Dolanský odvolán, vedením Státní opery pověřen Černý

  1. 1
  2. 2

Po pondělních protestech před budovou ministerstva kultury, organizovaných zaměstnanci pražské Státní opery, se rozhodl ministr kultury Jiří Besser k radiálnímu kroku. Radima Dolanského, pověřeného vedením druhého pražského operního domu, odvolal z funkce, protože „nedokázal splnit základní úkoly nutné pro chod státní instituce,“ jak stojí v oficiálním prohlášení ministerstva.

„Pan Dolanský mi 20. prosince loňského roku, když přijímal pověření řídit Státní operu Praha, něco slíbil. Měl odpovědně a ve spolupráci se zřizovatelem připravit návrh transformace Státní opery a Národního divadla. To, co za dva a půl měsíce předvedl je tristní, a určovat, jestli mám nebo nemám odvolat svého náměstka Radka Zdráhala, to je vyloženě neslušné,“ uvedl ministr ministr kultury Besser na internetových stránkách ministerstva.

Dolanský označil náměstka ministra Radka Zdráhala za nekompetentního. Přitom právě na Zdráhalův návrh byl Dolanský pověřen řízením Státní opery. V rozhovoru na stránkách ministerstva náměstek píše, že s úvahami o reformě opery i případného dalšího směřování institutce byl Dolanský seznámen a souhlasil s nimi. Pak se ale, podle Zdráhalových slov, stal „přes noc z pověřeného ředitele něco jako odborový předák“. Mimo jiné místo požadované analýzy případného sloučení Státní opery a Národního divadla, dvou příspěvkových organizací ministerstva kultury, odevzdal koncepci, která nadále počítá se samostatností SOP, uvádí příklad náměstek.

„Myslím si, že pan ministr nemá důvod být nespokojený s mojí prací,“ odmítá kritiku Dolanský. Připustil, že on i ministr mají jiný názor na reformu operní scény v Praze. „Nikdo ze Státní opery není proti zlepšení současného stavu, přišel jsem s návrhy jak toho docílit a očekával jsem diskusi,“ dodal Dolanský.

Ministr Besser ve svém dnešní prohlášení dále uvedl: „Pan Dolanský byl pověřen řízením významné státní kulturní instituce. Zdůrazňuji pověřen! Nikoli jmenován. A takto pověřený úředník se místo plnění svých povinností od začátku věnuje výhradně tomu, že reprezentanty státu, kterými byl pověřen, naprosto zbytečně a hlavně bezdůvodně očerňuje. To zkrátka nejde!“, rozčílil se Besser a dočasným vedením Státní opery pověřil současného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

Ondřej Černý považuje za svůj prvořadý úkol uklidnění situace ve Státní opeře. „Dokázal jsem určitá nedorozumění vysvětlit zaměstnancům Národního divadla a věřím, že to dokáži i v případě Státní opery Praha. Kdo se jen trochu o chod těchto dvou institucí zajímá, musí vědět, že určité změny jsou prostě nutné,“ cituje ministerstvo kultury Ondřeje Černého.


Vysvětlení od ministra chtějí požadovat poslanci. Dolanský byl odvolán pár desítek minut poté, co svůj projekt představil poslancům podvýboru pro kulturu. „Pan Dolanský byl u nás na podvýboru, protože jsme ho pozvali, aby nám odprezentoval svoji vizi. Ve třináct hodin byl hned pozván na kobereček k ministrovi a odvolán. Nevím, jestli to bral ministr jako nějakou rebelii. Nálada v podvýboru je nakloněná tomu neslučovat obě instituce,“ uvedla poslankyně Kateřina Klasnová.

Aktualizováno (též o stanovisko Státní opery a stanovisko baletního souboru Státní opery):
Podle informací Opery Plus chtějí zaměstnanci Státní opery Praha před začátkem dnešního večerního představení Rigoletta přečíst své prohlášení. Petici proti odvolání Radima Dolanského odboráři připravují, k dispozici má být během příštích dnů.

Dokument:

Reakce Státní opery Praha na vyjádření ministra kultury MUDr. Jiřího Bessera

Radim Dolanský nastoupil do funkce pověřeného ředitele SOP v situaci, kdy Státní opera Praha měla dluh 18 miliónů korun. Minulé vedení (od 1. 7. do 20. 12. 2010) vneslo do SOP naprostou dezorganizaci a veškerou svou práci soustředilo do vymýšlení strategických vizí a plánování nových premiér s finančně náročnými zahraničními týmy.

Po nástupu Radima Dolanského se situace radikálně změnila k lepšímu – dluh se zmenšil o téměř 5 miliónů korun a především SOP začala opět normálně fungovat.
Radim Dolanský nejen, že bez problémů řešil běžné provozní každodenní záležitosti, naplánoval sezonu 2011/ 2012, ale jednal také s významnými mezinárodními firmami, smlouva s jednou je těsně před podpisem, jednání s druhou úspěšně pokračují.

S primátorem hl. m. Prahy MUDr. Bohuslavem Svobodou se domluvil na budoucím možném spolufinancování SOP a Magistrát přislíbil uhradit náklady na jednu až dvě premiéry v roce 2012.

Ke spolupráci se Státní operou Praha získal mezinárodně proslulé osobnosti, dirigenty Jana Lathama-Koeniga a Gerda Albrechta a ředitelku Královské opery Covent Garden v Londýně, paní Elaine Padmore.

20. prosince 2010 pan ministr kultury MUDr. Jiří Besser pověřil Radima Dolanského tímto úkolem: převzít provoz SOP a maximálně snížit náklady na její provoz. Tento úkol Radim Dolanský splnil beze zbytku, aniž se to dotklo umělecké kvality souboru.

Dokument:

Stanovisko zaměstnanců baletního souboru Státní opery Praha k případným organizačním změnám v baletu SOP a ND a jejich možnému sloučení do jednoho celku

My, zaměstnanci baletního souboru SOP, v souvislosti se získanými informacemi o případných připravovaných změnách ve struktuře baletního souboru Státní opery Praha, chceme vyjádřit svoje následující stanovisko k její případné realizaci, s vědomím, že nám nenáleží kompetence o ní rozhodovat.

Včerejším rozhodnutí Ministra kultury ČR MUDr. Jiřího Bessera odvolat Radima Dolanského z pozice ředitele pověřeného řízením SOP a dosadit Ondřeje Černého na tuto funkci nás velice překvapilo a rozhořčilo. Tímto krokem jsme velmi znepokojeni a nutí nás k obavám i vážnému zamyšlení nad osudem i stavem budoucí existence baletu SOP jako samostatného celku, který je mj. v Praze jediným souborem profilujícím se jako balet s klasickým repertoárem a tím napomáhajícím udržet historicky dané hodnoty.

K výše uvedenému názoru nás vede několik posledních prohlášení i vyjádření nového ředitele SOP Ondřeje Černého o možném spojení baletu SOP a ND:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
103 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments