Filharmonie rozvíjí vzdělávací aktivity od batolat po dospělé

Filharmonie Brno rozšířila své vzdělávací aktivity. Sahají od hudebních dílniček pro maminky s batolaty až po mistrovské kurzy, které vedou špičkoví sólisté. V nabídce jsou také besedy před koncerty nebo přípravka na zkoušky do základní umělecké školy. Za ojedinělou záležitost označují filharmonici workshop se členy orchestru.
Filharmonie Brno (zdroj FB)

„Žáci ze základních a středních škol se s hudebníky setkávají v jejich domovském prostředí – ve zkušebnách, šatnách a na závěr je čeká koncert v sále. Když k nám pak děti přijdou příště, už se tu cítí jako doma,“ uvedla lektorka Kristýna Drášilová. Po tématech zaměřených na žestě, bicí a varhany se od Nového roku přidává i harfa.

Další novinkou je program pro děti z mateřských škol. Stojí na pomezí tvůrčí dílny a vzdělávacího koncertu. „Po úspěšné premiéře navazujeme dalším koncertem, při kterém dětem zahraje Janáčkovo kvarteto,“ řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Některé programy se konají v Besedním domě, jiné přímo ve školkách, kam lektorky přijedou za dětmi.

Kromě toho Filharmonie Brno pořádá ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena jednou týdně „workshopy“ pro batolata s maminkami. „Ty jsou vždy po vypsání termínů ihned plné,“ doplnila lektorka Michaela Kulísková.

Kromě dětí rozšířila filharmonie i edukační aktivity pro dospělé. V této sezoně připravila tři mistrovské kurzy: s houslistou Milanem Paľou, trumpetistkou Lucienne Renaudin Varyovou a Dominikem Wollenweberem, který hraje na anglický roh.

Mistrovské kurzy jsou určeny studentům hudby, kteří mohou s profesionály zkonzultovat svoji práci, ale také posluchačům. Ti mohou sledovat, jak se pracuje na interpretaci skladby. Pro dospělé jsou určeny nové workshopy, které se konají v Besedním domě jednou měsíčně, vždy ve středu v 17:00. „Zájemci si při nich mohou vyzkoušet, jak se čte v partituře, mohou poslouchat hudební nahrávky po boku kritika nebo zjistit, co vše obnáší příprava jednoho koncertu,“ uvedla Drášilová.

Workshopy pro děti i dospělé jsou připraveny také před každým koncertem z rodinného abonmá. Dětem se věnují lektorky, dospělým pak například dramaturg nebo vedoucí koncertního oddělení, aby jim poodhalili zákulisí filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat