Dokument: Prohlášení nového šéfa Státní opery Praha

Pražská Státní opera dnes vydala v reakci na náš rozhovor s bývalým ředitelem tohoto operního domu Oliverem Dohnányim, který jsme zveřejnili 23.prosince 2010 (rozhovor najdete zde), tiskové prohlášení. Přinášíme jej v úplném znění, bez dalšího komentáře.

 

Tiskové prohlášení nového vedení Státní opery Praha

20. 12. 2010 rezignoval na svoji funkci ředitel Státní opery Praha dirigent Oliver Dohnányi a ke dni 21. 12. 2010 jsem byl ministrem kultury pověřen vedením této instituce.

Vzhledem k tomu, že v uplynulém týdnu proběhla médii řada rozporuplných zpráv o budoucnosti Státní opery Praha, uvádím následující informace: v úterý 21. 12. 2010 navštívil soubor Státní opery Praha náměstek ministra kultury MgA. Radek Zdráhal, který přítomné informoval o dalších krocích ministerstva, týkajících se celkové rekonstrukce divadla. S konkrétním postupem a podrobnostmi včetně harmonogramu prací a s další činností souboru seznámí ministerstvo zaměstnance SOP na jaře příštího roku. Soubor Státní opery Praha se tedy věnuje své práci i nadále a v současné době připravujeme hrací plán na sezonu 2011/2012.

Musím se zastat tohoto divadelního domu, který rozhodně nepovažuji za „umělecky vybydlený“, jak tvrdí Oliver Dohnányi (Opera Plus 23. 12. 2010). Soubor Státní opery Praha mnohokrát za dobu své existence prokázal kvality, které ocenila odborná i divácká veřejnost, z posledních let uveďme tituly jako je mj. Candide (L. Bernstein), Peer Gynt (E. H. Grieg), Prsy Tirésiovy a Lidský hlas (F. Poulenc), Smrt v Benátkách (B. Britten), Tristan a Isolda (R. Wagner).

Nikomu jsem neslíbil „modré z nebe“ ani „pohodlný program přežívání“ (Oliver Dohnányi, tamtéž). Budeme hrát denní repertoár a vzhledem k co nejefektivnějšímu hospodaření připravovat realizaci změn dramaturgického plánu na druhou polovinu sezony, ve které budou v původních termínech uvedeny následující tituly: 10. března 2010 Lucia di Lammermoor (G. Donizetti) – obnovená premiéra, 26. května 2010 Trubadúr (G. Verdi) – premiéra a 7. dubna 2010 balet Giselle (A. Ch. Adam) – premiéra.

Soubor Státní opery Praha čekají tři významné zájezdy: Mezinárodní operní festival v Miškolci (červen 2011, G. Verdi: Otello), Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl (červen 2011, koncertní program) a turné po Japonsku (říjen 2011, G. Puccini: Tosca).

Radim Dolanský
pověřen zastupováním ve funkci ředitele SOP


www.opera.cz

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (37) “Dokument: Prohlášení nového šéfa Státní opery Praha

 1. Porad se nestacim divit. Kdyz jsem byl na ceste do Prahy, cetl jsem o rezignaci OD. Ted jsem na ceste do Montrealu, jeste na Ruzyni, a diky rychlosti OP ctu tohle tiskove prohlaseni. Moc reassuring to neni, ale lepsi nez nic. Rad bych veril, ze se SOP postavi na nohy. Co bude dal? Jak rikame: Stay tuned…

 2. On opravdu vybydlený je. Incenace Tristan a Isolda apod zpívali většinou zahraniční umělci a naši zpěváci v ní měli jen malé roličky. Ještě, že mají paní Bogzu,ale co tenoři? Přeji SOP ať svou pozici obhájí,ale s p. Dolanským to nevidím růžově. Festivaly,které byly již naplánovány odezní,zájezd do Japosnka skončí a co dál SOP se zavře a bude se rekonstruovat. No to jsou vyhlídky,opravdu schopného manažera p. Dolanského.Karel

 3. Vážení přátelé,
  situací ve Státní opeře jsem krajně znepokojen a stále ještě nechápu, jak se všechno mohlo tak rychle seběhnout. Děsí mě, když pan ministr informuje prostřednictvím svých náměstků, že bude zavírat Státní operu a mezitím se osobně schází se skupinou Kabát. To bohužel vykresluje, jaké priority momentálně u nás v kultuře vláda má. Informace mám z Prahy jen kusé, takže těžko můžu soudit, jak se věci skutečně mají. Zároveň nechci hodnotit, jak které vedení funguje, či fungovalo. Je mi akorát líto, kolik kritiky se snáší na hlavu pana Dolanského ihned po jeho nástupu do funkce. Jestli to dobře chápu, je provizorním ředitelem do nového výběrového řízení. V tom případě je jeho jmenování jediným logickým krokem po odchodu/odvolání stávajícího vedení, podobně jako dříve jmenování Zdeňka Harvánka v ND, nebo Arnošta Janěka v Brně. Jsou to lidé, kteří dobře znají provoz divadla a pohybují se v něm mnoho let. Zároveň vím alespoň tolik, že Radim Dolanský operu miluje, a pevně věřím, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby rozehnal mračna, která se nad Státní operou stahují.
  S pozdravem
  Adam Plachetka

 4. P.A.Plachetko, vírá tvá Vás uzdravuje. Kdyby p. Dolanský operu opravdu miloval,tak by nepřistoupil na řešení p. náměstka Zdráhala,ale naopak by bojoval za plány ředitele p. Dohnányiho. Co bude dál ukáže čas. Ano, když ředitel odstoup je donucen k odstoupení,tka ten,kdo je zaň jmenován má možnost výběru. A pan Dolanský si vybral,likvidaci SOP,přestože operu miluje.
  Karel

 5. Pane Karle, mohu Vás ujistit, že mnoho a troufám si napsat většina nás "ohrožených" zaměstnanců je sice znepokojena, ale odvoláním pana Dohnányiho potěšeno!!! Mohu Vás také ujistit, že sice situace znepokojující je, nicméně za krátkého působení pana Dohnányiho a jeho "strategického týmu" byla více!

 6. Milý Karle,
  ano, každý má možnost volby, ale přijmout místo může být pro věc mnohem přínosnější, než si o problému povídat v diskuzi na internetu. Samozřejmě neříkám, že se SOP podaří bez problémů zachránit, ani, že se to podaří zrovna panu Dolanskému. Jenom si, asi naivně, myslím, že zrušit operní dům nemůže být tak snadné. Nevím, do jaké situace a s jakými instrukcemi pan Dolanský přišel, ani jsem s ním nemluvil. Jen jsem si dovolil vyjádřit svůj názor, že kdyby sám nevěřil, že jde s nastalou situací něco udělat, nastrčit by se nenechal. Myslel jsem tím, že bychom ho nemuseli soudit jenom za to, že místo přijal, protože ho snad přijal s dobrým záměrem.
  Adam

 7. Ad anonym 29. prosince v 16:35 – ale ale tak do SOP se nám stěhují móresy z České filharmonie…..pánové a dámy si hodlají sami vybírat, kdo jim jako šéf bude nejlépe vyhovovat. Tvrzení, že SOP NENÍ (sic) umělecky vybydlená, je opravdu velmi na pováženou. Ale "když ji (například novou funkci) miluješ, není co řešit"

 8. Leonora3:
  Situacii v SOP nerozumiem, ale samozrejme mi srdce kravaca, ked v Prahe (alebo inde )bude o jednu opernu scenu menej nez dosial. Neohanajme sa vyhovorkami na financie doma a situaciu v inych krajinach. Sme v strednej Europe a v tejto zemepisnej polohe
  klasicka hudba a opera ma vyznamnu ulohu a centralne miesto v kulture. Pred par dnami som nahodou "vygooglovala" interview so Sirom Simonom Rattle v interview s vyznamnym americkym publicistom Charliem Rose. Ked som Sira Simona pocuvala, zelala som si, aby tento rozhovor poculi i na MK CR. V americkej TV hovoril o tom, ake vyznamne miesto ma klasicka hudba v kulture strednej Europy. Ano, skutocne hovoril o centralnom postaveni v kulture v Rakusku, Nemecku,, Ceskoslovensku(!) Madarsku -uvadzam v takom poradi a tak ako to uviedol on sam. Mozno som naivna, a mozno je to len zbozne nase prianie (mozna i prianie jeho manzelky Magdaleny).
  V kazdom pripade rusenie divadiel (mozno nasledne galerii, orchestrov)len bude zhorsovat kulturne klima u nas. Do inych oblasti sa davaju vacsie peniaze a ich dopad na kulturne povedomie je mensie.

  P.S. Trochu od veci, ale do diskusie sa zapojil pan Plachetka. Gratulujeme k Masettovi v Donovi Giovannim v Staatsoper Vieden. Videli sme predstavenie 27.12., bravo! S manzelom sme usudili, ze mate skvele "naslapnuto" na Dona Giovanniho v buducnosti. Vedla spevackych predpokladov i herecky ako velmi suverenny zenich Zerliny.

 9. Nevyčítejme SOP, že v Tristanovi a Isoldě zpívali zahraniční pěvci. Je to specifický, úzkoprofilový obor, který zpívá poměrně malý okruh zpěváků a ti objíždějí divadla po celém světě. Představení mělo překvapivou úroveň a dirigent dokázal, že umělecké rezervy v SOP, zejména v rochestru, jsou! Ostatně ani Parsifala nezpívá sólista ND.
  A nevyčítejme vše panu Dolanskému – je to v současné době zastupující ředitel, který zodpovídá za chod instituce do příchodu nového ředitele, který, doufám, vzejde z řádného konkurzu (na rozdíl od pana Dohnányiho, kterého zejména pohřbil jeho tým "odborníků"!
  Držme palce, ať to SOP přežije. Jsem přesvědčen, že Praha má mít dvě operní scény.

 10. Místo prázdných "tlachů" pana Dolanského bych čekal na tomhle místě vysvětlení ministerstva kultury, co to mělo znamenat.

  Místo obhajoby designovaného vedení SOP, které nikdo nevěří, bych čekal vystoupení onoho ministerského úředníka, který m tahá za nitky. Ten by asi měl vysvětlovat proč to dělá a za jakým účelem.

  Politikové se snaží vecpat do všeho své čumáky a špicly. Kulturu nevyjímaje.

 11. Pavel58:
  A tak z toho prohlášení je mi malinko šoufl. A pak je mi šoufl z "prohlášení |(anonymous) zaměstnanců", kteří jsou z nového vedení celí auf. A pak je mi šoufl z článku v Blesku "Pornoředitel končí: Státní opera se topí v dluzích", podepsaného Kateřinou Kycltovou. A proč je mi šoufl? V prohlášení nového vedení postrádám informaci o tom, co bude – kdy se začne rekonstruovat, co se soubory a tak. A přesto "zaměstnanci" tleskají (trošku mi to připomíná tatrováky v procesu Milady Horákové). A konečně – Luděk Golat i Oliver Dohnányi se pohodlně uživí jinde. A tak jsme si zase vyhnali nějaké ty elity ze země. Nevím o tom, že by o služby pana Dolanského byl zájem i v zahraničí.

 12. Ale no tak, za půl roku se přece ničemu pořádně žilou pustit nedá. Nevím, jestli je Blesk důvěryhodný zdroj, ale tady to vypadá, že citují mluvčiho MK ČR a že je tedy jasno:

  „Zatím je jen jisté, že rekonstrukce se bude týkat především technického zázemí,“ uvedl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík s tím, že rekonstrukce by mohla začít na konci příštího léta a stát bude kolem sto milionů. Opera tak bude na nejméně jednu celou sezonu zavřená! viz zde

  To by mě zajímalo, co přesně v SOP na sezónu 2011/12 plánují, jak píše nový pan ředitel.

 13. V Čechách je to tradice,že ten co něco umí, musí odejít. Kdysi to byl p. Bělohlávek v ČF,teď je to O. Dohnányi. Také nemám strach o p. Dohnányiho. Ten se v zahraničí uplatní. Ale je mi líto, že jej nebudeme moci vidět dirigovat u nás v Čechách. Opět malost zvítězila.
  Mám dotaz. Platí, že dne 3.1.2011 má p. Dohnányi přebrat cenu Evropské unie za umění před předstaením Rusalky?
  Karel

 14. Srovnání s panem Bělohlávkem opravdu není na místě. Dirigentskou kariéru bývalého ředitele jsme mohli v posledních patnácti letech sledovat všichni zde v Čr. Tedy o nějaké mezinárodní kariéře se nedá mluvit /kromě Slovenska./ A rád bych upozornil, že i přes honosný název ceny, se jedná o dost provinční podnik :http://www.euu.ic.cz/main.php?lnk=1001

  Jinak Státní opeře přeji hodně sil, mnohokrát jsem tam zažil báječné představení a dělat z tohoto domu jakousi vybydlenou díru, kde krákorají nějací ztroskotanci, není na místě. D.H. z BH

 15. Pavel58:
  Vážený(á) anonymní D.H. z BH, Vaše úporná snaha dehonestovat p. Dohnányiho je poměrně směšná. O jeho poměrně imopozantní dosavadní kariéře se můžete informovat z veřejných zdrojů, např.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oliver_Dohnányi, http://zivotopis.osobnosti.cz/oliver-dohnanyi.php nebo http://www.statniopera.cz/cs/oliver_dohnanyi.html. Podobně Vaše hodnocení ceny ceny EU za umění jako provinční mi přijde spíše jako trochu trapné okopávání kotníků. Nechcete-li se dostat na úroveň paní Kycltové z Blesku, doporučuji před veřejným vyjádřením alespoň minimální studium relevnantních informnací.

 16. Přeji skvělý rok 2011. Jsem ze SOP. Měl jsem tu čest vystoupit v koncertu na počest Angela Noimanna a musím konstatovat, že na mne jako dirigent udělal velmi dobrý dojem. Samozřejmě, že jsem měl obavu z usazování a roztahování chapadel pana Golata a spol. Pokud se má SOP stát divadlem evropské úrovně, z našich uměleckých klanů (Dvořák, Nekvasil, Golat…)to asi nepůjde. Jejich vize jsou provinční a ke svému prospěchu. Nevím o nikom, kdo by usiloval o prestiž SOP z čímž by stoupala i prestiž osobní. Pravdou je, že pro to jsou potřeba peníze. Pokud MK chce po rekonstrukci udělat ze SOP první operní scénu(o čemž dost pochybuji), musí vybrat obětavého ředitele s nadnárodní vizí a kontakty. Nechme se překvapit. S panem Dolanským jsem mluvil. Dle něj je vše možné a on se bude snažit dělat ve prospěch chodu divadla vše potřebné. Byl potěšen, že se ho Adam Plachetka zastal. Pravdou je, že v této věci je malý pán a rozhodnutí je v rukou MK. Nezbývá, než čekat, jak se vše vyvine. Žádné závěry tady ani jinde v diskuzi teď nemají smysl. Na tahu je MK. Snad vše dopadne ke prospěchu zaměstnanců i diváků SOP. BO

 17. Take preji vsem ve SOP z Montrealu (kde jsme jeste na par hodin v 2010)klidnejsi rok 2011. Stejne jako ND a Stavovske mam rad budovu SOP a doufam, ze se situace vyresi tak, aby radovi zamestanci meli potrebne podminky k dobremu vykonavani svoji prace, aby se zvysila navstevnost vcetne mladsich lidi a aby se nasel prostor pro pripadne hostovani "rising stars" na mezinarodni urovni, jako je ted uz zde nekolikrat zmineny Adam Plachetka.

 18. Ano a tom všem to je. Vše je zase v režii p. Zdráhala z MK a p. Dolanský bude pěkně poslouchat. A možná dostane ohryzanou kostičku. Ale o tom to snad přece nemůže být.
  SOP si zasluhuje mít v čele osobnost. Škoda,že se probudila v nás malost a opět voláme nadnárodní osobnost. Přitom bývalému vedení jste nedali ani 1 sezónu,aby ukázala svůj záměr.
  Karel

 19. Pane Karle. Pročítám si zde vaše příspěvky a nestačím se divit. Vaše reakce je velmi osobní. Jakoby se vás situace okolo SOP dotkla více než současných zaměstnanců v této budově pracujících. Možná jste dostal výpověď.
  Vaše výše zmíněná poznámka o konci zájezdů SOP je velmi podpás a lživá. Zájezdy jsou podepsány a konat se budou.
  Pan Dolanský povede SOP až do rozhodnutí MK o dalších krocích. Vaše tvrzení, že bude jen poslušný pes je na místě, ale není zbytí. Pokud si myslíte, že minulé, prozatimní vedení byli neposlušní psi, tak jim byl vyprášen kožich. Dokazovat neměli co. Za podmínek, kdy dotace nestačí na pokrytí platů zaměstnanců to protě nejde. Mohli se jen roztahovat bez možnosti něco tvořit. Pokud jste o kvalitách a nezištnosti minulého vedení přesvědčen, pak je pro ně jen dobře, že byli odejiti a mohou si najít lepší podmínky pro své záměry, než je tomu v současné době v SOP.
  Ohledně další poznámky o malosti v nadnárodním smýšlení SOP. Jsem přesvědčen, že malost je spíše uvažovat místně a snad se dočkáme i v tomto lepších časů.BO

 20. Pro mé nezúčastněné a nezasvěcené oči se zdá, že jde o válku dvou klanů kamarádíčků. Nejspíš nedopatřením nasadili do uvadajícího operního domu někoho, kdo nepatřil k partě přítelíčků z řad personálu – a byl malér. Druhotně si ten dotyčný nejspíš ještě kn tomu dovedl další své přítelíčky, takže vznikly dvě party kohoutů na jednom smetišťátku?
  Je pozoruhodné, jak se tu v debatě několikrát objevil požadavek, že vše má být tak, aby to vyhovovalo personálu (!!)
  Trochu to připománá tzv. "revoluci" v ČT.
  Promiňte mi drsnější názor, ale myslím si, že na dvě (lehce pdoprůměrné) operní scény Praha nemá – nejde jen o finance.
  Je to taková typicky tuzemská redundance – kolik máme např. na území ČR národů? Soudě podle počtu "národních divadel"?

 21. Vážení diskutující,
  rád bych jen připomněl, že se zaváděním mimopražských Národních divadel začal až po revoluci tým vedený panem Uhdem a poté jejich následovníci. Do té doby bylo Národní jen jedno a podle mého názoru velká část obyvatel naší země to tak chápe dodnes. Pod Národní divadlo spadalo i tehdejší Smetanovo divadlo, které hrálo většinou světový repertoár, zatímco v Národním převažoval repertoár český. Díky tomu nedocházelo k duplicitě titulů v obou divadlech, jak je tomu z velké části dnes, mnohdy se hrají dokonce stejné opery ve stejný večer. V současné době, kdy se rozhodnutím ministerstva vrátila pod hlavičku ND budova Nové scény a s ní i soubor Laterna Magika a kdy se uvažuje o opětovném spojení ND a SOP, se nemohu ubránit dojmu, že se vše vrací zpět ke způsobu řízení a financování tak, jak tomu bylo za socialistické éry. Živě si pamatuji např. dobu vzniku SOP a jejího oddělování od ND, "navracení" budov ND "původním" majitelům", kteří je obratem prodávali atd. atd. Za posledních 20 let na tyto skutečnosti byly vynaloženy značné finanční prostředky, někteří jedinci na tom zajisté velmi slušně vydělali. Ovšem dovedu si představit mnohem účelnější využití těchto peněz. Pokud nakonec vše dopadne podle této vize, neměli nakonec ti komunisté nejlépe propracovaný způsob vedení divadel a potažmo kultury vůbec? Na vše nakonec doplácejí umělečtí pracovníci obou operních domů, kteří jsou nuceni žít v neustálé nejistotě ohledně svojí budoucnosti. Jistě jim "pomáhá" i velmi podprůměrné finanční ohodnocení, které se nyní ještě sníží a dostane se tak na úroveň slušně placené uklízečky. Možná se však stane zázrak a vedení klíčových kulturních institucí počínaje ministerstvem se ujmou lidé s konkrétní vizí a používající onen pověstný zdravý selský rozum. Zatím spatřuji symboliku v nahrazení tradiční novoroční Libuše v ND titulem mnohem příznačnějším – Žebráckou operou.
  Miroslav Kopta

 22. No taky je to pěkná blbost. Ještě bych to pochopil tam, kde mají třeba spolkové země, my jsme ale jedna jediná země členěná na kraje. Takže Brněnské jihomoravské krajské národní divadlo a Ostravské severomoravské krajské národní divadlo a Českobudějovické jihočeské krajské národní divadlo a Plzeňské národní divadlo plzeňského kraje a Liberecké severočeské národní divadlo atd…
  Je to krávovina.

 23. ad Pavel 58: Politikové jsou k…y. Horší než ty, co šlapou v ulicích. Takže, když se zubař rozhodl zrušit – zruší. Jen neměl zavádět tu směšnou rubriku na web MK, je vidět, že dobré umělce bude potřebovat. Jinak bude nevěrohodný a bulvární zubař co jeho plomby vypadávají sám zesměšněn svým mluvčím na internetových stránkách MK a my to ještě budeme platit.

 24. Pan ministr mohl ušetřit více na tu rekonstrukci (které stejně nikdo nevěří), kdyby nevrážel peníze do ostudného a hloupého webu na stránkách MK. To je politická reperezentace! To tu nebylo ani za komunismu. Inu jakou úroveň má ministr, takovou mají jeho podřízení. Hloupé kváky bývalých redaktorů z TV Nova, kteří moc rozumu nepobrali na novém "zábavném" webu MK vám pane ministře moc na prestiži nepřidají. Stejně jako váš přihlouple rozpačitý rozhovor se skupinou Kabát. Ještě na tom novém webu chybí zábavná reportáž o zavírání Státní opery. Luboš

 25. Fanoušci s. Dohnanyiho, s. Golata a spol. Zdeněk a Karel jsou tak dobře informováni o schopnostech obou pánů – dostat divadlo bez konkurzu, vzít si tam několik dobře placených poradců, psát na MK hlášení o katastrofálním technickém a uměleckém stavu, chtít rušit úspěšné tituly a kupovat místo nich několik inscenací z Rigy, to vše, když je nedostatek financí? Půlroční schůzování týmu strategického plánování a jeho analýz tedy našlo na MK odezvu a výsledek je rekonstrukce a to, co je s ní spojeno. Dohnanyi je dirigent, ale vedení divadla nerozumí a nikdy z něho manažer nebude. A neměl ani elementární pud sebezáchovy, když se obklopil Golatovic rodinou a známými. Tady nejsme v Ostravě na oblasti. A je zvláštní, že jejich odchodu nikdo nelituje,situace se uklidnila a pan Dolanský,o kterém nevíte vůbec nic,ale dovolíte si hodnotit, má zkušenosti s operní produkcí a organizací jak v ND, tak v SOP a za daných okolností to je jediný člověk, který se po tom půlročním zmatku a anarchii, pokusil dát chodu divadla jistý řád a souboru vytkl jasný cíl, tj. obhájit uměleckou existenci SOP.

 26. V souvisloti s debatou kolem SOP něco trochu z jiného soudku. Pí Drápelová napsala v jednom článku,že něco podobného,to jest vyresetovat ,by potřebovalo i ND. A začít s novým repertoárem,novými pěvci a novým vedením! V tom jediném s ní souhlasím a tak bych navrhoval jmenovat do vedení opery právě tuto dámu!Protože vždy ví,co je špatně a kde je to lepší,nebyl by pro ní určitě problém během jedné až dvou sezon přestudovat nebo nově nastudovat repertoár,přivést do ND všechny ty úžasné zahraniční sólisty,o kterých neustále píše a vyřešit i takovou maličkost,jako je-kde na to všechno sehnat (obzvlášť dneska) peníze! Pak bychom konečně měli světovou operu a pár diváků by ušetřilo za jízdné do Vídně,Mnichova,Paříže apod. Mě osobně je ale sympatičtější Národní divadlo "pro národ",tj.pro, naštěstí pořád ještě většinu diváků,kteří přijdou do divadla na hezkou operu a hudbu,kteří třeba nemají odborné hudební vzdělání a tudíž si nelámou hlavu,jestli byla tahle árie zazpívaná lépe ve Vídni nebo snad v Paříži! Kteří ale také většinou ctí autora a jeho dílo a respektují podobu,kterou mu autor dal a netrvají tudíž na tom,aby třeba Mařenka běhala po jevišti v džínách,Rusalka byla vraždící prostitutka a Oněgin homosexuál!

 27. Pí Drápelová by byla opravdu výhra! Vzhledem k jejímu hudebnímu vzdělání z "Lidušky" by kritika mohl dělat každý. A pomluvit jakoukoliv inscenaci, z pozic takto dosaženého hudebního vzdělání, je výsměchem fundované kritice. To, že se v ND plýtvá a jeho schodek dosáhl stamilionu je pravda, která by měla zajímat kontrolní orgány MK. Protože tam bude asi nějaký problém ve vedení.
  A resetovat – začít od nuly? A kde vzít nové a lepší zpěváky a inscenátory, když operní rybníček je tak malý?

Napsat komentář