Filharmonie rozvíjí vzdělávací aktivity od batolat po dospělé

Filharmonie Brno rozšířila své vzdělávací aktivity. Sahají od hudebních dílniček pro maminky s batolaty až po mistrovské kurzy, které vedou špičkoví sólisté. V nabídce jsou také besedy před koncerty nebo přípravka na zkoušky do základní umělecké školy. Za ojedinělou záležitost označují filharmonici workshop se členy orchestru.
Filharmonie Brno (zdroj FB)

“Žáci ze základních a středních škol se s hudebníky setkávají v jejich domovském prostředí – ve zkušebnách, šatnách a na závěr je čeká koncert v sále. Když k nám pak děti přijdou příště, už se tu cítí jako doma,” uvedla lektorka Kristýna Drášilová. Po tématech zaměřených na žestě, bicí a varhany se od Nového roku přidává i harfa.

Další novinkou je program pro děti z mateřských škol. Stojí na pomezí tvůrčí dílny a vzdělávacího koncertu. “Po úspěšné premiéře navazujeme dalším koncertem, při kterém dětem zahraje Janáčkovo kvarteto,” řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Některé programy se konají v Besedním domě, jiné přímo ve školkách, kam lektorky přijedou za dětmi.

Kromě toho Filharmonie Brno pořádá ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena jednou týdně “workshopy” pro batolata s maminkami. “Ty jsou vždy po vypsání termínů ihned plné,” doplnila lektorka Michaela Kulísková.

Kromě dětí rozšířila filharmonie i edukační aktivity pro dospělé. V této sezoně připravila tři mistrovské kurzy: s houslistou Milanem Paľou, trumpetistkou Lucienne Renaudin Varyovou a Dominikem Wollenweberem, který hraje na anglický roh.

Mistrovské kurzy jsou určeny studentům hudby, kteří mohou s profesionály zkonzultovat svoji práci, ale také posluchačům. Ti mohou sledovat, jak se pracuje na interpretaci skladby. Pro dospělé jsou určeny nové workshopy, které se konají v Besedním domě jednou měsíčně, vždy ve středu v 17:00. “Zájemci si při nich mohou vyzkoušet, jak se čte v partituře, mohou poslouchat hudební nahrávky po boku kritika nebo zjistit, co vše obnáší příprava jednoho koncertu,” uvedla Drášilová.

Workshopy pro děti i dospělé jsou připraveny také před každým koncertem z rodinného abonmá. Dětem se věnují lektorky, dospělým pak například dramaturg nebo vedoucí koncertního oddělení, aby jim poodhalili zákulisí filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat