Dopis Filipa Barankiewicze divákům k odchodu prvního sólisty Baletu ND Ondřeje Vinkláta

Nedávná zpráva o tom, že naši první scénu opouští první sólista Baletu Národního divadla Ondřej Vinklát vzrušila nejen pražské publikum a taneční fanoušky. K jeho odchodu vydal šéf Baletu ND Filip Barankiewicz osobní dopis, který přetiskujeme.
Filip Barankiewicz (zdroj ND)

Praha, 6. prosince 2019

Vážení fanoušci baletu, milí diváci,

umělci jsou poháněni vášní, posedlostí, nacházejí potěšení v tvorbě, jsou fascinováni výrazem, okouzleni uměleckou vizí, rozptylováni tanečními sny, plní emocí, poháněni nutkáním, stravováni krásou a zaslepeni inspirací – obecenstvu se však odkrývají téměř nazí a s nejistou myslí. Během celé své profesionální dráhy si tyto křehké duše často nejsou jisté tím, že to, co dělají ve svém životě, je vlastně skutečné.

Plně chápu a s úctou přijímám rozhodnutí jednotlivců, vyjadřujících vůli odejít z angažmá dřív, než se očekávalo. V pátek 29. listopadu 2019 před premiérou inscenace Leonce a Lena náš milovaný první sólista Ondřej Vinklát oficiálně oznámil své rozhodnutí ukončit svůj smluvní vztah s Baletem Národního divadla. Vzhledem k tomu, že jde o jeho devátý profesionální a úspěšný rok v Baletu Národního divadla, rád bych vyslovil svůj nesmírný vděk za jeho výkony.

Ondřej je všestranně talentovaný, výrazný sólista. Od chvíle, kdy jsem se ujal funkce uměleckého ředitele Baletu ND, vystoupil v premiérách inscenací Timeless Svěcení jara (Vyvolený) a Separate Knots, Marná opatrnost (Colas), Kylián: Mosty času (Bella Figura, 2018) a Gods and Dogs (září 2019, první představení BND na scéně Art Centre v Soulu), Proces (Josef K.), Leonce a Lena (Valerio), i ve své první choreografii pro Balet Národního divadla v rámci komponovaného večera Slovanský temperament (Dumka) na Nové scéně.

S podporou ND vytvořil pohostinsky nové choreografie pro Divadlo Stanislavského, pro soubor mladých tanečníků Bavorského státního baletu a i mnoho dalších českých projektů. Upřímně doufám, že se bude držet této dráhy a nadále rozvíjet svou kariéru, a to v jakémkoli směru, ve které si zaslouží angažovat se v rámci své blízké budoucnosti.

Diváci i zaměstnanci Národního divadla budou mít příležitost vidět Ondru na scénách ND až do začátku února 2020 a stejně tak i v rámci posledního představení.

Já osobně mu přeji hodně štěstí a doufám, že nalezne to, co hledá …

Ondřeji, dveře Národního divadla zůstávají otevřené!

S úctou,

Mr. Filip Barankiewicz

Umělecký ředitel Baletu ND

[email protected]

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na