Don Giovanni se vrací do Metropolitní opery s Adamem Plachetkou v jedné z hlavních rolí

Don Giovanni je nezpochybnitelná klasika, která se na prkna Metropolitní opery v různých podobách a tvůrčích uchopeních vrací. Uvedení v sezóně 2022/23 je jedinečné v mnoha ohledech. Nejen tím, jak je slavné dílo pojato s akcentem na jeho temné podtóny, ale i tím, kolik debutů se v jedné inscenaci sešlo. Jednu z klíčových postav navíc ztvárnil český pěvec Adam Plachetka. Přímý přenos do kin po celém světě je naplánovaný na sobotu 20. května 2023.

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni – Ana María Martínez, Adam Plachetka (zdroj Metropolitní opera New York)
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni – Ana María Martínez, Adam Plachetka (zdroj Metropolitní opera New York)

Mozartovo převyprávění mýtu o Donu Juanovi, nechvalně proslulém svůdníkovi, je stálicí operního repertoáru na celém světě. Slávu i mimo operní domy opeře vynesly i některé scény, které se objevily ve filmu Miloše Formana Amadeus, který získal osm Oscarů. Nyní se Don Giovanni vrací i do Metropolitní opery, a to v úplně nové inscenaci režiséra Iva van Hova.

Van Hove je jednou z předních osobností současného divadla – je držitelem prestižní ceny Tony, na Broadwayi režíroval mimo jiné West Side Story. A slavný příběh pojal skutečně po svém, s novými akcenty i svébytnou vizualitou. Příběh o podvodu a zatracení zasadil do abstraktní architektonické krajiny, kde vychází najevo temná zákoutí příběhu i postav. Debutantkou v Metropolitní opeře je i Nathalie Stutzmann, která v tomto prostředí poprvé ve své kariéře diriguje.

V hlavní roli se představí baryton Peter Mattei. Jeho sluhu a blízkého souputníka Leporella ztvárnil Adam Plachetka. Je přitom příznačné, že tento basbarytonista narozený v Praze, v Metropolitní opeře debutoval právě v inscenaci Dona Giovanniho. Před osmi lety zde ztvárnil postavu Masetta. Tuto postavu letos hraje a zpívá Alfred Walker. V trojici dam, objektů touhy Dona Giovanniho, Anny, Donna Elviry a Zerliny září sopranistky Federica Lombardi, Ana María Martínez a Ying Fang.

Nová inscenace bude součástí oceňované série kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 20. května 2023. Do českých a slovenských kinosálů míří Don Giovanni s Adamem Plachetkou v roli Leporella v distribuci společnosti Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments