Dolanský odvolán, vedením Státní opery pověřen Černý

 1. 1
 2. 2

Po pondělních protestech před budovou ministerstva kultury, organizovaných zaměstnanci pražské Státní opery, se rozhodl ministr kultury Jiří Besser k radiálnímu kroku. Radima Dolanského, pověřeného vedením druhého pražského operního domu, odvolal z funkce, protože “nedokázal splnit základní úkoly nutné pro chod státní instituce,” jak stojí v oficiálním prohlášení ministerstva.

“Pan Dolanský mi 20. prosince loňského roku, když přijímal pověření řídit Státní operu Praha, něco slíbil. Měl odpovědně a ve spolupráci se zřizovatelem připravit návrh transformace Státní opery a Národního divadla. To, co za dva a půl měsíce předvedl je tristní, a určovat, jestli mám nebo nemám odvolat svého náměstka Radka Zdráhala, to je vyloženě neslušné,” uvedl ministr ministr kultury Besser na internetových stránkách ministerstva.

Dolanský označil náměstka ministra Radka Zdráhala za nekompetentního. Přitom právě na Zdráhalův návrh byl Dolanský pověřen řízením Státní opery. V rozhovoru na stránkách ministerstva náměstek píše, že s úvahami o reformě opery i případného dalšího směřování institutce byl Dolanský seznámen a souhlasil s nimi. Pak se ale, podle Zdráhalových slov, stal “přes noc z pověřeného ředitele něco jako odborový předák”. Mimo jiné místo požadované analýzy případného sloučení Státní opery a Národního divadla, dvou příspěvkových organizací ministerstva kultury, odevzdal koncepci, která nadále počítá se samostatností SOP, uvádí příklad náměstek.

“Myslím si, že pan ministr nemá důvod být nespokojený s mojí prací,” odmítá kritiku Dolanský. Připustil, že on i ministr mají jiný názor na reformu operní scény v Praze. “Nikdo ze Státní opery není proti zlepšení současného stavu, přišel jsem s návrhy jak toho docílit a očekával jsem diskusi,” dodal Dolanský.

Ministr Besser ve svém dnešní prohlášení dále uvedl: “Pan Dolanský byl pověřen řízením významné státní kulturní instituce. Zdůrazňuji pověřen! Nikoli jmenován. A takto pověřený úředník se místo plnění svých povinností od začátku věnuje výhradně tomu, že reprezentanty státu, kterými byl pověřen, naprosto zbytečně a hlavně bezdůvodně očerňuje. To zkrátka nejde!”, rozčílil se Besser a dočasným vedením Státní opery pověřil současného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

Ondřej Černý považuje za svůj prvořadý úkol uklidnění situace ve Státní opeře. “Dokázal jsem určitá nedorozumění vysvětlit zaměstnancům Národního divadla a věřím, že to dokáži i v případě Státní opery Praha. Kdo se jen trochu o chod těchto dvou institucí zajímá, musí vědět, že určité změny jsou prostě nutné,” cituje ministerstvo kultury Ondřeje Černého.


Vysvětlení od ministra chtějí požadovat poslanci. Dolanský byl odvolán pár desítek minut poté, co svůj projekt představil poslancům podvýboru pro kulturu. “Pan Dolanský byl u nás na podvýboru, protože jsme ho pozvali, aby nám odprezentoval svoji vizi. Ve třináct hodin byl hned pozván na kobereček k ministrovi a odvolán. Nevím, jestli to bral ministr jako nějakou rebelii. Nálada v podvýboru je nakloněná tomu neslučovat obě instituce,” uvedla poslankyně Kateřina Klasnová.

Aktualizováno (též o stanovisko Státní opery a stanovisko baletního souboru Státní opery):
Podle informací Opery Plus chtějí zaměstnanci Státní opery Praha před začátkem dnešního večerního představení Rigoletta přečíst své prohlášení. Petici proti odvolání Radima Dolanského odboráři připravují, k dispozici má být během příštích dnů.

Dokument:

Reakce Státní opery Praha na vyjádření ministra kultury MUDr. Jiřího Bessera

Radim Dolanský nastoupil do funkce pověřeného ředitele SOP v situaci, kdy Státní opera Praha měla dluh 18 miliónů korun. Minulé vedení (od 1. 7. do 20. 12. 2010) vneslo do SOP naprostou dezorganizaci a veškerou svou práci soustředilo do vymýšlení strategických vizí a plánování nových premiér s finančně náročnými zahraničními týmy.

Po nástupu Radima Dolanského se situace radikálně změnila k lepšímu – dluh se zmenšil o téměř 5 miliónů korun a především SOP začala opět normálně fungovat.
Radim Dolanský nejen, že bez problémů řešil běžné provozní každodenní záležitosti, naplánoval sezonu 2011/ 2012, ale jednal také s významnými mezinárodními firmami, smlouva s jednou je těsně před podpisem, jednání s druhou úspěšně pokračují.

S primátorem hl. m. Prahy MUDr. Bohuslavem Svobodou se domluvil na budoucím možném spolufinancování SOP a Magistrát přislíbil uhradit náklady na jednu až dvě premiéry v roce 2012.

Ke spolupráci se Státní operou Praha získal mezinárodně proslulé osobnosti, dirigenty Jana Lathama-Koeniga a Gerda Albrechta a ředitelku Královské opery Covent Garden v Londýně, paní Elaine Padmore.

20. prosince 2010 pan ministr kultury MUDr. Jiří Besser pověřil Radima Dolanského tímto úkolem: převzít provoz SOP a maximálně snížit náklady na její provoz. Tento úkol Radim Dolanský splnil beze zbytku, aniž se to dotklo umělecké kvality souboru.

Dokument:

Stanovisko zaměstnanců baletního souboru Státní opery Praha k případným organizačním změnám v baletu SOP a ND a jejich možnému sloučení do jednoho celku

My, zaměstnanci baletního souboru SOP, v souvislosti se získanými informacemi o případných připravovaných změnách ve struktuře baletního souboru Státní opery Praha, chceme vyjádřit svoje následující stanovisko k její případné realizaci, s vědomím, že nám nenáleží kompetence o ní rozhodovat.

Včerejším rozhodnutí Ministra kultury ČR MUDr. Jiřího Bessera odvolat Radima Dolanského z pozice ředitele pověřeného řízením SOP a dosadit Ondřeje Černého na tuto funkci nás velice překvapilo a rozhořčilo. Tímto krokem jsme velmi znepokojeni a nutí nás k obavám i vážnému zamyšlení nad osudem i stavem budoucí existence baletu SOP jako samostatného celku, který je mj. v Praze jediným souborem profilujícím se jako balet s klasickým repertoárem a tím napomáhajícím udržet historicky dané hodnoty.

K výše uvedenému názoru nás vede několik posledních prohlášení i vyjádření nového ředitele SOP Ondřeje Černého o možném spojení baletu SOP a ND:

 1. 1
 2. 2

Reakcí (103) “Dolanský odvolán, vedením Státní opery pověřen Černý

 1. Nad SOP byl vyhlasen protektorat. Nejvyssi ministersky protektor soudruh Besser se nastval a na nespokojene umelce v SOP uvalil nucenou spravu. Katem byl jmenovan O.Cerny, ktery funkci rychle a rad prijal. Za poruseni protektoratnich zakonu hrozi provinilcum smrt=rozumej propusteni a tim ztrata zivobyti. O rychlem a uspesnem postupu anektovani SOP byl tez informovan eminence Belohlavek, ktery tak s pychou a mozna i slzou v oku prehledl sve oddane (poddane). Jeho naroky stvrzene smlouvou s MK tak budou jistojiste naplneny a CF i PKF dojdou svych financnich i jinych vyhod. Pote se mozna dostane i na tu umeleckou uroven v opere. Ta ale neni ted na poradu dne. Pavel Kouhout

 2. Tento zpusob jednani ze strany MK a jeho vedeni povazuji za velmi nestastny administrativni krok vedle.

  Vypada to, ze vse bylo uvareno uz predem a O. Cerny cekal na vhodny moment 'to take over'. Moc toho o nem nevim, ale jeho nedavna verejna vystoupeni a zpusob vyjadrovani nejsou vubec impresivni. Uvazoval jsem, ze se pripojim malym prispevkem k Mecenaskemu klubu ND, ted s tim rozhodne pockam.

  Bude z toho trochu mezinarodni ostudy, ale to rychle prejde – pamatujete na Mnichov 1938?

  Je snad ted v Praze ministr Besser jedinou autoritou, ktera muze s carte blanche likvidovat kulturni instituce? Co tomu rikaji ostatni poslanci? Co magistrat mesta Prahy?

  Nebo se zase bude cekat na pad dalsi vlady, kdy vsechno pujde 'do kytek' a bude se zacinat znovu a vse se bude pracne vyhrabavat z popela?

 3. No tak sláva !!! Jedna z překážek nadčasových vizí MK odstraněna. Radim Dolanský přestane škodit. Nyní nás můžou konečně pánové MUDr. J. Besser a MgA. R. Zdráhal poučit, co že je to pravé umění a ta kultura. To se mi ulevilo. Asi čtyřicet pět let návštěv v opeře tápu, neschopen rozeznat pravé od falešného. Ti chlapci mi slibují, že se za dva měsíce dočkám. Spasitel pan O. Černý to dokázal za patnáct dnů. Klobouk dolů. Akorát jsem nikde nenašel jeho spásné elaboráty. Zato záměry na základě nichž byl jmenován ředitelem našeho Národního divadla, jsem lačně studoval podrobně. Ó jak je veškeré naplnil. Takže vedením SOP byl pověřen jediný možný. Doufám, že lano z Londýna, New Yorku, Milána a dalších kulhajících oper bude brzy vhozeno do jeho pracovny. Poté se vše sloučí pod odborným a laskavým dohledem milého J. Bessera. Konečně pozdvihneme úroveň světové opery do výšin o které všichni sníme, vy, já i ten skromný zubař z Berouna. Hodně se těším, zdraví A. Hart

 4. Takže v podstatě už začali slučovat.
  Žádná diskuse, žádná komise. Oni to prostě udělají tím nejsprostším možným způsobem. Fuj, je mi z toho nanic.
  Stávková pohotovost nebo demonstrace nutná!
  SOP si nemůže dovolit nehrát, to by jen nahrávalo úplnému zrušení a způsobilo nevoli veřejnosti. Takže hrát, ale informovat. Stávkovat chytře. A určitě oslovte ostatní orchestry s žádostí o podporu. Mnoho zaměstnanců SOP bylo před Rudolfinem na schodech také, když šlo o filharmonii.
  A případná petice musí být i v online verzi!
  To přeci není takový problém zřídit. Nebo alespoň přes FB.

 5. Takže za chvíli se dovíme o spojení SOP a ND – takže tímto se VRACÍME do roku 1948/49, kdy USNESENÍM VLÁDY bylo Divadlo 5. května (Smetanovo) ZAČLENĚNO DO SVAZKU ND JAKO JEHO 3. SCÉNA. Tímto se vracíme do neblahých děsných let 1948-1989?! A… co bude následovat?! Znárodnění našeho soukromého najetku a uranové doly?! Co vlastně MK těmito tanečky sleduje? Chce snad vylepšit ekonomickou situaci ND, které ač má větší dotace, má vyšší ztrátu než SOP. Ryba smrdí vždy od hlavy! NÁVRH: snížení administrativního aparátu ND a pak ať ND ukáže co umí, ale samostatně bez SOP.

 6. Nevím, proč se občas stydím za chování někoho jiného, teď se stydím za chování ministra kultury. Nevzpomínám si, že by se takto choval některý z jeho předchůdců. Z odvolání pana Dolanského je mi smutno – pan Richard Sporka bohužel nebyl jediným odvolaným. Doufám, že aspoň pro někoho bude dnešní večer pěkný. Fandím odborářům SOP! Eva Kolářová

 7. Nechápu,proč se tu navážíte někteří do ND?ND STOJÍ ZA RADIMEM DOLANSKÝM!!!Pan ředitel Černý žádnou situaci v ND neuklidnil,to jsou sprosté lži…Toto byla ta poslední kapka a snad už se ted budou dít věci…Jinak to,co dnes předvedl ministr kultury je jasný důkaz,že demokracie v CR definitivně skončila,čest Vaší práci soudruhu ministře!A jak tu někdo přede mnou trefně napsal Radime RITORNA VINCITOR!

 8. Chování ministra Bessera je zarážející a znepokojující. Pokud toto je chování člověka, který je v čele resortu, který má chránit, rozvíjet kulturní dědictví, tak nám pománej PánBůh.

  Místo obrany zachování kultury, velké neopodstatněné zásahy, nepřipravené koncepce…nejprve destabilizace souboru podáním informace o nutnosti rekonstrukce, odvolání dosazeného ředitele po necelých 6 měsících, pak rychlé "vaření podkladů z vody" a změna informace, že důvodem případného sloučení jsou hlavně ekonomické důvody a snahy o zefektivnění chodu operních stánků se snahou o zvýšení kulturní úrovně. Nevím, kdo a jak toto poměřuje, když ministr raději než na operu jde na Kabáty, nebo na hokej…Je skutečně zarážející, že tento člověk i náměstek Zdráhal takto zásadním způsobem ovlivnují osud dvou scén, který naši předkové pracně budovali a ted … v 21. století…kdy se dávají investice do nesmyslných projektů, nákupů, služebních cest ministerských úředníků není dostatek prostředků na běžný provoz dvou operních domů v Praze.

  Odvolání p. Dolanského je jen důkazem, že místo věcných argumentů ministr používá prostředky moci. Místo diskuze, je represe. Místo strategie a vize, příprav, je nyní "nucená správa" … takže už je rozhodnuto…. Ministr si zřejmě myslel , že v osobě p.Dolanského najde jen panáka, který se nezmůže na vlastní názor. Zmýlil se, ale ke škodě nás všech ho odvolal a nyní už p.Dolanský nemá možnost prokázat, zda jeho vize by byla alternativou. Už žádná alternativa nebude. Jen TOTALITA.

  Pokud ministr Besser během 8 měsíců nejprve vybere dva ředitele a poté oba odvolá za dosti nejasných důvodů, bez podložených podkladů…je to znepokojující. Pokud tedy i toto neukazuje na jeho manažerskou neschopnost. Pokud byli pánové Dohnanyi a Dolanský neschopní a špatní, výběr prováděl ministr a jeho tým…chyba a manažerské pochybení je za nimi….už je načase změnit obsazení ministerstva!!! Pokud byli schopní a on je odvolal…je to ostuda. V každém případě p.Besser by se raději měl vrátit do Berouna organizovat tam hrnčířské trhy a pan Zdráhal by mohl s ním.

  Jitka M.

 9. ND opakuje, že mělo snahu se s členy SOP domluvit na nějakém společném postupu. Snaha se ale obrátila proti členům ND. Protestní akci před Ministerstvem kultury s otevřeným dopisem si SOP zorganizovala sama a bez konzultace s ND. SOP při této akci nestála o spolupráci s Národním divadlem.

 10. Pro anonym 21.38 Akci před ministerstvem si SOP zorganizovala sama,jak bylo výše napsáno.V ND byla důležitá sedací zkouška opery Parsifal a členové ND by se tudíž ani nemohli zúčastnit. Pan Černý nám žádné vyšší platy neslíbil,ba naopak,potvrdil,že žádné navyšovaní nemáme ani v dalším roce čekat. Když něco nevím,tak to sem prosím pěkně nepíšu a nematu ostatní.

 11. Pro členy ND není detail, když je někdo neprávem jak výše uvedeno nazývá zbabělci. Je neoddiskutovatelný fakt, že se členové ND snažili o spolupráci se SOP, viz setkání s náměstkem Zdráhalem v hledišti SOP, kde mnozí veřejně vystupovali a viz návštěva ředitele Dolanského v jeho ředitelně. Další samostatný postup jak výše uvedeno si SOP zvolila sama. SOP neměla zájem na společném postupu, na společném tématu otevřeného dopisu a na společné protestní akci před Ministerstvem kultury. Kdo nezná skutečnost, nechť nesoudí. Nyní ale eventuálně obraťte svůj hněv proti skutečnému nepříteli a nikoliv proti kolegům z ND, kteří za současný Váš stav nemohou. Budete-li křivě osočovat kolegy z ND, Vaši nepřátelé se budou jen radovat.

 12. Rád bych připojil doušku k několika příspěvkům, které se ostře vyhrazují proti petici p. Sporky, proti členům ND atd. Velmi mě mrzí, že spousta lidí není schopna pochopit, že na nějaké nevraživosti takového typu není čas. Každá taková ztráta času a štěpení sil umělecké obce a kulturní společnosti mají za důsledek jen to, že se ulehčují likvidační procesy MK. Vážení, zamyslete se, zda-li je pro vás více zachování SOP a dobré fungování dalších institucí, nebo to, že je Vám někdo nesympatický. Tváří v tvář tomu, co se děje, mi nějaké nevraživosti opravdu přijdou dost malé.

  Děkuji panu Dolanskému, snad se bude moci k rozdělané práci vrátit. Lukáš Vytlačil.

 13. Souhlasím s M.Štědrovou. V současné chvíli je jedno, kdo založil petici, ale k jakému účelu. Když má někdo dobrý nápad, je mi jedno, co si o něm myslím a nápad podpořím. Averze mi klidně může zůstat dál. S textem petice se ztotožňuji. BO

  připojujeme se k výzvě Mgr. Richarda Sporky ze dne 25.11.2010:
  „Vyzývám ministra kultury Jiřího Bessera k okamžitému odstoupení z funkce ministra, neboť je to člověk, který neprokázal schopnost kultuře rozumět ani se kulturně chovat. Do svého úřadu přinesl aroganci, čistky a strach, které jsou jeho mocenským nástrojem. Lživá a zákeřná prohlášení v mediích, která zpochybňují a znevěrohodňují práci ředitelů příspěvkových organizací MKČR, jsou jeho stylem. Jiří Besser odmítá přímo komunikovat s lidmi, kteří oprávněně a konstruktivně kritizují některé chybné kroky Ministerstva kultury. Ministr kultury není jen „ředitel“ ministerstva. On je ministrem pro kulturu, má dbát o její rozvoj a má být příkladem kulturního jednání.“

 14. To 21:38 Proč si děláte nepřátele z lidí,kteří jsou na Vaší straně(ND)???Takto chcete bojovat?Když dva se perou Besser se směje…To se mi snad zdá.Jsem z ND,čestně prohlašuji,že jsem o žádné akci SOP před ministerstvem nevěděl!!!Z čeho nás tu obvinujete?SOP odmítá naše společné návrhy,kope tvrdě jen za sebe,a když se jim něco pokazí,hází špínu na ND.Proto,že se náš ředitel jmenuje Černý,tak jsme všichni kolaboranti???Už se tam u nádraží probudte…

 15. Pro anonymní 22:40
  Je mi to moc líto,protože se také domnívám,že nejdůležitější je jednota v postupu proti MK.Ale na vlastní oči jsem viděla petici Za zachování souborů Státní opery Praha a souborů Národního divadla v Praze jež byla připravena společně za ND i SOP. Zástupci ND ji však nepodepsali a tak SOP podtrhli. Teprve potom bylo rozhodnuto o samostaném postupu SOP.
  Ti z ND,kteří chtěli s SOP spolupracovat se musí zeptat svých zástupců,proč se tak zachovali.
  St.Moravová

 16. Vážená paní Moravová, právě jste osobně přispěla v duchu předešlých příspěvků k dalšímu znesváření členů SOP a ND. Jestli Vás Vaši zástupci v SOP informují o tom,že byla připravena petice a že ji zástupci ND podtrhli, tak Vám Vaši zástupci buď lžou, nebo si vymýšlíte Vy. Petice se připravovala, s ND bylo k tomuto účelu zorganizováno pouhé jediné jednání za přítomnosti pana Dolanského a zúčastnění se rozešli s tím, že se obsah dokumentu dále bude ladit tak, aby vyhovoval oběma institucím SOP i ND a aby dokument postihl zájmy souborů obou operních domů. K podepsání nedošlo, protože zástupci SOP přestali s ND komunikovat a žádná společná petice nevznikla, proto její podepsání ani nemohlo být nikým z ND odmítnuto. Obraťte prosím svůj hněv jiným směrem, nikoliv ke členům Národního divadla.

 17. Musím konstatovat, že zástupci členů ND byli o protestní akci informováni a věděli, že k ní dojde během jejich zkoušky. Tudíž se s jejich podporou nepočítalo. Jestli jim to jejich zástupci nesdělili, musí si to vyříkat uvnitř ND. Krom toho byla protestní akce zveřejněna den předem v médiích.

 18. Vážená paní Moravová,kteří zástupci ND nepodepsali petici,budte prosím konkrétní?A jakou petici máte na mysli?Vy jste nějakou společnou petici viděla?Myslím,že trochu lžete,protože na společné petici tak jak byla sepsána v ND se zástupci ND a SOP neshodli a bylo domluveno,že bude přepracována.O žádné"druhé"petici nevím…Jestli vám jde o společnou věc,přestante tu neustále očernovat ND nesmysly,jako,že SOP házíme přes palubu a někdo nám slibuje platy 35000,NENÍ TO PRAVDA!!!

 19. Prominte,ale trochu mi uniká,proč,když plánuji protest a chci,aby mě podpořilo co nejvíc lidí,tak ho naplánuji v čase,kdy vím,že je v ND sedací zkouška na 6ti hodinového Parsifala?Na jednu stranu tu píšete,že se s ND nepočítalo a na stranu druhou nám vyčítáte,že jsme nedorazili.tak já nevím,co chcete.Fakt je,že v ND nám o žádném protestu nikdo nic neřekl a na média den předem nebyl čas,nebot v ND byl dvoják Giovanniho,pokud si vzpomínám..

 20. Paní Moravcová, Vaše nekompetentní vyjádření jsem nesprávně nazval hněvem. Omlouvám se a opravuji se v tom smyslu, že Vaše vyjádření je pomluvou členů ND nezakládající se na pravdivých informacích. A přestaňte si už brát člny ND a jejich zástpuce prosím do úst. Obraťte prosím Vaši pozornost jiným směrem.

 21. Právě proto Vás paní Moravová prosíme,pokud máte nějakou oficiální petici,o které my zhola nic nevíme,sdělte tu veřejně jména,nebo aspon zastupci kterých skupin odmítli petici podepsat?My si to už s nimi vyřídíme.Budte konkrétní,takovéto osočování nikam nevede.Mohu s klidem prohlásit,že aspon 90% zaměstnanců ND je připraveno petici podepsat

 22. V ND nám zástupci nic neřekli, protořže s nimi nikdo ze SOP nekomunikoval a o protestu je neinformoval a nikdo ze SOP žádnému zástupci ND v nějakém rozumném termínu předem nenavrhl, aby zorganizoval účast členů ND na protestní akci SOP. Prostě si vymýšlíte a pomlouváte. Jestliže nikoliv, tak konkrétně uveďte, kdo ze zástupců ND byl informován a požádán o zorganizování podpory Vaší akce a kdo to bojkotoval. Jsem si jistý, že nevíte.

 23. Po precteni zpravy o tom, ze Radim Dolansky byl ministrem Besserem odvolan z funkce, jakozto kumulacniho bodu predchozich udalosti kolem nekompetentniho jednani MK vuci obema prazskym opernim domum, jsem se domnival, ze mne snad zadna horsi zprava dnes uz neceka (pisu dnes, i kdyz je po pulnoci, protoze jsem teprve pred chvili dorazil z prace).
  Jak hluboce jsem se mylil!!!
  Po precteni nekterych vyse uvedenych komentaru se mi udelalo doslova fyzicky nevolno.
  Klasik by mozna rekl "Dekuji Vam, ze jste zustali Cechy", jak tomuhle zbytecnemu handrkovani rikam trapne cechackovstvi.
  A nikdy jsem si nemyslel, ze k tomu dojde, ale ted to mozna tak budu citit – kdyz nejsou soubory ani jednotlivi clenove ND a SOP schopni komunikovat na urovni vzajemne ucty a namisto handrkovani o tom, co je ci vina, spojit sily v myslenku dosazeni cile ktery maji ve vysledku jendotny – mozna si tohle dacanske chovani od nekulturniho ministra kultury zaslouzi.
  Hluboce a uprimne se omlouvam vsem, kterych se to netyka.
  Petr Simak, Londyn
  (omlouvam se, ze jsem ten text tak natahl, strucnejsi a mozna vystiznejsi verze by zrejme byla odstranena pro prilisnou jadrnost nekterych udernejsich vyrazu, ktere bych se za zadych okolnosti nerozvazoval pouzit treba v rekvizitarne pri rozhovoru s divadelnimi kolegy)

 24. Vyuziju toho, ze v tomto vlakne diskutuji zamestnanci ND. Pan Cerny tvrdi, ze se mu povedlo uklidnit situaci v ND a vysvetlit zamestnancum ND zamery MK. Muzete nam, zamestnancum SOP prosim sdelit, co vam pan Cerny rikal a cim vas uklidnil? Nas takove uklidnovani asi brzy ceka (jestli bude mit Cerny odvahu pred nas predstoupit)

  Co se spolecneho protestu tyce, dost dobre je to tu na O+ chronologicky serazeno. Kazdy muze dohledat, jak se udalosti sebehly.

 25. Nemá cenu hledat důvody proč se zatím zaměstanaci SOP a ND nespojili. V zájnou obou stran, ale hlavně v zájmu opery a baletu v Praze je, aby se konečně zaměstnanci SOP a ND spojili a začali vystupovat jednotně. Jinak skutečně dojde k tomu, čeho se všichni obáváme, totiž SOP a ND budou násilně, bezkoncepčně a naprosto účelově spojeny. Pak již bude pozdě bycha honiti …

 26. A nechtějí umělecké složky ND zastávkovat 19. března? To by bylo opravdu velké gesto vůči kolegům z SOP i vůči celé kulturní veřejnosti. Jsem si jistý, že publikum by to tentokrát pochopilo a nezuřilo by jako při stávce ČF. Absolutní mediální pozornost by byla v takovém případě zaručena a určitě by to s Besserovým křeslem hodně zatřáslo, jestli by to vůbec ustál. Už včera ve zpravodajství ČT se zdál být hodně nejistý a to, že na konci svého rozhovoru potvrdil, že Černý povede obě divadla až do sloučení ukazuje, že už to nezvládá a přestává se kontrolovat.

 27. Dobré dopoledne, jen pár slov pro některé z diskutujících: Jsme přesvědčeni, že náš portál věnuje problémům opery v Praze prostoru více než dost, a že to, že bychom nadržovali té či oné straně, nám nikdo vytýkat nemůže. I nadále ale budeme mazat ty z komentářů, které ve slušné a kultivované diskusi nemají místo. Děkujeme za pochopení.

 28. Ad anonym 4. března 2011 11:59.
  Vážený, dovolte, abych pochyboval o Vaší schopnosti zdravého úsudku. Vy si opravdu myslíte, že po tom, co SOP nemělo zájem o koordinaci protestní akce před MK se členy ND, budou umělecké složky ND cítit potřebu za členy SOP stávkovat 19.3., kdy je v ND premiéra připravované premiéry Parsifal? Nebo je to od Vás nějaký vtip, ale v tom případě velmi špatný.

 29. Nechápu jakým právem a z pozice koho se tu SOP morálně naváží do ND.Sami stávkují dopoledne,bez předchozí domluvy s "kolegy"z ND,ale po ND chtějí,aby solidárně rušilo premieru Parsifala,běhají tu fámy o spolčení ND s ředitelem Černým,který jim nasliboval bůhvíco a podobné NESMYSLY o neexistující petici,kterou ti zlí kolegové z ND nechtějí podepsat.Nezlobte se,chováte se jako ukřivděné děti,jestli takto chcete pokračovat ve Vašem boji,místo toho,abyste si sedli s ND za jednací stůl,tak to má pan ministr v kapse…

 30. Paní Moravová tak naposled…Návrhů petice Vám můžu poslat na mail klidně 20,naposledy opakuji,že na společném znění petice se SOP a ND neshodli,tudíž nebylo co podepsat,nepodepisují se návrhy,ale společná prohlášení…A stále jste nám nenapsala,kdo konkrétně odmítl tu Vaši petici podepsat.Do té doby prosím nechte ND na pokoji.

 31. Tak se mi zdá, že nějaký přičinlivý podúředníček sedí u počítače, a kalí vodu. Rozhádat SOP a ND je přece produktivní. Že bude sloučení provedeno, je téměř jisté. Jen je mi záhadou, proč to musí proběhnout tak potupným způsobem pro všechny strany. Ale někomu prý na nemoc z moci stačí dny. mb

 32. Divadlo není firma. Divadlo je divadlo. A není soukromé. Jedno je národní a druhé státní. Nejde tu o zaměstnance, ale i diváky! Jde tu o českou kulturu! Nepište sem nesmysly. Jestli závidíte státním zaměstnancům, jděte ze soukromé firmy pracovat do státní. Ale to je jen Vaše věc, nijak to nesouvisí s děním v české kultuře.
  Rgyt

 33. Vážení umělci nejen z ND. Zaměstnancům SOP byla ve čtvrtek zasazena hluboká a bolestivá rána. Pochopte prosím, že se jejich zraky teď upírají k Vám a prahnou po porozumění a spoluúčasti. Nemějte prosím za zlé některým diskutujícím, že se z pocitu nedostatku spoluúčasti zvenčí, mohou uchýlit k provokaci.

  SOP dala jasně najevo, že stojí za panem Dolanským. Neexistuje však žádné prohlášení, ve kterém by se zaměstnanci ND vymezili k panu Černému, jakožto k jednomu z aktérů spojení ND a SOP.

  Pozorovateli tedy nemůže být jasné, jak to se vztahem zaměstnanců ND k Černému je, když se k němu dostává pouze informace pana Černého: "Dokázal jsem určitá nedorozumění vysvětlit zaměstnancům Národního divadla".
  Toto, spolu s pocitem klidu z ND, může horkokrevnější diskutující dráždit.

 34. Tak já Vám to řeknu. Pan ředitel Černý je zcela normální člověk, přístupný diskuzi, milovník opery, osoba, která neuškodí nikomu z výkonných umělců, inteligentní, pragmatický, přístupný. Lze se s ním kdykoliv sejít a hovořit o problémech. Věřte mu, spolehněte se na to, že udělá vše pro zachování a zlepšení úrovně operního umění v Čechách. Vyzkoušejte si to sami, napište mu, volejte.

 35. Stávka 19. března by nemusela znamenat, že by se nehrála premiéra Parsifala. Mohlo by se stávkovat například od 17 do 18 hodin a poté představení normálně odehrát. Hodina stávky by se využila k tomu, že by se ctěnému premiérovému publiku a národu (prostřednictvím médií) sdělilo, jak nekompetentní je ministr kultury, jeho náměstek Zdráhal, ředitel Černý a mohl by přijet i někdo z Brna a poreferovat o kompetencích, zkušenostech a výsledcích mladého pana Rocca. Je opravdu nejvyšší čas táhnout za jeden provaz a už sebou nenechat takto vorat.

 36. to Anonym 5. března 2011 2:35
  Podle Vašeho příspěvku to skoro vypadá, že panu Černému už chybí jen křídla.
  Pan Černy je postavičkou, která skáče tak, jak MK píská. Pan Černý má na svědomí "bankrot" ND (schodek 100 milionů). Tragická nekultivovanost slovního projevu pana Černého rozhodně mluví proti Vašemu tvrzení, že je pan Černý inteligentní.

 37. Je to jako vtip z filmu 7 statečných. Člověk padá z několikapatrové budovy. Když míjí nižší patra, vždy si řekne "zatím je to dobrý".Podle mne se v ND chovají jako by přihlíželi k něčemu, co se topí. Nesouhlasí s tím, ale nechtějí si smočit kalhoty. Jen anonymně volají někomu jinému, protože se může stát, že je voda také zaplaví. Věřím tomu, že přijde den, kdy voda stoupne tak vysoko, že i doposud přihližející si kalhoty smočí.

 38. K debatě kolem vyjádření paní Moravové…….. Začátkem 8. týdne 2011 se sešli kolegové z operních souborů SOP a ND (prakticky ze všech složek) a připravili návrh petice. Ten byl právníkem upraven do „zákonné“ podoby a účastníkům rozeslán k další diskuzi. Koncem 8. týdne přišla reakce, ze které vyjímám:
  „…… dostal jsem text petice a předložil jsem ho kolegům v orchestru ND. Setkal jsem se s výrazným nesouhlasem a tak Vám bohužel musím oznámit, že momentálně se jako orchestr ND k takto navržené petici nepřipojujeme. To ovšem neznamená, že se smiřujeme s kroky ministerstva a přestáváme hledat cesty k obraně.“
  Toť vše. Richard Rokos

 39. Opakuji, stávka v ND 19. března, klidně jen hodinu a pak Parsifala odehrát – ideální příležitost, jak převzít iniciativu a začít kontrolovat situaci.

  Ad zaříznutí petice členy ND – nemohl to vyjádření poslat někdo, kdo kope za Černého? Mně se to opravdu nezdá, že by orchestr ND byl tak naivní a myslel si, že z toho vyvázne bez úhony. Už není čas na SPACE neb Besser už neBREAKuje. ENTER, ENTER, ENTER!

 40. Vážení komentující,
  dovolujeme si upozornit, že pokud vaše výměna názorů bude pokračovat podobným stylem, jak to naposledy předvedl předchozí přispěvatel svým částečně spamovým výjádřením, jsme rozhodnuti tuto debatu ukončit. Děkujeme za pochopení a ohled na ostatní čtenáře Opery Plus.

 41. Orchestr ani sbor ND naivní není. Pouze jim nevyhovovalo znění připravované petice ve fázi návrhu.Je snad normální,že se o společných záležitostech musí rovně jednat.Kdyby SOP nepřestala komunikovat a nezačala si místo toho sama pořádat protesty a otevřené dopisy na dobu,kdy všichni věděli,že ND má neodkladnou orchestrální zk. na Parsifala,tak by vše bylo jinak.I otevřený dopis mohla SOP vytvořit společně s ND.Udělali to? Nikoliv.Jednal někdo ze SOP se zastupci ND o otevřenem dopisu?Nikoliv.Tak co chcete?Teď nevyčítejte a nešpiňte charaktery kolegů z ND.

 42. I když na anonymní vyjádření obvykle nereaguji, musím pro případné čtenáře této diskuze uvést několik informací. Profesní odborové organizace nejsou řízeny direktivně, vedení tudíž nemůže nikomu nic nařídit. Jako představitel UNIE OSPZČR jsem ke společnému postupu vyzval oba předsedy (tedy v ND i SOP) již v prosinci 2010 a pokusil se dohodnout setkání s představiteli partnerské profesní organizace. Mým úkolem je poskytnout veškerou součinnost a podporu při hájení zaměstnanců bez ohledu na zaměstnavatele. O součinnost jsem byl požádán pouze kolegy ze SOP. Jednání, na kterém byl připraven návrh petice se účastnili kolegové z obou divadel. Výsledek naznačuje, že obě divadla zřejmě nebyla zastoupena dostatečně reprezentativně. Které více a které méně ponechám na úvaze laskavého čtenáře. Text petice bylo možné upravit, ale pokud někdo odmítne a hledá cesty k obraně, které dále nekonzultuje ….
  Richard Rokos

 43. Pokud vim, orchestr ND sice odmitl spolupracovat na petici, lec podle mych informaci (od clenu orchestru ND) vubec nevedi o tom, ze nejaka petice, o ktere mluvi pan Rokos, existuje. Takze ji asi nevideli a nekdo ji zamitl sam…
  Jinak pokud vim, umelecke slozky SOP maji v pondeli volny den, takze nemohli stavkovat. Nesli na ministerstvo otevreny dopis pozadujici odvolani pana Zdrahala a sledovali jim mimo jine to, aby se ministerstvo zacalo navrhem pana Dolanskeho vubec zabyvat. To, ze se jim nezabyvalo usoudili podle toho, ze jaksi z ministerstva nikdo s Dolanskym od predani navrhu nekomunikoval.
  A podpora Dolanskeho je opravdu vic veci SOP, nez ND, takze tu nespinte ani jednu stranu a zamyslete se nad tim, jak to bylo. A hlavne spolupracujte!!!

 44. Ad komentář ve 23:38 poukazující na fakt, že hráči ND o žádné petici ani nevěděli – no vidíte, je tam nějaká žába na prameni kopající za Černého a MK, pan Rokos by měl zveřejnit, kdo se jednání za ND zúčastnil!

  Nechci být únavný ale znovu opakuji: stávka 19. března (poklidnou formou, nebrat si publikum jako rukojmí ale stávkovat, pohár už opravdu přetekl)

 45. Slučování ND a SOP a osoby, které táhnou v jednom šiku v této subordinaci:
  1. ministr kultury,
  2. náměstek ministra kultury
  3. ředitel ND + SOP
  4. zástupce (zástupci) orchestru ND

  Jména v bodech 1.-3. jsou známa, kdo je (jsou) zástupci orchestru?

  Orchestr ND není naivní, ale je bez důležitých informací. Bylo by dobré, kdyby pan Rokos sdělil jméno zástupce orchestru ND, který jednal ve jménu celého tělesa.

 46. V kauze SOP/ND je myslim klicove, aby byl zverejnen obsah "Manualu" Jiriho Belohlavka (predan Besserovi nekdy v rijnu 2010), podle ktereho zjevne MK rozjelo celou akci "Opera". Sam ministr Besser podle svych slov, slibil Belohlavkovi, ze udela vse pro to, aby byl "manual" naplnen. A tak jsme svedky onoho plneni slibu. Domnivam se, ze onen manual bude hlavnim navrhem, ktery lezi ministrovi na stole. Nejaka Hermanova studie byla jen zasterkou, jak odvratit pozornost od hlavniho protagonisty cele transformace. Tedy, ani Besser, ani Zdrahal/Gadasova, ale Belohlavek je onim hybatelem veci v kauze opera. A dela to presne podle sve zbabele povahy. Vse v utajeni, s nikym neprijit do konfliktu, ja nic, to ostatni..:(
  Vyzyvam MK, zverejnete onen manual, nebo alespon priznejte, ze podle nej jednate!

 47. Pro anonyma z 5. března 2011 23:25.
  V tomto případě, Vážený anonyme, je mým úkolem poskytnout veškerou součinnost a podporu při hájení zaměstnanců bez ohledu na zaměstnavatele. Byl jsem o ni požádán pouze kolegy ze SOP a také jsem ji plně poskytl; resp. tak stále činím. A ubezpečuji Vás, že to zdaleka nejsou všechny mé povinnosti a že anonymové mne neplatí :-). V každém případě jsou vyjádření a použité postupy plně v kompetenci představitelů výkonných umělců a jejich zástupců v jednotlivých souborech. Jejich rozhodnutí a postup je závazný a já nemohu cokoli měnit.
  Pro anonyma z 5. března 2011 23:38.
  Opět Vás, milý anonyme, musím upozornit, že obě divadla zřejmě nebyla na schůzce zastoupena dostatečně reprezentativními zástupci, problém komunikace uvnitř orchestru ND není v kompetenci ani kolegů ze SOP ani v mé. Takže nikdo nikoho neočerňuje, mnou uvedená fakta jsou pouze informací pro nezasvěcené, kteří zpochybňovali existenci petice. Ta se opravdu netýkala podpory p. Dolanského, ale zachování souborů SOP a ND. Kolegové ze SOP připravují novou petici, takže možnost spolupráce je – alespoň její podporou.
  Ve všem ostatním odkazuji na představitele profesních organizací jednotlivých těles. Rovněž z pochopitelných důvodů nebudu uvádět žádná jména ve veřejných diskuzích. Pokud má kdokoli zájem o informace, může si se mnou dojednat osobní schůzku (kontakty na mne jsou na internetu dostupné).
  V posledních dvaceti letech nepamatuji období, ve kterém by nastala absolutní jednota názorů uměleckých kolektivů. Je to zkrátka demokracie, se kterou je třeba počítat, pochopit a ne z ní dělat problém (typu nejste jednotní – buďte jednotní …..). Pro mne jsou poněkud rozdílné postoje SOP a ND pochopitelné, protože situace obou souborů je poněkud rozdílná. Je jasné, že pro mnohé je právě tento „nesoulad“ hodně frustrující.
  Protože razím slogan 3x a dost a právě jsem potřetí reagoval na anonymní příspěvek, loučím se s touto diskuzí a jejími anonymy.
  Richard Rokos

 48. No tak to sem někdo pověste, taková věc už přece musela dávno uniknout. Debaty mezi členy obou orchestrů by se měly z O+ přesunout ke kulatým stolům. Je evidentní, jak se někteří diskutující snaží situaci destabilizovat a zamezit tomu, aby oba orchestry táhly za jeden provaz. Pánové a dámy, nedejte se.

 49. Pro anonyma z 5. března 2011 23:25.
  V tomto případě, Vážený anonyme, je mým úkolem poskytnout veškerou součinnost a podporu při hájení zaměstnanců bez ohledu na zaměstnavatele. Byl jsem o ni požádán pouze kolegy ze SOP a také jsem ji plně poskytl; resp. tak stále činím. A ubezpečuji Vás, že to zdaleka nejsou všechny mé povinnosti a že anonymové mne neplatí :-). V každém případě jsou vyjádření a použité postupy plně v kompetenci představitelů výkonných umělců a jejich zástupců v jednotlivých souborech. Jejich rozhodnutí a postup je závazný a já nemohu cokoli měnit.
  Pro anonyma z 5. března 2011 23:38.
  Opět Vás, milý anonyme, musím upozornit, že obě divadla zřejmě nebyla na schůzce zastoupena dostatečně reprezentativními zástupci, problém komunikace uvnitř orchestru ND není v kompetenci ani kolegů ze SOP ani v mé. Takže nikdo nikoho neočerňuje, mnou uvedená fakta jsou pouze informací pro nezasvěcené, kteří zpochybňovali existenci petice. Ta se opravdu netýkala podpory p. Dolanského., ale zachování souborů SOP a ND. Kolegové ze SOP připravují novou petici, takže možnost spolupráce je – alespoň její podporou.
  Ve všem ostatním odkazuji na představitele profesních organizací jednotlivých těles. Rovněž z pochopitelných důvodů nebudu uvádět žádná jména ve veřejných diskuzích. Pokud má kdokoli zájem o informace, může si se mnou dojednat osobní schůzku (kontakty na mne jsou na internetu dostupné).
  V posledních dvaceti letech nepamatuji období, ve kterém by nastala absolutní jednota názorů uměleckých kolektivů. Je to zkrátka demokracie, se kterou je třeba počítat, pochopit a ne z ní dělat problém (typu nejste jednotní – buďte jednotní …..). Pro mne jsou poněkud rozdílné postoje SOP a ND pochopitelné, protože situace obou souborů je poněkud rozdílná. Je jasné, že pro mnohé je právě tento „nesoulad“ hodně frustrující.
  Protože razím slogan 3x a dost a právě jsem potřetí reagoval na anonymní příspěvek, loučím se s touto diskuzí a jejími anonymy.
  Richard Rokos

 50. STRACH, STRACH a zase STRACH, to je , milé kolegyně a kolegové z ND i SoP, stav mysli, který dokáže s lidskou povahou i charakterem dělat nepěkné věci a nutí ho ke zlým slovům i činům, které by mu za normálních okolností byly cizí…proto je tady tolik reakcí, kvůli kterým je mi za některé z vás stydno. Nepříteli však signalizuje naši slabost.Nenechte se, prosím, zrůdným strachem stáhnout do marastu dění. Je to pečlivě promyšlená psychologická válka, ve které se máme požrat nebo alespoň znesvářit navzájem, aby MK mělo pak snazší práci. Za většinou všech neúspěchů vždycky stál STRACH, je to špatný sluha a ZLOST zlý rádce, snažte se jim nepodléhat, nepřítel s námi bude jednat podle toho, co z nás ucítí…a strach nás nutí jednat emočně a to si teď nemůžeme dovolit.Nebojte se, v tom je naše síla !!! R.K.

 51. Řekne mi někdo,
  proč je potřeba v Praze zachovávat dva operní domy s podobným repertoárem a průměrnými orchestry?
  (k tomu "průměrnými" jsem se musel donutit – jinak bych to označil razantnějším slovem).
  Máte v SOP a ND aspoň minimální rozhled a srovnání, jak se hraje v běžné evropské opeře? (teď nemyslím Vídeň, Drážďany a podobné vyhlášené domy, ale "pouhý" průměr za hranicemi ČR).

 52. Znovu opakuji: podepište se a můžete diskutovat a stát za svými názory. Všichni to ocení. A bude jasné, jestli náhodou nepřispívá kukačka odjinud. :)
  Jinak jsou diskuze neetické a hlavně nezajímavé pro milovníky opery. Držím Vám palce a přeji jednotu. Bez té se nic nedaří.
  Jan Jouza

Napsat komentář