Týden s tancem

Jaké události ze světa tance a baletu přinese tento týden? Výběr aktualit od 4. září 2018.

Vážení čtenáři,
vítám Vás v nové sezoně a u prvního obnoveného tanečního týdeníku na stránkách portálu OperaPlus! Svět tance a baletu ze stránek tohoto magazínu nezmizí, budeme se dál snažit přinášet vám informace a recenze podle našeho nejlepšího uvážení, pro radost i poučení, pro prohloubení povědomí o vývoji v baletu i tanečním divadle u nás. Týdenní přehled, který vás od nynějška bude čekat každé úterý, poslouží jako hlavní zpravodajská rubrika, ve které se dozvíte o premiérách, festivalech a událostech, které zaujaly nás a mohou zaujmout i vás.
Důležité události taneční sezony budou recenzovány, čas od času bude prostor představit vám některou osobnost v rozhovoru a časem určitě přijdou další nové formáty. Neváhejte nám také dávat tipy a náměty, neostýchejte se polemizovat, protože publicistika je ze své podstaty založená na názoru a jako taková by měla být i vnímána.
Umělcům přejeme úspěšnou sezonu a zlomte vaz, čtenářům a divákům mnoho krásných i podnětných a diskuzi rozněcujících zážitků v našich divadlech a nezávislých scénách!
A začínáme tím, že vám přehledně na jednom místě představíme dramaturgické plány baletních souborů v tzv. kamenných divadlech.

Slovansky temperament, Národní divadlo (foto Martin Divíšek)

 

Národní divadlo

Balet Národního divadla otevírá druhou sezonu pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze. Jde cestou uvádění velkého klasického repertoáru, moderní klasiky a k tomu umírněného včleňování současné tvorby mladších autorů.
První premiérou sezony bude 11. a 12. října komponovaný program Kylián – Mosty času, který bude uváděn v historické budově ND. Není to sice poprvé, co se na repertoáru objevují díla Jiřího Kyliána, našeho bezpochyby nejznámějšího choreografa, ale poprvé bude celý večer složen jen z jeho děl. Až přijde čas premiéry, připomeneme konkrétně význam a pozadí vzniku jednotlivých choreografií. Na programu bude Žalmová symfonie na hudbu Igora Stravinského, Bella Figura, jedna z Kyliánových nejslavnějších choreografií, která naplňuje krásou pohybu barokní hudbu, dále se vrací neméně slavná Petite Mort a program doplňuje odlehčených Šest tanců (obě choreografie na hudbu W. A. Mozarta). Diváky jistě potěší živá účast Orchestru a Sboru Opery Národního divadla.

Další premiérou bude až 28. a 29. března Labutí jezero, a ne jen tak ledajaké – Národnímu divadlu se podařilo získat jednu z nejslavnějších novodobých verzí tohoto klasického baletu, dílo předčasně zesnulého mistra neoklasických dějových baletů Johna Cranka. Pro pražskou premiéru vznikne originální domácí výprava scénografa Martina Černého a vyhlášeného kostýmního výtvarníka Josefa Jelínka, který je zodpovědný za romantické vzezření desítek a desítek tanečních inscenací. V ND bylo inscenováno už 12 verzí Labutího jezera, Crankova verze by mohla být jedním z vrcholů této takřka národní tradice.

Nakonec 13. a 14. června rozmnoží repertoár ve Stavovském divadle Proces v choreografii Itala Maura Bigonzettiho. Taneční inscenace inspirovaná volně románem Franze Kafky sleduje příběh Josefa K., který se v den svých 30. narozenin probudí a uvidí u své postele tři policejní agenty, kteří ho chtějí z nepochopitelných důvodů zatknout. Zmatený a ohromený Josef K. je pak zatažen do justiční mašinérie a ztratí se ve víru podivných událostí… Proces jako taneční divadlo nabízí velké možnosti dramatického ztvárnění, ale je také velkou výzvou. Franz Kafka se stal pojmem, který je spojen s Prahou jako Mozart se Salzburgem, málokterý turista odjíždí z hlavního města bez upomínky na něj, a tak je každé uchopení jeho díla velmi zavazující, ačkoli čtenářů, kteří by se jím skutečně „prokousali“, je ve skutečnosti mnohem menší počet. Budiž tato premiéra i motivací zkusit si najít k tomuto autorovi cestu.

Laterna magika také uvede v premiéře taneční inscenaci, bude jí 20. a 21. prosince Zahrada, volně na motivy pohádkového příběhu Jiřího Trnky. Inscenace na téma fantazie a návratů do zahrad našeho dětství, bude tanečním multimediálním divadlem, za jehož vznikem stojí autoři předchozí inscenace Cube, kteří spolupracují s novými umělci: jako režisér a scénograf Pavel Knolle, choreografové David Stránský a Štěpán Pechar, spolu s nimi dramaturg Lukáš Trpišovský. Inscenace bude mít originální vizuální řešení s animovanými projekcemi, které ale jsou od námětu po realizaci dílem mladých současných výtvarníků a k Trnkovi se žádnými citacemi neodkazují.

Falling Angels, ND Brno (foto Ctibor Bachratý)

Národní divadlo Brno

Balet ND Brno už v nové sezoně uvede premiéry na prknech zrekonstruovaného Janáčkova divadla. Nejprve se na repertoár vrátí Labutí jezero. Jde o obnovenou premiéru oblíbeného zpracování Roberta Strajnera, které se až do rekonstrukce divadla uvádělo dvacet let a soubor nemá důvod ohlížet se po jiné verzi. Obnovená premiéra připadá na 19. únor, kdy bylo přesně před sto lety Labutí jezero v Brně uvedeno poprvé. Balet se jen dočká nového výtvarného pojetí, autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s brněnským souborem spolupracuje již dvacet let a je také jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří anglický výtvarník Peter Horne, který se v Brně uvedl scénickou výpravou k baletu Louskáček.

Další premiérou bude autorský balet Mária Radačovského Romeo a Julie, který se k tomuto tématu opakovaně vrací. První verzi vytvořil na jaře roku 2011 pro Grand Rapids Ballet Company v Michiganu v USA, pak byl balet v upravené podobě uveden v Nitře a v Bratislavě – Mário Radačovský byl v té době šéfem menšího nezávislého tanečního tělesa Balet Bratislava a baletem Romeo a Julie se představil jako zralý choreograf, který dokáže pracovat s dramatickým tématem. U brněnské premiéry figuruje tentokrát i režisér, kterým je Martin Glaser, ředitel ND Brno, je tedy zřejmé, že nová verze bude opět zcela novou inscenací. Doufejme, že si ale zachová výtvarnou úspornost, která byla před lety v Radačovského baletu tak působivá. Představení bude uvedeno k 80. výročí světové premiéry toho baletu, která se konala právě v Brně.

Nakonec 11. května se objeví program, který ponese název jedné z choreografií, Petite Mort. Ke Kyliánově dílu, které již na repertoáru bylo, přibude do páru v premiéře choreografie Walking Mad známého švédského choreografa Johana Ingera, na hudbu Ravelova Bolera a skladby Arvo Pärta. Zájemci o tvorbu nové generace choreografů z řad členů samotného souboru ND Brno mohou přijet 5. dubna na představení, které se bude konat v divadle Reduta, Choreografický ateliér VII bude opět hledat nové talenty.

Národní divadlo moravskoslezské

Soubor NDM zahájil sezonu 31. srpna účinkováním na 51. ročníku mezinárodního Festivalu delle Nazioni ve městě Città di Castello v Itálii, kam přivezl koncertní program na míru Od baroka z jazzu (Après rasage české choreografky Reginy HofmanovéBarocco polského choreografa Jacka Przybyłowicze a O Balcão de Amor izraelského choreografa Itzika Galiliho). Pro domácí publikum chystá premiéru 15. listopadu, bude jí inscenace Vzlety a pády složená ze tří choreografií. První budou Wings of Wax / Křídla z vosku od Jiřího Kyliána, dílo inspirované starobylým příběhem o Ikarovi a Daidalovi, který je v tanci převeden v metaforu touhy po svobodě. Příprav druhé choreografie Alice se zhostí tandem mladých tvůrců Denis Untila z Moldávie a Michelle Yamamoto z Brazílie. Oba jsou odchovanci německého tanečního divadla Maria Schrödera a v posledních letech se jim podařilo prosadit se choreograficky v Aalto Ballett Essen v Německu. Denis Untila je vítězem ceny Aalto Stage Prize pro mladé umělce z roku 2012. Jejich společná choreografie Alice zavede diváky do bizarního světa fantazie plného groteskních situací a podivných, smutných a zároveň krásných dobrodružství. Hrdinka známé knihy Lewise Carrola propadá obavám a dokonce podezření, že svět kolem zešílel, ale poznává, že to, co ji potkává, jsou nutné průvodní jevy lidského hledání, projevy života, který je vždy dobrodružnou cestou do neznáma. Třetí část Humpback Runner  pochází od českého choreografa současného tance Jiřího Pokorného (nezaměnit za jeho jmenovce, který šéfuje plzeňskému baletu). Inspiraci našel v díle středověkého malíře Hieronyma Bosche, jehož fantaskní vize pekla či ráje po staletí ovlivňují duchovně laděná umělecká díla. Kreace vznikla v roce 2016 pro juniorský soubor Nederlands Dans Theatre (NDT II), který vybudoval Jiří Kylián.

Chaplin, DJKT (foto Martina Root)

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Plzeňský balet začíná sezonu interaktivním představením, které je určené především pro dětské publikum, jemuž má představit podmanivý svět tanečního umění, titulem U nás to baletí. Hraje se od 8. září na Malé scéně. Vypráví o historii tance a jeho proměnách od rituální symboliky přes kolorit lidových tanců, ustavení kánonu baletních prvků až po spontánní free a street dance. Na scéně velkého divadla se 17. listopadu uskuteční premiéra baletu na shakespearovské téma, které láká mnoho choreografů: Zkrocení zlé ženy. Tentokrát s hudbou českého skladatele Jana Kučery, v choreografii šéfky libereckého baletu Aleny Peškové. Třetím titulem bude Dům Bernardy Alby, taneční inscenace na motivy vrcholného dílo španělského dramatika Federica Garcii Lorcy, které spisovatel dokončil krátce před násilnou smrtí v roce 1936. Je esencí zvrácených morálních principů, které nutně vedou k tragédii a dočkalo se již celé řady zpracování do podoby tanečního divadla, počínaje Matsem Ekem v roce 1978. Premiéra verze, která vznikne přímo pro plzeňský soubor, se uskuteční 12. ledna na Malé scéně. Novou taneční verzi tohoto dramatu vytvoří pro šest tanečnic a jednoho tanečníka choreografka a šéfka baletu Mainfranken Theater v bavorském Würzburgu Anna Vita s využitím hudby polských skladatelů Witolda Lutosławského a Krzystofa Pendereckého. Třetí premiéra bude z choreografické dílny maďarského autora Youri Vàmose. Na Nové scéně 16. března balet na motivy Stendhalova románu Červený a černý na hudbu Edwarda Elgara.

Jihočeské divadlo České Budějovice

V Českých Budějovicích v této sezoně přibudou na repertoár dva nové tituly. S dramatickým baletem podle divadelní hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha přichází soubor 16. listopadu, a to v choreografii Libora Vaculíka. Libor Vaculík je v zásadě naším největším „specialistou“ v převádění velkých literárních a dramatických děl na jeviště. Na hudbu světoznámého estonského skladatele Arvo Pärta a v hudební režii Petra Maláska, Vaculíkova častého spolupracovníka, vznikne komorní inscenace na pomezí tanečního divadla a činohry. Druhá premiéra sezony bude klasická – Šípková Růženka, klasický balet Pjotra Iljiče Čajkovského podle Mária Petipy, který s budějovickým souborem nastuduje Jaroslav Slavický. Premiéra se uskuteční 3. května. Společně se sólisty baletu JD se v této verzi Šípkové Růženky představí členové Bohemia Baletu a studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Šípková Růženka se objeví také před Otáčivým hledištěm v létě 2019.

Národní divadlo moravskoslezské

Soubor NDM zahájil sezonu 31. srpna účinkováním na 51. ročníku mezinárodního Festivalu delle Nazioni ve městě Città di Castello v Itálii, kam přivezl koncertní program na míru Od baroka z jazzu (Après rasage české choreografky Reginy Hofmanové, Barocco polského choreografa Jacka PrzybyłowiczeO Balcão de Amor izraelského choreografa Itzika Galiliho). Pro domácí publikum chystá premiéru 15. listopadu, bude jí inscenace Vzlety a pády složená z choreografií Wings of Wax / Křídla z vosku od Jiřího Kyliána, která je inspirována starobylým příběhem o Ikarovi a Daidalovi, převedená v metaforu touhy po svobodě a Humpback Runner českého choreografa současného tance Jiřího Pokorného (nezaměnit za jeho jmenovce, který šéfuje plzeňskému baletu). Inspiraci našel v díle středověkého malíře Hieronyma Bosche, jehož fantaskní vize pekla či ráje po staletí ovlivňují duchovně laděná umělecká díla. Kreace vznikla v roce 2016 pro juniorský soubor Nederlands Dans Theatre (NDT II), který vybudoval Jiří Kylián.

Další novinkou bude 7. března balet Nebezpečné známosti, další frekventované literární téma, které provokuje choreografy k častému ztvárnění. Choreografii vytvořil Krzysztof Pastor na původní hudbu lotyšského hudebního skladatele Arturse Maskatse. Děj baletu je založen na dramaticky vyhrocených mezilidských vztazích, odehrávajících se na tanečních bálech, které byly pro dobu, v níž se příběh odehrává, středobodem společenského dění a setkávání. Na programu NDM pak figuruje také tradičně Balet Gala, který proběhne 17. dubna a půjde už o 6. ročník.

Moravské divadlo Olomouc

Olomoucký balet chystá dvě premiéry, obě v choreografii svého uměleckého šéfa Roberta Balogha. První bude taneční inscenace The Beatles Celebration, dle šéfa souboru přímo na přání diváků. Uskuteční se 2. listopadu. Další bude klasický výpravný balet Bajadéra na hudbu Ludwiga Minkuse, který patří k vrcholně romantickému dílu Maria Petipy a bude uveden v tradičním duchu.

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

Ústecký balet uvede dvě premiéry, obě až v roce 2019. První bude 12. dubna populární shakespearovské téma – Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva. Choreografie se ujme , která minulý rok pro ústecký balet zpracovala baletní večer Peer Gynt & Carmen. Druhou premiérou bude komický balet Marná opatrnost, zjevně dle ruské linie inscenování tohoto baletu, která počíná od roku 1918, je postavená na spojení hudebních předloh L. F. Hérolda a P. L. Hertela. Inscenační tým divadlo zatím neuvádí.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Jediná premiéra libereckého souboru bude nasazená na repertoár 16. listopadu. Bude jí Vánoční koleda, která nahradí Louskáčka. Nový balet na motivy povídky Charlese Dickense slibuje vánoční náladu a příběh s morálním poučením. Choreografie se ujal tanečník Richard Ševčík, který působí jako sólista baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni, ale věnuje se i vlastní tvorbě. Hudbu zkomponuje autorsky skladatel a herec Jan Matásek, člen Divadla Minor.

Slezské divadlo Opava

Ano, občas, nebo spíš často se zapomíná, že i Opava má baletní soubor, i když je velmi malý. Letos chystá premiéru klasickou, v druhé polovině sezony. Bude to balet Šípková Růženka, který vznikne ve spolupráci s olomouckým souborem. Režii bude mít šéf olomouckého baletu, ale choreografie podle Maria Petipy se ujme jedna z našich slavných baletních tanečnic Hana Vláčilová. Premiéra se uskuteční 7. dubna.

Aktuální zprávy

O zahájení sezóny Pražského komorního baletu informujeme ZDE.

Veletrh Tanzmesse a jeho česko-slovenský koutek (foto J. Návratová)

Veletrh Tanzmesse s českým zastoupením

Od 29. srpna do 1. září proběhlo v německém Düsseldorfu bienále Tanzmesse, tedy mezinárodní přehlídka spojená s uměleckým veletrhem specificky zaměřeným na současné taneční umění. Jde o největší událost tohoto druhu v Evropě, na níž se setkává kolem 2 000 oborových profesionálů z více než 50 zemí světa.
Účast České republiky zajistil už tradičně Institut umění – Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Tancem Praha a slovenskými partnery zastoupenými letos Divadelním ústavem Bratislava. Koncept společného stánku Czech&Slovak Corner odkázal k výročí vzniku společné československé státnosti. „Chtěli jsme se v tom světovém uměleckém tržišti odlišit a najít jednoznačné výtvarné gesto, které by vystihovalo českou národní identitu. To jsme objevili v obraze Rvačka v hospodě od Josefa Lady, kterému nechybí humor, ironie a má i zřetelné choreografické gesto,“ vysvětlil dle IDU autor námětu stánku Pavel Štorek. A IDU skutečně získal pro veletrh autorská práva pro grafické zpracování známého obrazu Josefa Lady z roku 1949.

Na veletrhu byl představen nový web Performczech, který je určen právě k propagaci současného českého umění v zahraničí. Ve speciální selekci Czech Dance in Action 2018 nabízí jedenáct tanečních inscenací vhodných pro zahraniční zájezdy, takže usnadňuje výběr promotérům. Čeští umělci se letos představili i v hlavním programu, kam dramaturgové Tanzmesse zařadili choreografii Švihla Terezy Hradilkové (hlavní cena České taneční platformy v roce 2017). Čeští umělci a performeři se představili v samostatném 90minutovém programu Fokus Forum, který moderovala Yvona Kreuzmannová (Tanec Praha) a Ewan McLaren (programový ředitel divadla Alfred ve dvoře).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]