Dokument: Prohlášení nového šéfa Státní opery Praha

Pražská Státní opera dnes vydala v reakci na náš rozhovor s bývalým ředitelem tohoto operního domu Oliverem Dohnányim, který jsme zveřejnili 23.prosince 2010 (rozhovor najdete zde), tiskové prohlášení. Přinášíme jej v úplném znění, bez dalšího komentáře.

 

Tiskové prohlášení nového vedení Státní opery Praha

20. 12. 2010 rezignoval na svoji funkci ředitel Státní opery Praha dirigent Oliver Dohnányi a ke dni 21. 12. 2010 jsem byl ministrem kultury pověřen vedením této instituce.

Vzhledem k tomu, že v uplynulém týdnu proběhla médii řada rozporuplných zpráv o budoucnosti Státní opery Praha, uvádím následující informace: v úterý 21. 12. 2010 navštívil soubor Státní opery Praha náměstek ministra kultury MgA. Radek Zdráhal, který přítomné informoval o dalších krocích ministerstva, týkajících se celkové rekonstrukce divadla. S konkrétním postupem a podrobnostmi včetně harmonogramu prací a s další činností souboru seznámí ministerstvo zaměstnance SOP na jaře příštího roku. Soubor Státní opery Praha se tedy věnuje své práci i nadále a v současné době připravujeme hrací plán na sezonu 2011/2012.

Musím se zastat tohoto divadelního domu, který rozhodně nepovažuji za „umělecky vybydlený“, jak tvrdí Oliver Dohnányi (Opera Plus 23. 12. 2010). Soubor Státní opery Praha mnohokrát za dobu své existence prokázal kvality, které ocenila odborná i divácká veřejnost, z posledních let uveďme tituly jako je mj. Candide (L. Bernstein), Peer Gynt (E. H. Grieg), Prsy Tirésiovy a Lidský hlas (F. Poulenc), Smrt v Benátkách (B. Britten), Tristan a Isolda (R. Wagner).

Nikomu jsem neslíbil „modré z nebe“ ani „pohodlný program přežívání“ (Oliver Dohnányi, tamtéž). Budeme hrát denní repertoár a vzhledem k co nejefektivnějšímu hospodaření připravovat realizaci změn dramaturgického plánu na druhou polovinu sezony, ve které budou v původních termínech uvedeny následující tituly: 10. března 2010 Lucia di Lammermoor (G. Donizetti) – obnovená premiéra, 26. května 2010 Trubadúr (G. Verdi) – premiéra a 7. dubna 2010 balet Giselle (A. Ch. Adam) – premiéra.

Soubor Státní opery Praha čekají tři významné zájezdy: Mezinárodní operní festival v Miškolci (červen 2011, G. Verdi: Otello), Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (červen 2011, koncertní program) a turné po Japonsku (říjen 2011, G. Puccini: Tosca).

Radim Dolanský
pověřen zastupováním ve funkci ředitele SOP


www.opera.cz

Mohlo by vás zajímat


37
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
37 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
VTSlajer

Porad se nestacim divit. Kdyz jsem byl na ceste do Prahy, cetl jsem o rezignaci OD. Ted jsem na ceste do Montrealu, jeste na Ruzyni, a diky rychlosti OP ctu tohle tiskove prohlaseni. Moc reassuring to neni, ale lepsi nez nic. Rad bych veril, ze se SOP postavi na nohy. Co bude dal? Jak rikame: Stay tuned…

Anonymous

Kdo je Radim Dolanský? Co to jsou za chlácholivé kecy? Kdo si myslíte, že jsme? Blbci? Je to jasný krok k likvidaci. Vybydlený tenhle dům bude už zanedlouho.

Anonymous

On opravdu vybydlený je. Incenace Tristan a Isolda apod zpívali většinou zahraniční umělci a naši zpěváci v ní měli jen malé roličky. Ještě, že mají paní Bogzu,ale co tenoři? Přeji SOP ať svou pozici obhájí,ale s p. Dolanským to nevidím růžově. Festivaly,které byly již naplánovány odezní,zájezd do Japosnka skončí a co dál SOP se zavře a bude se rekonstruovat. No to jsou vyhlídky,opravdu schopného manažera p. Dolanského.Karel

Anonymous

Vážení přátelé,situací ve Státní opeře jsem krajně znepokojen a stále ještě nechápu, jak se všechno mohlo tak rychle seběhnout. Děsí mě, když pan ministr informuje prostřednictvím svých náměstků, že bude zavírat Státní operu a mezitím se osobně schází se skupinou Kabát. To bohužel vykresluje, jaké priority momentálně u nás v kultuře vláda má. Informace mám z Prahy jen kusé, takže těžko můžu soudit, jak se věci skutečně mají. Zároveň nechci hodnotit, jak které vedení funguje, či fungovalo. Je mi akorát líto, kolik kritiky se snáší na hlavu pana Dolanského ihned po jeho nástupu do funkce. Jestli to dobře chápu, je… Číst vice »

Anonymous

P.A.Plachetko, vírá tvá Vás uzdravuje. Kdyby p. Dolanský operu opravdu miloval,tak by nepřistoupil na řešení p. náměstka Zdráhala,ale naopak by bojoval za plány ředitele p. Dohnányiho. Co bude dál ukáže čas. Ano, když ředitel odstoup je donucen k odstoupení,tka ten,kdo je zaň jmenován má možnost výběru. A pan Dolanský si vybral,likvidaci SOP,přestože operu miluje.
Karel

Anonymous

Pane Karle, mohu Vás ujistit, že mnoho a troufám si napsat většina nás "ohrožených" zaměstnanců je sice znepokojena, ale odvoláním pana Dohnányiho potěšeno!!! Mohu Vás také ujistit, že sice situace znepokojující je, nicméně za krátkého působení pana Dohnányiho a jeho "strategického týmu" byla více!

Anonymous

Milý Karle,ano, každý má možnost volby, ale přijmout místo může být pro věc mnohem přínosnější, než si o problému povídat v diskuzi na internetu. Samozřejmě neříkám, že se SOP podaří bez problémů zachránit, ani, že se to podaří zrovna panu Dolanskému. Jenom si, asi naivně, myslím, že zrušit operní dům nemůže být tak snadné. Nevím, do jaké situace a s jakými instrukcemi pan Dolanský přišel, ani jsem s ním nemluvil. Jen jsem si dovolil vyjádřit svůj názor, že kdyby sám nevěřil, že jde s nastalou situací něco udělat, nastrčit by se nenechal. Myslel jsem tím, že bychom ho nemuseli soudit… Číst vice »

Anonymous

Ad anonym 29. prosince v 16:35 – ale ale tak do SOP se nám stěhují móresy z České filharmonie…..pánové a dámy si hodlají sami vybírat, kdo jim jako šéf bude nejlépe vyhovovat. Tvrzení, že SOP NENÍ (sic) umělecky vybydlená, je opravdu velmi na pováženou. Ale "když ji (například novou funkci) miluješ, není co řešit"

Anonymous

Leonora3:Situacii v SOP nerozumiem, ale samozrejme mi srdce kravaca, ked v Prahe (alebo inde )bude o jednu opernu scenu menej nez dosial. Neohanajme sa vyhovorkami na financie doma a situaciu v inych krajinach. Sme v strednej Europe a v tejto zemepisnej polohe klasicka hudba a opera ma vyznamnu ulohu a centralne miesto v kulture. Pred par dnami som nahodou "vygooglovala" interview so Sirom Simonom Rattle v interview s vyznamnym americkym publicistom Charliem Rose. Ked som Sira Simona pocuvala, zelala som si, aby tento rozhovor poculi i na MK CR. V americkej TV hovoril o tom, ake vyznamne miesto ma klasicka… Číst vice »

Anonymous

Nevyčítejme SOP, že v Tristanovi a Isoldě zpívali zahraniční pěvci. Je to specifický, úzkoprofilový obor, který zpívá poměrně malý okruh zpěváků a ti objíždějí divadla po celém světě. Představení mělo překvapivou úroveň a dirigent dokázal, že umělecké rezervy v SOP, zejména v rochestru, jsou! Ostatně ani Parsifala nezpívá sólista ND.A nevyčítejme vše panu Dolanskému – je to v současné době zastupující ředitel, který zodpovídá za chod instituce do příchodu nového ředitele, který, doufám, vzejde z řádného konkurzu (na rozdíl od pana Dohnányiho, kterého zejména pohřbil jeho tým "odborníků"!Držme palce, ať to SOP přežije. Jsem přesvědčen, že Praha má mít dvě… Číst vice »

Anonymous

Místo prázdných "tlachů" pana Dolanského bych čekal na tomhle místě vysvětlení ministerstva kultury, co to mělo znamenat.

Místo obhajoby designovaného vedení SOP, které nikdo nevěří, bych čekal vystoupení onoho ministerského úředníka, který m tahá za nitky. Ten by asi měl vysvětlovat proč to dělá a za jakým účelem.

Politikové se snaží vecpat do všeho své čumáky a špicly. Kulturu nevyjímaje.

Anonymous

Pavel58:A tak z toho prohlášení je mi malinko šoufl. A pak je mi šoufl z "prohlášení |(anonymous) zaměstnanců", kteří jsou z nového vedení celí auf. A pak je mi šoufl z článku v Blesku "Pornoředitel končí: Státní opera se topí v dluzích", podepsaného Kateřinou Kycltovou. A proč je mi šoufl? V prohlášení nového vedení postrádám informaci o tom, co bude – kdy se začne rekonstruovat, co se soubory a tak. A přesto "zaměstnanci" tleskají (trošku mi to připomíná tatrováky v procesu Milady Horákové). A konečně – Luděk Golat i Oliver Dohnányi se pohodlně uživí jinde. A tak jsme si zase… Číst vice »

Anonymous

Tak tento poslední příspěvek je opravdu prototyp demagogie…M.

Anonymous

vubec to neni demagogie..je to pravda

Anonymous

Ale no tak, za půl roku se přece ničemu pořádně žilou pustit nedá. Nevím, jestli je Blesk důvěryhodný zdroj, ale tady to vypadá, že citují mluvčiho MK ČR a že je tedy jasno:

„Zatím je jen jisté, že rekonstrukce se bude týkat především technického zázemí,“ uvedl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík s tím, že rekonstrukce by mohla začít na konci příštího léta a stát bude kolem sto milionů. Opera tak bude na nejméně jednu celou sezonu zavřená! viz zde

To by mě zajímalo, co přesně v SOP na sezónu 2011/12 plánují, jak píše nový pan ředitel.

Anonymous

No přece likidaci souboru SOP.A už vidím, jak začne rekonstrukce koncem léta. Nejprve se musí zpracovat projekt rekonstrukce a pak provést výběrové řízení. Nebo už má MK jasné, kdo rekonstrukci provede? Asi ano. Je to přece lukrativní byznys.

Anonymous

V Čechách je to tradice,že ten co něco umí, musí odejít. Kdysi to byl p. Bělohlávek v ČF,teď je to O. Dohnányi. Také nemám strach o p. Dohnányiho. Ten se v zahraničí uplatní. Ale je mi líto, že jej nebudeme moci vidět dirigovat u nás v Čechách. Opět malost zvítězila.
Mám dotaz. Platí, že dne 3.1.2011 má p. Dohnányi přebrat cenu Evropské unie za umění před předstaením Rusalky?
Karel

Anonymous

Srovnání s panem Bělohlávkem opravdu není na místě. Dirigentskou kariéru bývalého ředitele jsme mohli v posledních patnácti letech sledovat všichni zde v Čr. Tedy o nějaké mezinárodní kariéře se nedá mluvit /kromě Slovenska./ A rád bych upozornil, že i přes honosný název ceny, se jedná o dost provinční podnik :http://www.euu.ic.cz/main.php?lnk=1001

Jinak Státní opeře přeji hodně sil, mnohokrát jsem tam zažil báječné představení a dělat z tohoto domu jakousi vybydlenou díru, kde krákorají nějací ztroskotanci, není na místě. D.H. z BH

Anonymous

Tak to jste sledovali špatně. Kromě Slovenska, jak píšete tak dirigoval několikrát v Itálii,Prodanku v USA, Rusalku v Londýně,několikrát ve Stutgartu atd. Můžete si to ověřit. A co u Vás není provinční.
Zdeněk

Anonymous

Pavel58:
Vážený(á) anonymní D.H. z BH, Vaše úporná snaha dehonestovat p. Dohnányiho je poměrně směšná. O jeho poměrně imopozantní dosavadní kariéře se můžete informovat z veřejných zdrojů, např.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oliver_Dohnányi, http://zivotopis.osobnosti.cz/oliver-dohnanyi.php nebo http://www.statniopera.cz/cs/oliver_dohnanyi.html. Podobně Vaše hodnocení ceny ceny EU za umění jako provinční mi přijde spíše jako trochu trapné okopávání kotníků. Nechcete-li se dostat na úroveň paní Kycltové z Blesku, doporučuji před veřejným vyjádřením alespoň minimální studium relevnantních informnací.

Anonymous

Přeji skvělý rok 2011. Jsem ze SOP. Měl jsem tu čest vystoupit v koncertu na počest Angela Noimanna a musím konstatovat, že na mne jako dirigent udělal velmi dobrý dojem. Samozřejmě, že jsem měl obavu z usazování a roztahování chapadel pana Golata a spol. Pokud se má SOP stát divadlem evropské úrovně, z našich uměleckých klanů (Dvořák, Nekvasil, Golat…)to asi nepůjde. Jejich vize jsou provinční a ke svému prospěchu. Nevím o nikom, kdo by usiloval o prestiž SOP z čímž by stoupala i prestiž osobní. Pravdou je, že pro to jsou potřeba peníze. Pokud MK chce po rekonstrukci udělat ze… Číst vice »

Anonymous

Pardon. Ne z čímž, ale s čímž :-) BO

VTSlajer

Take preji vsem ve SOP z Montrealu (kde jsme jeste na par hodin v 2010)klidnejsi rok 2011. Stejne jako ND a Stavovske mam rad budovu SOP a doufam, ze se situace vyresi tak, aby radovi zamestanci meli potrebne podminky k dobremu vykonavani svoji prace, aby se zvysila navstevnost vcetne mladsich lidi a aby se nasel prostor pro pripadne hostovani "rising stars" na mezinarodni urovni, jako je ted uz zde nekolikrat zmineny Adam Plachetka.

Anonymous

Ano a tom všem to je. Vše je zase v režii p. Zdráhala z MK a p. Dolanský bude pěkně poslouchat. A možná dostane ohryzanou kostičku. Ale o tom to snad přece nemůže být.
SOP si zasluhuje mít v čele osobnost. Škoda,že se probudila v nás malost a opět voláme nadnárodní osobnost. Přitom bývalému vedení jste nedali ani 1 sezónu,aby ukázala svůj záměr.
Karel

Anonymous

Pane Karle. Pročítám si zde vaše příspěvky a nestačím se divit. Vaše reakce je velmi osobní. Jakoby se vás situace okolo SOP dotkla více než současných zaměstnanců v této budově pracujících. Možná jste dostal výpověď. Vaše výše zmíněná poznámka o konci zájezdů SOP je velmi podpás a lživá. Zájezdy jsou podepsány a konat se budou.Pan Dolanský povede SOP až do rozhodnutí MK o dalších krocích. Vaše tvrzení, že bude jen poslušný pes je na místě, ale není zbytí. Pokud si myslíte, že minulé, prozatimní vedení byli neposlušní psi, tak jim byl vyprášen kožich. Dokazovat neměli co. Za podmínek, kdy dotace… Číst vice »

Anonymous

Dobry vecer , pre neznalych je Slovensko vychodny mensi sused velkych Cech a s tymi istymi problemami po komacoch ako Cechy…
Vsetko dobre v novom roku a hlavne vela kultury v osobnom prejave !

Anonymous

Pro mé nezúčastněné a nezasvěcené oči se zdá, že jde o válku dvou klanů kamarádíčků. Nejspíš nedopatřením nasadili do uvadajícího operního domu někoho, kdo nepatřil k partě přítelíčků z řad personálu – a byl malér. Druhotně si ten dotyčný nejspíš ještě kn tomu dovedl další své přítelíčky, takže vznikly dvě party kohoutů na jednom smetišťátku?Je pozoruhodné, jak se tu v debatě několikrát objevil požadavek, že vše má být tak, aby to vyhovovalo personálu (!!)Trochu to připománá tzv. "revoluci" v ČT. Promiňte mi drsnější názor, ale myslím si, že na dvě (lehce pdoprůměrné) operní scény Praha nemá – nejde jen o… Číst vice »

Anonymous

Národ pražský, národ brněnský a národ ostravský….good:))

Anonymous

Kdepak,Národ český,Národ moravský,Národ moravskoslezský. Myslím, že tak je to přesnější.

Anonymous

Vážení diskutující, rád bych jen připomněl, že se zaváděním mimopražských Národních divadel začal až po revoluci tým vedený panem Uhdem a poté jejich následovníci. Do té doby bylo Národní jen jedno a podle mého názoru velká část obyvatel naší země to tak chápe dodnes. Pod Národní divadlo spadalo i tehdejší Smetanovo divadlo, které hrálo většinou světový repertoár, zatímco v Národním převažoval repertoár český. Díky tomu nedocházelo k duplicitě titulů v obou divadlech, jak je tomu z velké části dnes, mnohdy se hrají dokonce stejné opery ve stejný večer. V současné době, kdy se rozhodnutím ministerstva vrátila pod hlavičku ND budova… Číst vice »

Anonymous

No taky je to pěkná blbost. Ještě bych to pochopil tam, kde mají třeba spolkové země, my jsme ale jedna jediná země členěná na kraje. Takže Brněnské jihomoravské krajské národní divadlo a Ostravské severomoravské krajské národní divadlo a Českobudějovické jihočeské krajské národní divadlo a Plzeňské národní divadlo plzeňského kraje a Liberecké severočeské národní divadlo atd…
Je to krávovina.

Anonymous

Rozhovor, který jste uveřejnili vzbudil rozruch hlavně na ministerstvu, tak dalo za úkol vydat toto s prominutím stupidní a nevěrohodné prohlášení :-)

Konec SOP se blíží a kdo má kam utíká. na stole je k dnešnímu dni už několik desítek výpovědí.

Dan

ad Pavel 58: Politikové jsou k…y. Horší než ty, co šlapou v ulicích. Takže, když se zubař rozhodl zrušit – zruší. Jen neměl zavádět tu směšnou rubriku na web MK, je vidět, že dobré umělce bude potřebovat. Jinak bude nevěrohodný a bulvární zubař co jeho plomby vypadávají sám zesměšněn svým mluvčím na internetových stránkách MK a my to ještě budeme platit.

Anonymous

Pan ministr mohl ušetřit více na tu rekonstrukci (které stejně nikdo nevěří), kdyby nevrážel peníze do ostudného a hloupého webu na stránkách MK. To je politická reperezentace! To tu nebylo ani za komunismu. Inu jakou úroveň má ministr, takovou mají jeho podřízení. Hloupé kváky bývalých redaktorů z TV Nova, kteří moc rozumu nepobrali na novém "zábavném" webu MK vám pane ministře moc na prestiži nepřidají. Stejně jako váš přihlouple rozpačitý rozhovor se skupinou Kabát. Ještě na tom novém webu chybí zábavná reportáž o zavírání Státní opery. Luboš

Anonymous

Fanoušci s. Dohnanyiho, s. Golata a spol. Zdeněk a Karel jsou tak dobře informováni o schopnostech obou pánů – dostat divadlo bez konkurzu, vzít si tam několik dobře placených poradců, psát na MK hlášení o katastrofálním technickém a uměleckém stavu, chtít rušit úspěšné tituly a kupovat místo nich několik inscenací z Rigy, to vše, když je nedostatek financí? Půlroční schůzování týmu strategického plánování a jeho analýz tedy našlo na MK odezvu a výsledek je rekonstrukce a to, co je s ní spojeno. Dohnanyi je dirigent, ale vedení divadla nerozumí a nikdy z něho manažer nebude. A neměl ani elementární pud… Číst vice »

Anonymous

V souvisloti s debatou kolem SOP něco trochu z jiného soudku. Pí Drápelová napsala v jednom článku,že něco podobného,to jest vyresetovat ,by potřebovalo i ND. A začít s novým repertoárem,novými pěvci a novým vedením! V tom jediném s ní souhlasím a tak bych navrhoval jmenovat do vedení opery právě tuto dámu!Protože vždy ví,co je špatně a kde je to lepší,nebyl by pro ní určitě problém během jedné až dvou sezon přestudovat nebo nově nastudovat repertoár,přivést do ND všechny ty úžasné zahraniční sólisty,o kterých neustále píše a vyřešit i takovou maličkost,jako je-kde na to všechno sehnat (obzvlášť dneska) peníze! Pak bychom… Číst vice »

Anonymous

Pí Drápelová by byla opravdu výhra! Vzhledem k jejímu hudebnímu vzdělání z "Lidušky" by kritika mohl dělat každý. A pomluvit jakoukoliv inscenaci, z pozic takto dosaženého hudebního vzdělání, je výsměchem fundované kritice. To, že se v ND plýtvá a jeho schodek dosáhl stamilionu je pravda, která by měla zajímat kontrolní orgány MK. Protože tam bude asi nějaký problém ve vedení.
A resetovat – začít od nuly? A kde vzít nové a lepší zpěváky a inscenátory, když operní rybníček je tak malý?