Domingo do boje proti pirátům

Nestor operního nebe, španělský tenorista Plácido Domingo znovu překvapil. Nejenom, že minulý týden opět prohlásil, že navzdory všem tlakům z okolí se nechystá odejít do pěveckého důchodu, protože mu to podle jeho názoru stále ještě zpívá a na jevišti se cítí šťastný. Ale hlavně: Ke svým pěveckým, manažerským a charitativním aktivitám přidává další: Boj s piráty. Nikoliv s těmi u afrického pobřeží Somálska, ale s těmi, kteří na internetu nelegálně stahují a dále šíří hudební nahrávky. Sedmdesátiletý zpěvák bude předsedat Mezinárodní federaci hudebního průmyslu (IFPI). Bude předsedou největší celosvětové organizace, zastupující nahrávací společnosti po celém světě.


Sám Plácido Domingo ke svému novému úkolu bezprostředně po svém zvolení řekl: “Hudební svět je postaven před významné změny a čelí zcela novým výzvám… Internet a digitální média umožňují nelegálně šířit hudbu rychleji, než tomu bylo dříve.” Domingo také prohlásil, že věří v to, že posluchači si stále více uvědomují, jak je důležité respektovat talent, tvůrčího ducha a hlavně pak práva všech těch, kteří se na vzniku, výrobě, ale i investicích do hudby podílejí. Výkonná ředitelka organizace Francis Moore k Domingovu nástupu do funkce dodala: “Plácido Domingo je světoznámá a charizmatická osobnost. Znají ho všude na světě. Jeho jmenování do této funkce navíc přichází v době, kdy vlády i v důsledku globální ekonomické krize mají větší vůli omezit pirátství a přispět k vyššímu rozvoji zákonného obchodu s hudebními nosiči.”


Mezinárodní federace hudebního průmyslu je vedoucí světovou organizací, bojující proti nelegálnímu sdílení hudby. Věnuje mnoho úsilí a finančních prostředků na pátrání po největších hříšnících v této oblasti. Úkolem Plácida Dominga bude především se setkávat se světovými politiky, šéfy států a vlád, stejně jako i s ministry kultury a vytrvale je přesvědčovat, aby prosadili a zavedli tvrdší zákony na ochranu lidských práv v této oblasti.

“Nerozumím tomu, proč je krádež v tomto odvětví považována za něco normálního. Ukradli byste v obchodě pár bot? Samozřejmě, že ne. Ale stáhnout si nahrávku z internetu nikoho neptrápí. Lidem pracujícím v tomto odvětví jsou upírány miliony dolarů. A to nejenom výkonným umělcům, ale také zvukovým inženýrům, producentům, nahrávacím technikům. Pokud se někteří dobří zpěváci rozhodnou ukončit svoji kariéru v padesáti letech, potom když nedostnou tantiémy, mohou po dalších dvacet let čelit vážným ekonomickým těžkostem.”, řekl legendární tenorista při tiskové konferenci u příležitosti jmenování do funkce. Mladé lidi Domingo vyzval, aby nestahovali hudbu nelegálně. Podle některých zdrojů chce tenorista dokonce podnikat kroky, které by jednou odhaleným pirátům již znemožnily další přístup na internet.

Plácido Domingo s výkonnou ředitelkou organizace IFPI po svém zvolení

Při vší úctě k legendárnímu tenoristovi bude jeho nová role daleko obtížnější, než i ty nejtěžší jím ztvárněné party pěvecké. Osvěta a prosazování zamýšlených tvrdších restrikcí je totiž velmi nesnadným během na dlouhou trať. Pokud vůbec jsou případy pirátství odhaleny a potrestány, týkají se především oblasti nelegálního kopírování fyzických hudebních nosičů, tedy CD a DVD. Pirátství internetové je ale odhalováno a trestáno poskromnu.

Ruku na srdce, vy čtenáři, kteří si tohoto umělce vážíte a máte ho rádi: Nestálo by za to se jít do sebe, zamyslet se a místo nelegálního stažení či přepálení vypůjčeného CD nebo DVD s vaší oblíbenou nahrávkou investovat pár stovek korun a koupit si jí v originále nebo stáhnout z internetu legálně? Nepomůžete tím vážné hudbě a svému svědomí, tak jak na vás apeluje Plácido Domingo?

Mohlo by vás zajímat


12
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
frufru

Zvláštní. Před jedenácti lety v interview s Pavarottim a Carrerasem pro Chicago Tribune to Mistr viděl malinko jinak: "We expected the public to like it, but we never expected the recording company to sell 11 million records and we got nothing. The second time around, we said we have to get some money." Takže tehdy za to mohly nahrávací společnosti a najednou je na vině pirátství? Víte, kolik "kápne" špičkovému opernímu pěvci z prodeje CD? Kdyby to nebyla zároveň reklama, ani by se jim to nevyplatilo. Nahrávací společnosti nás staví před volbu, zda si koupit předražené CD nebo DVD plné… Číst vice »

Anonymous

Já si umělců typu hudebník a zpěvák velmi vážím. Jenže: který špičkový odborník jiné specializace si může dovolit odejít v 50 letech do penze? A žít poplatků za to, co vykonal dejme tomu ve svých 40 letech? Mám na mysli například neurochirurga a představuji si, jak pobírá tantiému z mozkové operace, kterou provedl před 15 lety. Původně byli např. hudební skladatelé honorováni za odvedenou práci stejně jako jiní lidé: tedy dostali zaplaceno 1x. Včetnmě Mozarta či Beethovena.
Oblíbený tenorista by tedy jistě měl své argumenty očistit od demägogických prvků.

Anonymous

A pak ještě jde o to, že se CD/DVD natočí jen s někým, koho chtějí propagovat a jiní, třeba i lepší interpreti, tu šanci nedostanou, vidí/slyší je jen pár lidí, co měli šanci je vidět na scéně živě. Záznamy velmi kvalitních představení se nyní – i když s technikou jsme na tom mnohem lépe než před 20-30 lety – teměř nedělají. Proč nedává ČT občas přenosy z oper jak z Prahy, tak i z oblastních divadel. V 60.-70. letech se pamatuji, že se moji rodiče na operu v TV dívali. Kdyby se minimálně dávaly opery, které už byly staženy z… Číst vice »

Anonymous

Az se chce vykriknout: "Sevce (pevce), drz se sveho kopyta!"

Anonymous

Ani nechci spočítat, kolik peněz a drahocenných valut z černého trhu jsem jako chudý student utratil za černé LP, pak všechno kupoval opět na CD, VHS a DVD. Investovat do Bluraye už nehodlám. Nyní ty největší skvosty jednoduše nahrávám na svůj disk z legálních satelitních stanic Arte, 3Sat a Bayern , navíc s HD obrazem a šestikanálovým zvukem. Režijní a interpretační paskvily mažu. Snad za to jednou neskončím v káznici.

Anonymous

Kdyby takoví piráti byli na světě ti nejhorší, jak dobře bychom na tom všichni byli.

Martine

Anonymous

Je úžasné, že vše, oč jsme přicházeli v uzavřeném Československu, jsme si mohli po revoluci postupně koupit na CD.A ještě nyní stahujeme něco z internetu, možná i proto, že vše se prostě nedá koupit.Dříve jsem se těšil, že Supraphon vydal jednou do roka českou operu (nyní léta již s ničím novým nepřichází, např. Dvořákovy opery vycházejí na Orfeu – to je ostuda!), jednu v gramoklubu, něco vyšlo na Opusu, něco bylo dovezeno na Eterně či Melodii. Z každé nahrávky jsme měli radost, na každou jsme se těšili!Problém, že se u nás prodává stále méně CD s vážnou hudbou, že prodejny… Číst vice »

Anonymous

Mám doma řadu černých desek, jejichž nahrávky mám i na CD a je mi je líto je vyhodit. Nechtěl by je někdo?

Lukáš Burda

Zaráží mě, že nikdo neregoval na skandální poslední odstavec článku, který nejenže automaticky dělá ze všech čtenářů zloděje, ale zároveň prozrazuje, jaký má, v tom co je legalní a nelegální, autor hokej. Nejsem tak zběhlý v autorech na tomto serveru, abych to poznal podle stylu – kdo to psal? Jinak k zmíněným nápadům o zamezení prístupu k internetu… No lidi co s něčím takovým přjidou snad rovnou zavírat do ústavů pro nebezpečné psychopaty a totalitní diktátory.

Anonymous

Pro anonyma 18.38:Mozart i Beethoven dostali zaplaceno jen 1x,neboť tehdy nebyly záznamy,že….Přečtěte si zde o Smetanově Prod.nevěstě,že už i Smetana a jeho dědicové dostávali tantiémy z repríz oper.
Proč se vlastně vyplácí reprízné?
Je to podíl na zisku z toho,že se záznam vysílal/prodal vícekrát.Když se žádné cd neprodá/nevysílá,tantiémy jsou nula.
Když někdo napíše knihu a vydá se druhé vydání nebo překlad,taky z toho něco má.
A proč vlastně nedostane tvůrce zaplaceno hned a víc,ale jen jednou?Protože nikdo dopředu neví,jak úspěšně si dílo povede.Proto se v evropském autorském právu vyplácí reprízné,zatímco třeba v USA je někdy možné sjednat si procenta ze zisku.

Lukáš Burda

Jinak si ještě dovolím prezentovat doměnku, že šlapaní po "ilegálním" šíření nahrávek je pro umělce nejlepší cesta jak se pohřbít. Nevím co si o tom pořádně myslet, ale ani se mi snad nechce věřit, že si umělci a hlavně "zábavní průmyslníci" myslí, že bez patřičné reklamy v podobě "ilegálního" stahování by toho prodali více než nyní.
To je ovšem jen taková úvaha bokem. S tím co je momentálně legální a co nelegální a jestli je správné provádět nelegální činnost to samozřejmě nesouvisí.

Anonymous

Neznám operního fanouška, který by si od někoho druhého nikdy nic nepřepálil:-)