Dům Bernardy Alby v Plzni stojí na výborných tanečních výkonech

  1. 1
  2. 2

Představení se může pyšnit výbornými tanečními výkony. Nelly Danko, baletní mistryně pražského Národního divadla, má pro Bernardu Albu odpovídající výraz nadřazené nepřístupnosti, zlé strohosti a uzurpátorství. Její výkon v této roli byl obdivuhodný po technické i výrazové stránce. Vynikajícím způsobem se publiku představil v roli nevázaného Peppeho Justin Rimke, nová posila plzeňského baletního souboru. Jeho výkon měl obdivuhodnou lehkost, výtečnou techniku, ladnost a důslednou dotaženost pohybu ve všech detailech a v každém okamžiku, tanečník prokázal i svůj smysl pro celkové uchopení a vyjádření postavy. Výkon sympatického mladíka učinil z jeho role hlavní postavu této taneční podoby Domu Bernardy Alby. Výbornou partnerkou mu byla po všech stránkách jako Adéla Mami Hagihara, která dokázala vystihnout jak touhu dívky po svobodě, tak i tragédii v této bytostné touze obsaženou. Všechny ostatní ženské role charakterizovala vysoká profesionalita a preciznost v jejich ztvárnění. Ať to byla Lýdie Švojgerová jako služebná La Poncia, Abigail Baker jako Augustias, Kristina Kodedová v roli Magdaleny, Andronika Tarkošová jako Amélie a Kristýna Miškolciová jako Martirio.

Abigail Baker, Justin Rimke – Dům Bernardy Alby, DJKT 2019 (foto Martina Root)

Škoda, že vzhledem k charakteru elevace hlediště Malé scény nutně divákům musela uniknout podstatná část výkonů tanečníků. Hodně z děje je totiž situováno blízko první řady a důležité části se odehrávají často přímo na zemi, kam není již od třetí řady dobře či vůbec vidět. Tato bolest se s železnou pravidelností vrací při každé baletní premiéře na Malé scéně od otevření Nového divadla v září v roce 2014. Mohlo by ji vyřešit situování děje do zadní části jeviště, nejlépe však jiné rozmístění sedadel. Dům Bernardy Alby v Plzni tedy zaujme především tanečními výkony. A rozhodně stojí za pozornost.

Abigail Baker, Justin Rimke, Nelly Danko – Dům Bernardy Alby, DJKT 2019 (foto Martina Root)

 

Hodnocení autorky recenze: 70 %

 

Dům Bernardy Alby
Divadlo J. K. Tyla v Plzni
Psáno z premiéry 12. ledna 2019


Libreto, choreografie, režie: Anna Vita

Hudba: Krzysztof Penderecki, Andrzej Panufnik, Peteris Vasks, Gabriel Fauré, Isaac Albéniz, Adolf Busch, Witold Lutoslawski, Henryk Gorecki
Scéna a kostýmy: Sandra Dehler
Light design: Jakub Sloup
Asistent choreografie: Martin Šinták, Jarmila Hruškociová
Asistent režie: Miroslav Hradil

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2