Zahájení Pražského jara: Tomáš Hanus a předramatizovaný Smetana

Je dobrým zvykem, že festival Pražské jaro bývá zahajován cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany v podání zahraničních orchestrů pod taktovkou významných dirigentů. Letos to byl Orchestr velšské národní opery a jeho hudební ředitel – český dirigent Tomáš Hanus. Zahajovací koncert byl významný i účastí předních státníků v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem a jeho manželkou. Po letech, kdy jsme si prvního představitele státu na kulturních akcích odvykli vídat, už prezidentská lóže konečně nezůstala prázdná. Prezidentský pár přišel za zvuku slavnostních fanfár ze Smetanovy Libuše, perfektně provedených dechovou sekcí Orchestru velšské národní opery.
Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)
Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)

Tomáš Hanus stojí v čele Orchestru velšské národní opery od srpna 2016. Od té doby nastudoval mimo jiné Růžového kavalíra Richarda Strausse, Vojnu a mír Sergeje Prokofjeva, uvádí díla Leoše Janáčka a dalších významných skladatelů. Orchestr byl založen v roce 1970, patří mezi přední britská hudební tělesa a každoročně vedle své činnosti v operním provozu uvádí také řadu symfonických i komorně koncipovaných programů. Smetanovu Mou vlast s velšským orchestrem dirigoval Hanus poprvé v St. David´s Hall v Cardiffu 29. ledna letošního roku.

V programové brožurce k zahajovacímu koncertu Pražského jara Tomáš Hanus mimo jiné uvádí: „Je trochu smůla, že Má vlast patří mezi tak známá a ‚naposlouchaná´ díla. Stává se, že i poslech je jen rutinou, a tak interpret může podvědomě mít za cíl hlavně nikoho nepohněvat…“, současně ovšem uvažuje o tom, že Bedřich Smetana a jeho dílo se stávalo spíše muzejním exponátem a nastupující mladé generace si k němu proto těžko hledaly cestu.

Problematika ukotvení díla Bedřicha Smetany v současné české společnosti a četnost uvádění jeho děl – operních, symfonických, komorních či vokálních – u nás by vydala na samostatnou publikaci s fundovaným historickým pohledem. Faktem ovšem zůstává, že jakékoliv provedení Mé vlasti se těší vždy mimořádnému zájmu širokého českého publika, v němž nechybí zástupci mladé generace. Mou vlast máme pod kůží, je v nás a je naší součástí. A objeví se i tam, kde bychom ji nečekali – stačí připomenout koncert rockové skupiny Deep Purple v Ostravě v roce 2015, kdy Don Airey sólově preludoval na keybord výběr z melodií českých klasiků a zásadní část tohoto vystoupení tvořila právě Vltava Bedřicha Smetany. Obrovský ohlas ostravského rockového publika a jeho spontánní nadšený aplaus je nejlepším důkazem toho, jakou pozici Smetanova Má vlast má u skutečně široké posluchačské veřejnosti.

Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)
Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)

Však zaznívala a zaznívá i v klíčových momentech naší novodobé historie. Jedním z nich bylo její provedení po Sametové revoluci na Pražském jaru 1990, kdy v prezidentské lóži usedl Václav Havel s manželkou Olgou, a posléze v červnu na Staroměstské náměstí. Obě produkce se uskutečnily pod taktovkou legendárního Rafaela Kubelíka, který se o provádění české hudby v zahraničí zasazoval výraznou měrou. V této souvislosti je zajímavé sledovat, jak právě nyní Má vlast dobývá zahraniční koncertní pódia, jak z nich zaznívá nejen celosvětově dobře známá a oblíbená Vltava, ale i celý cyklus. Z tohoto hlediska byl zajímavý loňský zahajovací koncert Pražského jara, kdy tyto symfonické básně zazněly v provedení mladých hudebníků West-Eastern Divan Orchestra pod taktovkou mladého dirigenta Thomase Guggeise, asistenta Daniela Barenboima.

Tomáš Hanus jako český dirigent by měl mít k Mé vlasti blíže než jiní. Bylo možné očekávat, že jako příslušník střední generace se zkušenostmi ze zahraničních pódií a renomovaných evropských operních domů (mimo jiné Bavorská státní opera, Opéra National de Paris, Teatro Real Madrid, Vídeňská státní opera, v letošním červnu bude debutovat v milánské La Scale s novou produkcí Dvořákovy Rusalky) má ty nejlepší předpoklady k přesvědčivé interpretaci Smetanovy partitury. Hanusova pověst a úvodní působivé provedení majestátních fanfár ze Smetanovy Libuše a České státní hymny vyvolalo právem velká očekávání pro další průběh večera. Orchestr velšské národní opery je technicky výtečně disponován, je složen z výborných hudebníků, kteří hráli se zjevným velkým zaujetím až nadšením, jejich osobní přístup k interpretaci české hudby si zaslouží vysoké ocenění.

O to větší je škoda, že Tomáš Hanus tento velký potenciál dokázal využít jen z malé části. Své osobní domněnce, že Smetanovo dílo je v očích publika pouhým historickým monumentem, čelil Hanus zvýšeným důrazem na dramatičnost a nervnost projevu, a to i tam, kde hudba poeticky líčí krásy české krajiny, například vzrušenou interpretací začátku Vltavy nebo Z českých Luhů a hájů. I povltavské Rusalky postrádaly líbeznost. Robustnost zvuku a malá zpěvnost témat byla vůbec charakteristická pro celé provedení cyklu. Zvuková hladina se v průběhu večera měnila jen málo, pohybovala se převážně od mezzoforte do silného forte, scházelo jasnější střídání dynamiky. Témata nebyla podána vždy plasticky a někdy zanikala, například ve fugatu smyčců con sordino v Luzích. Nepříznivý vliv na vyznění díla měla také některá neúměrně rychlá tempa, viz začátek Vltavy (commodo non agitato) nebo závěr Šárky. Výsledkem bylo provedení Mé vlasti s minimálními kontrasty jak v jednotlivých částech, tak i ve vzájemných vztazích jednotlivých symfonických básní v rámci cyklu. Všechno znělo takřka stejně, jako by už od prvních tónů Vyšehradu byly všudypřítomné vojenské pluky Žižkovy.

Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)
Bedřich Smetana: Má vlast – Tomáš Hanus, Welsh National Opera Orchestra, 12. května 2023 (foto Ivan Malý)

Cyklus šesti symfonických básní Má vlast má svůj obsahový program a vysoké hudební kvality, veškeré pokyny k provedení Smetana pečlivě a zcela pregnantně uvedl v partituře. V nastudování Tomáše Hanuse nebyly obsah ani finesy jeho hudebního ztvárnění dostatečně vystiženy. Má vlast postrádala na zahajovacím koncertě letošního Pražského jara mnoho ze svého kouzla. Z její lyriky a zpěvné dramatičnosti, z její strhující gradace a z hloubky, která dokáže vzít za srdce, zbylo jen minimum. Byla osobním názorem dirigenta na toto základní dílo české hudební pokladnice, ale nebyla o Smetanovi a o jeho hudbě.

Bedřich Smetana: Má vlast
12. května 2023, 20:00 hodin
Obecní dům – Smetanova síň

Účinkující:
Welsh National Opera Orchestra
Tomáš Hanus – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1.9 32 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments