Drážďanská West Side Story: broadwayská klasika v luxusním balení

  1. 1
  2. 2

Následující série obrázků představuje mimo jiné jeden úsměvný paradox. Neviditelný fotograf se zjevně snaží donutit skupinu osob, aby mu předpisově zapózovala. Leč – není to patrně v jeho silách a je s podivem, že se o to vůbec pokouší. V září 1957 by totiž nejen na jevišti newyorského divadla Winter Garden, odkud fotografie pocházejí, ale možná ani ve zbytku planety nenašel jinou sestavu, která má v sobě tolik energie, aby pohnula celým světem. Sice jen hudbou, tancem a silným příběhem, ale i to je někdy víc než dost.

Příběh pokusu o hromadný portrét je jen jedním z mnoha, které se k tomuto slavnému dílu pojí. Mohli bychom pokračovat dalšími… Třeba líčením okolností premiéry 26. září 1957 a zajímavostí, spojených s dalšími americkými i světovými uvedeními. Historií komplikovaného a dramatického vzniku filmové verze z roku 1961, která si vysloužila rekordních deset Oscarů. Popisem opět komplikovaného a dramatického vzniku Bernsteinovy „operní nahrávky“ s Kiri Te Kanawou a José Carrerasem, která se stala bestsellerem. Spokojme se pro tuto chvíli s konstatováním, že dějiny hudebního divadla se už na věky věků dělí na ty „před“ a „po“ West Side Story .

Ačkoliv se jedná o muzikál, otevřely se Bernsteinovu, Sondheimuvu, Robbinsovu a Laurentsovu dítěti poměrně záhy dveře operních domů. Všimněme si však okamžiku, kdy dobylo ten nejslavnější: milánskou Scalu. Stalo se tak v sezóně 1999/2000 a pod autorskou čtveřicí se tehdy na plakátech objevila další dvě důležitá jména. První patřilo renomovanému znalci klasických broadwayských muzikálů a uznávanému dirigentu Donaldu Chanovi. Ten stál za stylově přesným a autentickým hudebním nastudováním. Odkaz tou dobou nedávno zesnulého Jeroma Robbinse pak převzal jeho žák a tanečník z jeho pozdních projektů, režisér a choreograf Joey McKneely. Oba tvůrci spolu vytvořili do té míry úctyhodný a zároveň originál ctící celek, že se jejich pojetí stalo pro další špičkovou provozovací praxi v jednadvacátém století v podstatě závazným. S úspěchem se tedy následně objevilo například v pařížském Théatre du Chatelet nebo v Sadler’s Wells Theatre v Londýně. Slavným se stal také návrat West Side Story na Broadway v roce 2009; Mc Kneelyho choreografie doplnila režijní zpracování ctihodného veterána Arthura Laurentse. Pro zajímavost je k této produkci ještě třeba uvést, že další z autorů West Side Story, Stephen Sondheim, dal pro tuto příležitost svolení k přeložení některých svých textů do španělštiny. Konflikt bělošského gangu Tryskáčů a portorikánských Žraloků se tak na jevišti vyhrotil ještě výrazněji…

Práva na Chanovo a McKneelyho nastudování vlastní v USA Sundance Productions a pro zbytek světa se o ně stará společnost BB Promotion, sídlící v německém Mannheimu. Pod její taktovkou proběhlo v letech 2005–2010 velké evropské, asijské a jihoamerické turné velkoryse koncipované zájezdní verze inscenace. V současné době probíhá turné nové a mannheimská West Side Story se na něm vždy zhruba měsíc zdrží na velmi prestižních adresách. Posuďte sami: v srpnu a září bude hostovat v londýnském Sadler’s Wells Main Auditorium, na přelomu roku v Alte Oper ve Frankfurtu, potom až do půle února ve festivalových domech v Baden-Badenu, Bregenzu a Salcburku. V tuto chvíli sídlí až do 4. srpna v Semperově opeře v Drážďanech a návštěvu některé ze zbývajících repríz nelze než doporučit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Bernstein: West Side Story (BB Promotion 2013)

[yasr_visitor_votes postid="64496" size="small"]

Mohlo by vás zajímat