Národní divadlo moravskoslezské uvede Verdiho Maškarní ples

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské (NDM) nastudovalo operu Maškarní ples Giuseppa Verdiho. Režie se ujal Marián Chudovský, který tak pro divadlo připravil už celkem tři Verdiho opery. Premiéra té poslední se v Divadle Antonína Dvořáka uskuteční 12. prosince. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Šárka Swiderová.
Giuseppe Verdi (archiv OP)

K jedné z vrcholných oper slavného a hojně hraného italského autora se NDM vrací ve své 101. sezoně hlavně proto, že zazněla už v jeho první sezoně. “Guvernéra Richarda tehdy hrál a zpíval Karel Kügler, jeden ze zakladatelů souboru opery NDM, pěvec, scénograf i režisér. Poté bylo dílo v různých verzích inscenováno v NDM ještě šestkrát,” řekla Swiderová.

Verdi se při psaní opery inspiroval skutečnou událostí, kterou byla vraždou švédského krále Gustava III. v roce 1792. Zasáhla ale cenzura, přestože švédskou královraždu Verdi spíše potlačil a vytvořil dílo na téma milostného trojúhelníku, zrady a finální tragédie. Verdi tedy děj přenesl do amerického Bostonu, hrdiny přejmenoval a vražda byla vykonána jiným způsobem. V této podobě měla opera světovou premiéru v roce 1859, rok po svém dokončení.

Pro režiséra Chudovského je Maškarní ples už třetí Verdiho operou nastudovanou pro ostravské divadlo. “Verdiho mám nesmírně rád, doprovází celý můj profesní život, dokonce mne označují za verdiovského režiséra. Maškarní ples ale režíruji poprvé a je pro mne výzvou,” uvedl. Chce diváka přesvědčit o nadčasovosti milostného příběhu, podotkl. “Strach z prozrazení nevěry, výčitky, nerozhodnost, zda dát přednost zodpovědnému chování. Hrůza, kterou muž zažije, když zjistí, že mu manželka byla nevěrná s nejlepším přítelem, touha po pomstě. To vše rezonuje emocemi i dnes,” doplnil Chudovský.

Scénu inscenace vytvořil Jaroslav Valek. Dramaturgie se ujala Helena Spurná, hudebního nastudování Marek Šedivý. Operu o třech dějstvích divadlo uvádí v italském originále s českými a anglickými titulky. V hlavních rolích se představí Luciano Mastro nebo Vadim Zaplechny, Martin Bárta, Flaka Goranciová a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat