děl. Až přijde čas premiéry, připomeneme konkrétně význam a pozadí vzniku jednotlivých choreografií. Na programu bude Žalmová symfonie na hudbu Igora Stravinského, Bella Figura, jedna z Kyliánových nejslavnějších choreografií, která naplňuje krásou pohybu barokní hudbu, dále se vrací neméně slavná Petite Mort a program doplňuje odlehčených Šest tanců (obě choreografie na hudbu W. A. Mozarta). Diváky jistě potěší živá účast Orchestru a Sboru Opery Národního divadla.

Další premiérou bude až 28. a 29. března Labutí jezero, a ne jen tak ledajaké – Národnímu divadlu se podařilo získat jednu z nejslavnějších novodobých verzí tohoto klasického baletu, dílo předčasně zesnulého mistra neoklasických dějových baletů Johna Cranka. Pro pražskou premiéru vznikne originální domácí výprava scénografa Martina Černého a vyhlášeného kostýmního výtvarníka Josefa Jelínka, který je zodpovědný za romantické vzezření desítek a desítek tanečních inscenací. V ND bylo inscenováno už 12 verzí Labutího jezera, Crankova verze by mohla být jedním z vrcholů této takřka národní tradice.

Nakonec 13. a 14. června rozmnoží repertoár ve Stavovském divadle Proces v choreografii Itala Maura Bigonzettiho. Taneční inscenace inspirovaná volně románem Franze Kafky sleduje příběh Josefa K., který se v den svých 30. narozenin probudí a uvidí u své postele tři policejní agenty, kteří ho chtějí z nepochopitelných důvodů zatknout. Zmatený a ohromený Josef K. je pak zatažen do justiční mašinérie a ztratí se ve víru podivných událostí… Proces jako taneční divadlo nabízí velké možnosti dramatického ztvárnění, ale je také velkou výzvou. Franz Kafka se stal pojmem, který je spojen s Prahou jako Mozart se Salzburgem, málokterý turista odjíždí z hlavního města bez upomínky na něj, a tak je každé uchopení jeho díla velmi zavazující, ačkoli čtenářů, kteří by se jím skutečně „prokousali“, je ve skutečnosti mnohem menší počet. Budiž tato premiéra i motivací zkusit si najít k tomuto autorovi cestu.

Laterna magika také uvede v premiéře taneční inscenaci, bude jí 20. a 21. prosince Zahrada, volně na motivy pohádkového příběhu Jiřího Trnky. Inscenace na téma fantazie a návratů do zahrad našeho dětství, bude tanečním multimediálním divadlem, za jehož vznikem stojí autoři předchozí inscenace Cube, kteří spolupracují s novými umělci: jako režisér a scénograf Pavel Knolle, choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, spolu s nimi dramaturg Lukáš Trpišovský. Inscenace bude mít originální vizuální řešení s animovanými projekcemi, které ale jsou od námětu po realizaci dílem mladých současných výtvarníků a k Trnkovi se žádnými citacemi neodkazují.

Falling Angels, ND Brno (foto Ctibor Bachratý)

Národní divadlo Brno

Balet ND Brno už v nové sezoně uvede premiéry na prknech zrekonstruovaného Janáčkova divadla. Nejprve se na repertoár vrátí Labutí jezero. Jde o obnovenou premiéru oblíbeného zpracování Roberta Strajnera, které se až do rekonstrukce divadla uvádělo dvacet let a soubor nemá důvod ohlížet se po jiné verzi. Obnovená premiéra připadá na 19. únor, kdy bylo přesně před sto lety Labutí jezero v Brně uvedeno poprvé. Balet se jen dočká nového výtvarného pojetí, autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s brněnským souborem spolupracuje již dvacet let a je také jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří anglický výtvarník Peter Horne, který se v Brně uvedl scénickou výpravou k baletu Louskáček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3