Don Carlo z pražské Státní opery mizí pryč

Doslova jepičí život má ve vínku Verdiho Don Carlo v nové inscenaci Manfreda Schweigkoflera, kterou pražské publikum poprvé vidělo letos na konci března.Z repertoáru Opery Národního divadla zmizí po pouhopouhých devíti měsících, když se její poslední reprízy odehrají tuto sobotu a pak ještě tu následující, tedy 28. prosince, v hlavních rolích s Peterem Mikulášem a Jiřím Sulženkem (Filip), Michalem Lehotským (Carlo), Miguelangelem Cavalcantim a Jiřím Brücklerem (Rodrigo), Andou-Louisou Bogzou a Danou Burešovou (Alžběta) a Monikou Fabianovou a Evou Urbanovou (Eboli). Plno ani na jedno z těchto představení zdaleka není…Kolikrát se tento Don Carlo hrál? Ani se tomu nechce věřit: dvanáctkrát (!). Ten, kdo tuto inscenaci měl možnost vidět, však nejspíš zprávou o jejím konci překvapen není…
Foto Hana Smejkalová, archiv

Mohlo by vás zajímat


5
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jaja

To ma byt objevna informace? Vzdyt o tom, ze Carlos se bude hrat jen v malem poctu repriz se vedelo uz pri jeho studovani. Marne byly vytky nad spatne zvolenou dramaturgii, vyhozenymi penezmi a plytvanim lidskou praci…Koneckoncu, neni to prvni ani posledni pripad. Za doby reditelovani pana Dvoraka to byl jiz kolorit :)
Dalsi podobny osud ceka Pucciniho operu Vlastovka…

ronniev

Pokud vím, Vlaštovka bude koncertní provedení, ne nákladně vypravená inscenace.

Khail Jan

Jenomže Vlaštovka nebo třeba Dvořákem nastudovaný Robert Ďábel nejsou Carlo a Dvořák už neřediteluje (zatím) nikde. SO je však stále stoupa na peníze.

Ctirad

Inscenace Dona Carlose pana režiséra Karla Jerneka z roku 1960 se hrála v Národním divadle přes dvanáct let a dosáhla 122 repríz. Není co dodávat!

jiri

Ano, je to tak, potvrzuji slova pana Ctirada. Přišel jsem na studia do Prahy roku 1967 a stihl jsem vidět tuto moc povedenou Jernekovu inscenaci v budově ND ještě ve všech obsazeních. Ivo Žídek v titulní roli, brzy i Jiří Zahradníček. V roli Filipa impozantní Eduard Haken, ale i Karel Berman a Jaroslav Horáček. Barytonová role Posy měla rovněž 3 alternanty – Jindřich Jindrák, Jozef Heriban a dnes již asi zapomenutý Rudolf Jedlička. V roli Eboli mi zůstala zakódována Ivana Mixová, jako Alžběta Milada Šubrtová. Inscenace byla přenášena tehdy i Československou televizí, s rozhovory s pěvci, dirigentem a režisérem o… Číst vice »